Zavrieť

Porady

Fa od neplatcu DPH

Dobrý večer, prosím Vás poradíte mi v mojom probléme? Mam fa od mesta za odvoz TKO, mesto nie je platcom DPH. ja ako platca DPH musim tuto fa rozdeliť svojim nájomnikom.ja som vystavila faktúry s DPH. Teda som zaklad dane od mesta navýšila o DPH. Urobila som to správne. Nájomník ktorý nie platcom DPH sa voči tomu ohradil, že som to neurobila správne. Poradíte mi prosím Vás. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

    Daggmar
    Renka1801 Pozri príspevok
    Dobrý večer, prosím Vás poradíte mi v mojom probléme? Mam fa od mesta za odvoz TKO, mesto nie je platcom DPH. ja ako platca DPH musim tuto fa rozdeliť svojim nájomnikom.ja som vystavila faktúry s DPH. Teda som zaklad dane od mesta navýšila o DPH. Urobila som to správne. Nájomník ktorý nie platcom DPH sa voči tomu ohradil, že som to neurobila správne. Poradíte mi prosím Vás. Dakujem
    Postupovala si správne, ako platiteľ dph musíš navýšiť pri refakturácií vstupnú cenu aj od neplatcu dph. Ak nájomník neplatca nechce platit dph musel by sa sám prihlásiť ako platiteľ TKO a potom by mesto fakturovalo priamo nemu a mal by to bez dph.

    darazka je offline (nepripojený) darazka

    darazka
    a čo § 22 ods.3?
    ...takže keď budem refakturovať kolky z FA od pravnika, ktore on sam fakturuje bez DPH, ja vystavim FA s DPH?
    ...alebo keď budem refakturovať daň z nehnuteľností od mesta /nie je platca DPH/, vystavim si k tomu DPH?
    ...prečo si nenavyšovať daňovú povinnosť aj o 5000 EUR?, aj keď si ju nemôžem uplatniť na vstupe?
    ...nepáči sa mi táto jednoznačná formulácia

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    - fakturácia za odpad z mesta je klasickou prechodnou položkou v zmysle §22 ods. 3 zákona o DPH sa nezahrňuje do základu pre výpočet DPH, t. j. táto pre fakturácia mala byť bez DPH,
    - tento prípad je riešený na DRSR - často kladené otázky FAQ - základ dane, viď:
    http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ia=1#7_0_1L7G7

    Renka1801 je offline (nepripojený) Renka1801

    Renka1801
    -osobne som sa bola informovať na Daňovom úrade , a po vysvetlení prípadu , aj po prekontrolovaní v zákone mi aj tam bolo povedané že to ma byť s danou. Telefonovala som aj na Linku služieb inform. v B. Bystrici kde mi tiež po odvolávke na hore uvedený zákon bolo povedané fakturovať s DPH.Takže ja sa tomu veľmi nerozumiem, ako to mam teda urobiť aby to bolo správne?

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    - ak chcete mať "istotu", napíšte oficiálny písomný dotaz na DR SR Banská Bystrica,
    - uvedený postup čo uvádzate hore však nechápem, nakoľko podľa môjho názoru na druhej strane odberatelia nemajú nárok na odpočítanie dane (daňová povinnosť z takéhoto plnenia nevzniká - § 49 ods. 1 zákona o DPH, poplatok za odpad je klasickou prechodnou položkou-§ 22 ods.3 zákona o DPH).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.