Zavrieť

Porady

Je potrebné vystaviť faktúru?

Ahojte Poraďáci!

Chcela by som sa s vami poradiť, či je potrebné vystaviť faktúru v tom prípade, keď zdaniteľná osoba poskytuje zdaniteľné plnenie-služby fyzickým osobám, neplatiteľom DPH. Jedná sa o služby, ktoré podľa zákona nevyžadujú ani povinnosť evidovať tržby elektronickou pokladnicou. (napr. kopírovanie, vyhotovenie zmlúv, poradenská činnosť). Pri príjme hotovosti vystavujeme príjmový pokladničný doklad.
Vďaka a pekný deň vám prajem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kika69 Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci!

    Chcela by som sa s vami poradiť, či je potrebné vystaviť faktúru v tom prípade, keď zdaniteľná osoba poskytuje zdaniteľné plnenie-služby fyzickým osobám, neplatiteľom DPH. Jedná sa o služby, ktoré podľa zákona nevyžadujú ani povinnosť evidovať tržby elektronickou pokladnicou. (napr. kopírovanie, vyhotovenie zmlúv, poradenská činnosť). Pri príjme hotovosti vystavujeme príjmový pokladničný doklad.
    Vďaka a pekný deň vám prajem.
    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    Z toho jednoznačne vyplýva odpoveď na otázku: nie
    .


    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    Tweety krásne ďakujem. Aj ja som čítala tento §, len som sa bála, či som niekde niečo iné neprehliadla.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Kika69 Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci!

    Chcela by som sa s vami poradiť, či je potrebné vystaviť faktúru v tom prípade, keď zdaniteľná osoba poskytuje zdaniteľné plnenie-služby fyzickým osobám, neplatiteľom DPH. Jedná sa o služby, ktoré podľa zákona nevyžadujú ani povinnosť evidovať tržby elektronickou pokladnicou. (napr. kopírovanie, vyhotovenie zmlúv, poradenská činnosť). Pri príjme hotovosti vystavujeme príjmový pokladničný doklad.
    Vďaka a pekný deň vám prajem.
    Povinnost vystavovat faktúru za dodávku tovaru a sluzieb v tuzemsku sa týka všetkých platiteľov, ktorí vystavujú faktúru zdaniteľným osobám. Tzn., že podnikateľom, hoci neplatiteľom, si povinná vystavit faktúru , tak ako Ti ukladá zákon. Zároven neplatiteľ má povinnost tieto faktúry uchovávat 10 rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú, t.j. má povinnosti vyplývajúce zo zákona o DPH.

    Iba ak by si poskytovala plnenie fyzickým osobám - občanom , tak nemusíš vystaviť faktúru
    Naposledy upravil Muška : 26.09.09 at 12:16

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    Vďaka Muška aj tebe za odpoveď.
    Väčšinou ide o fyzické osoby-nepodnikateľov teda občanov.
    V tom prípade mi stačí vyrátať DPH spätne z celkovej sumy vypísanej na pokladničnom doklade však?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kika69 Pozri príspevok
    Vďaka Muška aj tebe za odpoveď.
    Väčšinou ide o fyzické osoby-nepodnikateľov teda občanov.
    V tom prípade mi stačí vyrátať DPH spätne z celkovej sumy vypísanej na pokladničnom doklade však?
    Áno, kedže faktúru nevystavuješ, dph vypočítaš z celkovej sumy na PD.

    Je potrebné vystaviť faktúru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.