Zavrieť

Porady

Dodatočné priznanie po kontrole

V dvoch po sebe nasledujúcich mesiacoch sme si uplatnili odpočet DPH z jedného colného dokladu (mali sme nárok len v jednom mesiaci). Chcela by som spraviť na jeden mesiac dodatočné priznanie k DPH, len neviem či sa to môže, keďže sme zrovna na ten mesiac mali daňovú kontrolu a túto chybu nám nenašli... Čo s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    katarinkakatka Pozri príspevok
    V dvoch po sebe nasledujúcich mesiacoch sme si uplatnili odpočet DPH z jedného colného dokladu (mali sme nárok len v jednom mesiaci). Chcela by som spraviť na jeden mesiac dodatočné priznanie k DPH, len neviem či sa to môže, keďže sme zrovna na ten mesiac mali daňovú kontrolu a túto chybu nám nenašli... Čo s tým?
    V podstate ani nemali ako prísť na chybu , lebo mesiac pred tým nekontrolovali . Kontrola je už ukončená ? Ak nie , tak by som upozornila na to kontrolórov , nech by sa v rámci kontroly opravilo . Ak sa DK ukončila riadne , tak podajte DDP DPH .
    Máme to 2x v DPH -je to DPH z JCD. Ešte sa chcem spýtať... Keďže je už po kontrole, vyrubili nám doplatiť cca 16€, ktoré sme si neoprávnene odrátali. No žiadne dodatočné priznanie sme nerobili. Ako spravím dodatočné priznanie? Mám tam rátať aj s tými 16€ + ten chybný odpočet?

    Fabiola je offline (nepripojený) Fabiola

    Fabiola
    No, ja by som tých 16,- € účtovala ako domeranie DPH 538/343; úhradu 221/343 a podala by som DDP k DPH iba k tomu chybnému odpočtu.

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Môžeme podať DDP po kontrole ?
    Potrebujem zrušiť vystavenú faktúru 07/2009 za službu (keďže sa neuskutočnila) so slovenskou DPH. Mali sme nadmerný odpočet a touto zmenou by bol o trochu vyšší.

    Ďakujem L.

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Ide o to že v zákone sa píše že v takomto prípade daňový subjekt môže podať DDP. Ja len chcem vedieť či aj po kontrole tohto obdobia ? (kontrola prebehla bez chýb a výhrad DU) Keby nešlo o službu tak by som spravila dobropis do 09/2009 a bolo by to OK a teraz neviem čo s tým.

    Prosím o radu

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Nerozumiem, prečo vystavujete doklad, ak sa dodanie neuskutočnilo.
    Či podať dodatočné, to závisí od toho čo máte v protokole. Zvyknú tam napísať rozsah kontrolovaných dokladov.
    Poznámke o službe-neslužbe som neporozumela.
    Nemôžeš to vybaviť dobropisom ako vyriešenú reklamáciu?

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Keď som tú faktúru účtovala tak som mala doklady že to bolo spravené. Až dnes sa tým začali zaoberať iní a zistili že to celkom nesedí.
    Vystavím dobropis tak ako píšeš, už nebudem riešiť ten júl.

    Ďakujem

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Som rada, že som tu našla príspevok o podávaní dodatočné priznania po kontrole. Vo firme sme mali daňovú kontrolu, ktorá nám našla chybu/pri zmluvnej pokute sme si vystavili aj DPH/.Poradili nám, že si máme FA dobropisovať a vystaviť nové, len nám nevedeli povedať, či si máme FA dobropisovať v období, kedy boli nesprávne vystavené /teda podať dodatočné DP/, alebo v období,kedy skutočnosť bola zistená kontrolou, nevedela mi to poradiť ani metodička DU. Tak, teraz neviem, podať dodatočné DP za 05/2009, alebo FA vystaviť v 11. mesiaci /sme masačný platci/. Kontrola bola už riadne ukončená. Ďakujem.

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Aj ja mám ten dojem, ale sami kontrolóri ma zneistili, povedali, že oni presne nevdia, že sa mám obrátiť na metodičku pre DU Trenčín. Odpísala mi, že si mám preštudovať zákon 511/92 §39. Tam som sa dozvedela, že po riadne ukončenej kontrole sa môže podať dodatočné DP. Urobím dodatočné a bude. Ďakujem

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Ty sa môžeš rozhodnúť či vôbec podať DDP, pretože si znižuješ daňovú povinnosť a § 39 odst. 3 zákona 511/92 dáva [B]možnosť, nie povinnosť [B]podať DDP. Samozrejme, že záleží aj od výšky podávaného DDP.

    A DDP by som podala preto, lebo nejde o zákonný dobropis podľa § 25 zákona o DPH.

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Dobropisy som vystavila aj dodatočné DP, len mi nie sú celkom jasné riadky 35 a 36. Pôvodné DP znelo na nadmerný odpočet -60339,02, po kontrole nám priznali -46277,12. Mne teraz po zaúčtovaní doborpisov vznikol v dodatočnom DP nadmer -48476,55. Do riadku 35 som dala rozdiel oproti pôvodnému +11862,47 a do riadku 36 -2199,43 /hodnota uskutočnených dobropisov, ktoré boli predmetom dodatočného DP/. Je to takto správne? Ďakujem ste zlaté, že ragujete.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Do r. 35 a 36 dáš sumu rozdielu medzi pôvodným DP a dodatočným DP, teda 2 199,43 € a do r. 19 dáš sumu 46 277,12 €.

    Výňatok z poučenia k vyplneniu daň. priznania:

    K dodatočnému daňovému priznaniu

    51. Riadok 35 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.

    52. Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).

    Pri podávaní dodatočného daňového priznania sa postupuje podľa § 39 zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. V dodatočnom daňovom priznaní sa uvedú všetky údaje v správnej výške. Údaje v dodatočnom daňovom priznaní nahrádzajú údaje posledného daňového priznania.

    Poznámka: Ak platiteľ dane v dodatočnom daňovom priznaní uvádza v riadkoch 18, 19, 24 a 25, ktoré majú predtlačené znamienko mínus, sumy so znamienkom plus, uvedie znamienko plus pred prvé číslo uvádzanej sumy.

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Neviem, či sa rozumieme, v riadnom DP sme mali nadmer r.29 -60339,02. Daňová kontrola naá znížila nadmer /teda nám vráti / iba sumu 46277,12. Zároveň ma upozornili, že som nesprávne vystavila faktúry na pokuty s DPH. Tie som teraz dobropisovala a zadala správne sumy, čiže DPH mi z týchto dobropisov vrátia. Len neviem, čo dať do r. 35 a 36. Rozdiel medzi riadnym DP /60339,02 a dodatočným, alebo rozdiel, medzi výsledkom kontroly /46277,12/. Keď dám riadne akosi mi to nesedí. Veľmi ďakujem za reakciu.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Prepáč za preklep, samozrejme, že som mala na mysli r. 29 a nie r. 19. Riešila som iba DPH z vystavených dobropisov. O dôvode, prečo vám kontrola znížila NO nič nepíšeš. Zrejme vám neuznali daňové doklady, ktoré musíš účtovne opraviť a tým pádom ti to ovplyvní aj daň. priznanie v príslušných riadkoch DP. Ale princíp vyplnenia DDP stále zostáva rovnaký. DDP vyplníš so správnymi sumami a rozdiel oproti riadnemu DP uvedieš v r. 35 a 36, ktoré sa rovnajú. Viď. poučenie z predchádzajúceho príspevku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.