Zavrieť

Porady

Dovoz

PU
Prosím niekoho skúsenejšieho o jednu radu. Čítala som už veľa o trojstrannom obchode, ale svoj prípad stále neviem zaradiť. Raz som sa pokúšala už na porade získať nejaké info, ale moc som nepochodila. Takže ešte raz - prišiel mi tovar, faktúra je vystavená z Nemecka, na faktúre je uvedené, že tovar je dopravený originál z Kórey.Dodacie podmienky DDU. Tovar je dopravený loďou z Kórey do Nemecka a z Nemecka na SR vlakom. Ja platím za tovar clo aj DPH, ktorú si následne odpočítam. Teraz potrebujem vedieť či ide o trojstranný obchod a aké povinnosti musím splniť?
Usporiadat
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- podľa môjho názoru neide o trojstranný obchod (§ 45 zákona o DPH) - tovar by musel byť prepravený iba medzi ČŠ.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
No ale prečo teda ja platím clo a DPH, keď faktúra je z Nemecka? A po ďalšie - trojstranný obchod je čisto iba medzi štátmi EU?
0 0
zuzanaIII. zuzanaIII.

zuzanaIII. je offline (nepripojený) zuzanaIII.

Z tvojho príspevku, ale nie je jasné, kde prebieha colné konanie. Dedukujem, že na Slovensku, keď platíš clo aj DPH. Pravdepodobne nemecká firma dokazuje pri dovoze na colnici v Nemecku, že tovar ďalej pokračuje do EU na Slovensko. Vaša firma je konečný príjemca, čo znamená, že tovar musí precliť a tým pádom zaplatiť clo aj DPH z JCD-čka vystaveného u nás.
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

[ - trojstranný obchod je čisto iba medzi štátmi EU?[/QUOTE] áno,
skúste pozrieť na stránke DR SR často kladené otázky DPH - trojstranný obchod:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ia=1#7_0_1L7G7

a čo sa týka toho dovozu na stránke DR SR často kladené otázky DPH - dovoz tovaru:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ia=1#7_0_1L7G7

- možno Vám to pomôže.
Naposledy upravil adabirk : 07.10.09 at 09:40
1 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
No, nejedná sa o nadobudnutie tovaru v zmysle §11 ale o dovoz tovaru v zmysle §48. Jedná sa o dovoz z tretích krajín. Nie je to žiaden trojstranný obchod. Museli by to byť 3 krajiny zúčastnené na obchode. Tieto krajiny by museli byť členmi EÚ a to Kórea nie je.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Ano, preclenie sa robí u nás, ale iba na základe toho, že na faktúre je napísané, že tovar je originál z Kórey? Iba na základe toho nerobím samozdanenie? Lebo inak by som ho robila, keby tam nebolo uvedené, že tovar ide z tertích krajín.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Dodávateľom tovaru je nejaký subjekt z Kórey?
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
A nepotrebujem ja žiadne iné doklady o tovare? Napr. kópiu faktúry z Kórey, alebo čosi iné? stačí, že je to napísané na faktúre?
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Ano - dodavateľ je Kórea.
0 0
zuzanaIII. zuzanaIII.

zuzanaIII. je offline (nepripojený) zuzanaIII.

A zisťovala si si, či tovar už nebol preclený v Nemecku?
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Nóó, tak to som nezisťovala, ale keďže sú tam dodacie podmienky DDU tak preclievame my. DDu znamená, že prepravné hradí dodávateľ ale clo, dane a iné polatky platí kupujúci.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Potrebuješ originál fa z Kórey, veď ako ti preclia tovar na colnici? A ty čo dáš do účťaku? Potrebuješ naúčtovať dovoz tovaru. Musíš vystaviť dovozné JCD na ktorom ti vymerajú DPH a možno aj clo, ak nemáš licenciu na tovoz takéhoto tovaru.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
No práve to mi nejde do hlavy, že ja mám faktúru iba z Nemecka, t.j. ako keby bol tovar z EU, ale nemám faktúru od prvého dodávateľa z Korey, no a to dovozné JCD robí za nás colnica, tak neviem či oni majú aj nejakú inú faktúru.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
akú fa máš z Nemecka, za čo?
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
No veď za ten tovar. Vystavená bez DPH.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
To mi ozaj nikto z tejto porady nevie pomôcť rozmotať môj problém??? Nikto sa nestretol s takýmto prípadom???
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
to mi je čudné. Ak idete vyclievať vy a JCD bude znieť na Vás ako dovozcov, tak by si mala mať originál fa za tovar z Kórey a nie z Nemecka. Predpokladám, že z Nemecka by si mohla mať možno fa za nejakú prepravu tovaru a túto priložíš k fa z Kórey, kde by mal byť vyfakturovaný tovar a takto sa dostane hodnota tovaru a prepravy do JCD a vymerajú vám DPH a clo pri dovoze. Ináč si neviem predstaviť prečo by ste to mali vybavovať na colnici vy? Ak by bol tento tovar zdanený v Nemeckom prístave, tak si to viem predstaviť iba tak, že Kórejca je identifikovaný ako platca DPH v Nemecku a predal Vám tovar na území Nemecka a preto aj vystavil fa akože z Nemecka. Prosím ťa, aké IČ DPH máš na tej nemeckej fa? A kto je uvedený ako dodávateľ tovaru na nej?
1 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Ja osobne si tiež myslím, že vystavená faktúra od dodávateľa by mala byť z Kórey, tak mám vystavované všetky ostatné dovozy, ale títo majú zrejme pobočku v Nemecku a tam sa zvýši cena za tovar a vyfaktúrujú nám to nemci za drahšie. Myslím, že nemci nemajú s tovarom žiadne náklady, len si prihodia cenu a zarábajú na tom.
No a na faktúre je dodávateľ nemecko aj s IČDPH je Nemecko.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
no počkaj, ale je to ten istý Kórejčan, ktorý má pobočku v Nemecku?
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ak je to takto, tak potom ide o nadobudnutie tovaru z EÚ a fa podlieha samozdaneniu. Zrejme sú v Nemecku registrovaný za platcu DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať