Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, keď som nastúpila do novej roboty, tak tu mali systém účtovania prijatých faktúr taký, že sa účtovali dátumom vystavenia, neskôr sa dali urobiť prezenčné pečiatky, takže faktúra aj keď mala zdaniteľné plnenie v septembri, ale prišla v októbri, tak sa účtovala do DPH októbrovým dátumom. Viem, že z hľadiska DPH sa berie do úvahy dátum zdaniteľného plnenia, chcem sa preto opýtať, je veľká chyba, keď faktúry účtujeme dátumom prijatia a nie dátumom zdaniteľného plnenia? Ide vždy len o posunutie na prelome mesiacov.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Neviem v akom programe účtuješ, ale v mojom zadávam dátum prijatia, dátum vystavenia zadávam podľa faktúry a dátum zdan. plnenia zadám podľa zdaň. obdobia, kedy si uplatňujem DPH.
    Ak máš na faktúre dátum zdan. plnenia september a prišla ti až v októbri, tak DPH si môžeš uplatniť v októbri, alebo v hociktorom mesiaci do konca kalendárneho roka - § 51 ods. 2.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    lenkam68 Pozri príspevok
    Neviem v akom programe účtuješ, ale v mojom zadávam dátum prijatia, dátum vystavenia zadávam podľa faktúry a dátum zdan. plnenia zadám podľa zdaň. obdobia, kedy si uplatňujem DPH.
    Ak máš na faktúre dátum zdan. plnenia (dodania) september a prišla ti až v októbri, tak DPH si môžeš uplatniť v októbri, alebo v hociktorom mesiaci do konca kalendárneho roka - § 51 ods. 2.
    Chcem opraviť, že pri faktúre (dátum dodania september), ktorá došla v októbri do podania daňového priznania za september je možné si uplatniť Dph počnúc mesiacom september.

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    lenkam68 Pozri príspevok
    Neviem v akom programe účtuješ, ale v mojom zadávam dátum prijatia, dátum vystavenia zadávam podľa faktúry a dátum zdan. plnenia zadám podľa zdaň. obdobia, kedy si uplatňujem DPH.
    Ak máš na faktúre dátum zdan. plnenia september a prišla ti až v októbri, tak DPH si môžeš uplatniť v októbri, alebo v hociktorom mesiaci do konca kalendárneho roka - § 51 ods. 2.
    Fúúha, to som prekvapená, lebo ja mám stále v hlave zafixované 3 mesiace nasledujúce po zdaniteľnom plnení a dokonca som počula, že je to obmdzené sumou DPH, ktorú si chcem odpočítať

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    zuzanah3 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcem sa opýtať, keď som nastúpila do novej roboty, tak tu mali systém účtovania prijatých faktúr taký, že sa účtovali dátumom vystavenia, neskôr sa dali urobiť prezenčné pečiatky, takže faktúra aj keď mala zdaniteľné plnenie v septembri, ale prišla v októbri, tak sa účtovala do DPH októbrovým dátumom. Viem, že z hľadiska DPH sa berie do úvahy dátum zdaniteľného plnenia, chcem sa preto opýtať, je veľká chyba, keď faktúry účtujeme dátumom prijatia a nie dátumom zdaniteľného plnenia? Ide vždy len o posunutie na prelome mesiacov.

    Ďakujem
    Ak je na faktúre zdaniteľné plnenie september, môžeš uplatniť odpočítanie dane v DP DPH za september až december 2009. Ak si taká šikovná, že si už odovzdala priznanie za september, tak uplatníš v mesiaci október - december.

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    azla Pozri príspevok
    Chcem opraviť, že pri faktúre (dátum dodania september), ktorá došla v októbri do podania daňového priznania za september je možné si uplatniť Dph počnúc mesiacom september.
    je možné, alebo je povinnosť?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Je možné.
    Ale divím sa, že to takto robíte, veď každý si chce DPH odpočítať čo najskôr, Vy dotujete štát každý mesiac tým, že si DPH z týchto dokladov pýtate o mesiac neskôr.

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    Beata Pozri príspevok
    Ak je na faktúre zdaniteľné plnenie september, môžeš uplatniť odpočítanie dane v DP DPH za september až december 2009. Ak si taká šikovná, že si už odovzdala priznanie za september, tak uplatníš v mesiaci október - december.
    až taká šikovná zase nie som, ale ide o to, že naši šéfovci chcú účtovať faktúry dátumom prezenčnej pečiatky kvôli reportingom, ktoré robíme, a zatiaľ sa to nerozlišovalo dátum dodania a dátum prijatia v zaúčtovaní, účtovalo sa vždy iba jedným dátumom. Od nového roka by som to chcela zmeniť, ale neviem, či to, ako sme to robili doteraz nebola chyba, nakoľko sme odpočítavali daň z faktúr vždy až v nasledujúcom mesiaci.

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    JarkaL Pozri príspevok
    Je možné.
    Ale divím sa, že to takto robíte, veď každý si chce DPH odpočítať čo najskôr, Vy dotujete štát každý mesiac tým, že si DPH z týchto dokladov pýtate o mesiac neskôr.
    Tiež som bola prekvapená, keď som tu nastúpila, ale je to kvôli reportom, aby to sedelo s nimi, tie sa posielajú vždy 3. deň nového mesiaca. Tam sa už zmeny nedajú potom robiť.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    zuzanah3 Pozri príspevok
    až taká šikovná zase nie som, ale ide o to, že naši šéfovci chcú účtovať faktúry dátumom prezenčnej pečiatky kvôli reportingom, ktoré robíme, a zatiaľ sa to nerozlišovalo dátum dodania a dátum prijatia v zaúčtovaní, účtovalo sa vždy iba jedným dátumom. Od nového roka by som to chcela zmeniť, ale neviem, či to, ako sme to robili doteraz nebola chyba, nakoľko sme odpočítavali daň z faktúr vždy až v nasledujúcom mesiaci.
    Šéfov treba poučiť, že zaúčtovanie došlej faktúry a uplatnenie práva na odpočítanie dane sú dve veci.
    Btw, aký program na účto používate?

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    Beata Pozri príspevok
    Šéfov treba poučiť, že zaúčtovanie došlej faktúry a uplatnenie práva na odpočítanie dane sú dve veci.
    Btw, aký program na účto používate?
    Používame MoneyS3, od nového roka si to vydobijem
    marta bodonova
    Vie mi niekdo poradiť?
    Odberateľ oznamyl, že FA - datum dodania služby je 30/09/2009 a splatnosť FA 10/10/2009 preplatí až koncom mesiaca, takže DPH z tejto FA budem musieť odviesť zo svojho?
    Ďakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    marta bodonova Pozri príspevok
    Vie mi niekdo poradiť?
    Odberateľ oznamyl, že FA - datum dodania služby je 30/09/2009 a splatnosť FA 10/10/2009 preplatí až koncom mesiaca, takže DPH z tejto FA budem musieť odviesť zo svojho?
    Ďakujem.
    Hm, čo chceš poradiť? Tento systém je tu dávno. Do DPH zahŕňaš zdaniteľné obchody, nie zinkasované pohľadávky ... podobné je to pri odpočte dane. Daň si odpočítaš, aj keď faktúru nezaplatíš ...

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    marta bodonova Pozri príspevok
    Vie mi niekdo poradiť?
    Odberateľ oznamyl, že FA - datum dodania služby je 30/09/2009 a splatnosť FA 10/10/2009 preplatí až koncom mesiaca, takže DPH z tejto FA budem musieť odviesť zo svojho?
    Ďakujem.
    Platí to, čo je uvedené v predchádajúcom príspevku.
    Tvoja odvodová povinnosť je nezávislá od zinkasovania pohľadávky.

    Keďže je pohľadávka po lehote splatnosti, skús sa s odberateteľom dohodnúť aspoň na úhrade Dph.
    Mnohí slušní vedia takto "výjsť v ústrety". ....

    Je to iba zmiernenie ich omeškania (ich chyby) a zvykneme sa na to pozerať "ako na ústretový krok", lebo neplatiť je už bežné.
    Škoda.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.