Zavrieť

Porady

požičané auto

Dobrý deň.

Chcel by som sa spýtať či sa dá dať do nákladov benzín, keď mám požičané osobné auto z požičovne. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    rudy
    Dobrý deň.

    Chcel by som sa spýtať či sa dá dať do nákladov benzín, keď mám požičané osobné auto z požičovne. Ďakujem.
    Určite áno. Treba viesť knihu jázd.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    A prilozila by som k vydavkom za benzin zmluvu o pozicani auta, aby po case nevznikli pochybnosti, do ktoreho auta sa kupoval.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    K dokladovanej spotrebe PHM postačuje odvolávka na zmluvu a špecifikácia t.j. napr. ŠPZ vozidla. Auto môžeme mať prenajaté dlhšie obdobie. Závisí od systému obehu a zakladania účtovných dokladov.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    ...a navyše z prenájmu osobného auta si nie je možné uplatniť DPH - nakoľko sa jedná o osobné auto. U užitkového auta /N/ z prenájmu DPH áno.

    JanaF je offline (nepripojený) JanaF

    Zajtra bude lepsie...:) JanaF
    ata111
    ...a navyše z prenájmu osobného auta si nie je možné uplatniť DPH - nakoľko sa jedná o osobné auto. U užitkového auta /N/ z prenájmu DPH áno.
    ata111, ktory paragraf sa na to odvolava, ze sa nesmie odpocitat dan, ak si firma prenajme auto na par dni? Dakujem

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja myslim, ze DPH sa narokovat moze, pretoze sa uctuje o sluzbe a nie o nadobodnuti osobneho auta. Analogicky by sa potom nemohla uplatnit DPH ani z oprav a PHM do osobneho auta. Ja by som teda DPH z prenajmu uplatnila.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    § 49 ods. 7 písm. a) ZDPH:

    Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kupe a nájme osobného automobilu.

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    Neviem mi sme tiež požičiavali osobné auto z požičovne prevolala som si vtedy daňový úrad a bolo mi povedané, že si nemôžeme uplatniť DPH iba z PHM.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    durisovad
    Ja myslim, ze DPH sa narokovat moze, pretoze sa uctuje o sluzbe a nie o nadobodnuti osobneho auta. Analogicky by sa potom nemohla uplatnit DPH ani z oprav a PHM do osobneho auta. Ja by som teda DPH z prenajmu uplatnila.
    Ospravedlňujem sa, dala som súhlas s príspevkom, pri ostatných službách áno, ale pri nájme osobného automobilu nie, tak ako je v príspevku od AVO
    ešte raz pardón

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    durisovad
    Ja myslim, ze DPH sa narokovat moze, pretoze sa uctuje o sluzbe a nie o nadobodnuti osobneho auta. Analogicky by sa potom nemohla uplatnit DPH ani z oprav a PHM do osobneho auta. Ja by som teda DPH z prenajmu uplatnila.
    DPH nemožno uplatniť z výdavkov taxatívne vymenovaných v zákone a zároveň z tých, pri ktorých nárok na odpočítanie nevzniká z iných dôvodov (pomerné odpočítanie dane, plnenie na osobnú spotrebu platiteľa, plnenia, ktoré sa netýkajú uskutočňovaných zdaniteľných plnení ...).
    Pri službách súvisiacich s osobným autom a pri nákupe materiálu, ktorý netvorí príslušenstvo osobného automobilu, t.j. automobilu kategórie M1 je nárok na odpočítanie DPH. T.j. z opráv, režijnej spotreby do auta ...

    U PHM vzniká nárok na odpočítanie v prípade, že sú uplatňované ako daňové výdavky podľa § 19 ods.2 písm. l Zákona o daniach z príjmov, t.j. jedná sa o prijaté plnenie použité za účelom podnikania ... (podmienky odpočtu upravuje § 49 a nasl. Zákona o dani z pridanej hodnoty).

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tweety
    Ospravedlňujem sa, dala som súhlas s príspevkom, pri ostatných službách áno, ale pri nájme osobného automobilu nie, tak ako je v príspevku od AVO
    ešte raz pardón
    Tweety ... skoro som sa zľakla

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Avo to pekne napísala.Ja som mala kontrolu na DPH 27.7.2005 postupovala som tak ako píše Avo a všetko bolo OK.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AVO
    Tweety ... skoro som sa zľakla
    Aj Ja, ale tak to dopadne, keď je ruka neposlušná a robí niečo bez súhlasu šedých buniek mozgových
    Prepáč za ľak, nechcela som

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.