Zavrieť

Porady

Maximálna materská - ako na to?

- som dobrovoľne nemocensky poistená SZČO od 1.12.2008 ... minimálny vymeriavací základ (VZ)
- od 1.10.2009 som si zdvihla VZ ma maximum.
- Od 2.10.2009 som na PN – dlhodobo (rizikové tehotenstvo)
- V priebehu roka 2009 som mala asi 3x OČR po 10 dní
Otázky:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
- ako dosiahnuť maximálnu možnú materskú ? (termín pôrodu 1.5.2010, t.j. materská asi od polovice marca 2010)
- stačilo zdvihnúť VZ na 10,11,12/2009 ?
- a od 1.1.2010 môžem dať minimum, alebo sa aj odhlásiť?
- Čo bude rozhodovacie obdobie ? – celý rok 2009, alebo od zvýšenia VZ?
- Ak by som napr. ukončila poistenie 30.11.2009 a prihlásila sa opäť od 1.12.2009 bolo by rozhodujúce obdobie len 12/2009 s maxim. VZ
- Resp. ďalšia možnosť, ak by ma napr. od 1.3.2010 do 15.3.2010 manžel zamestnal na maximal. VZ ...bolo by rozhod. Obdobie týchto 15 dní (resp. by ma zamestnal na december 2009)?
- Terajšia PN mi nenaruší výšku materskej, aj keď som si zdvihla VZ, ale vlastne poistné neplatím?
Skrátka..základná otázka ... AKO DOSIANUŤ MAXIM. MATERSKÚ ?<o:p></o:p>
Viem, ju tu o tom veľa. Len každý prípad je inak špecifický, neviem sa v nich nájsť. Vopred srdečne ďakujem. Daniela
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Danuska10 Pozri príspevok
- som dobrovoľne nemocensky poistená SZČO od 1.12.2008 ... minimálny vymeriavací základ (VZ)
- od 1.10.2009 som si zdvihla VZ ma maximum. trebalo zrušiť DPN a založiť nové z max. vymeriavacieho základu , týmto svojím ťahom si si pomohla k tomu aby ti spriemerovali rok 2009, z ktorého Ti budú rátať materskú. Čiže 9x minimum + 3x maximum = cca 270 € materská
- Od 2.10.2009 som na PN – dlhodobo (rizikové tehotenstvo) aj PN budeš dostávať z minima, lebo tam sa berie do úvahy rok 2008 a tam si si zaplatila DPN z minima.
- V priebehu roka 2009 som mala asi 3x OČR po 10 dní
Otázky:fficeffice" /><o:p></o:p>
- ako dosiahnuť maximálnu možnú materskú ? (termín pôrodu 1.5.2010, t.j. materská asi od polovice marca 2010)
- stačilo zdvihnúť VZ na 10,11,12/2009 ? nestačilo, vysvetlenie vyššie
- a od 1.1.2010 môžem dať minimum, alebo sa aj odhlásiť? nie, VZ môžeš meniť najskôr po 6 mesiacoch, čiže v tvojom prípade znížiť na minimum môžeš až k 1.4.2010
- Čo bude rozhodovacie obdobie ? – celý rok 2009, alebo od zvýšenia VZ? celý rok 2009
- Ak by som napr. ukončila poistenie 30.11.2009 a prihlásila sa opäť od 1.12.2009 bolo by rozhodujúce obdobie len 12/2009 s maxim. VZ áno, ale nestihla by si platiť 6 mesiacov z maxima a tým pádom tvoja materská by bola len z minima tj. bajočko 170 €
- Resp. ďalšia možnosť, ak by ma napr. od 1.3.2010 do 15.3.2010 manžel zamestnal na maximal. VZ ...bolo by rozhod. Obdobie týchto 15 dní (resp. by ma zamestnal na december 2009)? ak by ťa mng. zamestnal, tak rozhodujúci VZ by bol zo zamestnania.
- Terajšia PN mi nenaruší výšku materskej, aj keď som si zdvihla VZ, ale vlastne poistné neplatím?
Skrátka..základná otázka ... AKO DOSIANUŤ MAXIM. MATERSKÚ ?<o:p></o:p>
Viem, ju tu o tom veľa. Len každý prípad je inak špecifický, neviem sa v nich nájsť. Vopred srdečne ďakujem. Daniela
Odpovede v texte.
Podľa mňa si urobila pár zásadných chýb, o ktorých sa často píše na porade. Môžeš to ešte zachrániť zamestnaním sa u manžela, tesne pred materskou, ale potom to treba stihnúť, lebo píšeš že si na rizikovom a nespoliehala by som sa veľmi na vyrátaný termín pôrodu.

Hádam som na nič nezabudla, pekný večer prajem.
0 0
Danuska10 Danuska10

Danuska10 je offline (nepripojený) Danuska10

Xanti Pozri príspevok
Odpovede v texte.
Podľa mňa si urobila pár zásadných chýb, o ktorých sa často píše na porade. Môžeš to ešte zachrániť zamestnaním sa u manžela, tesne pred materskou, ale potom to treba stihnúť, lebo píšeš že si na rizikovom a nespoliehala by som sa veľmi na vyrátaný termín pôrodu.

Hádam som na nič nezabudla, pekný večer prajem.
Ďakujem za radu. Aká je to lehota 6 mesiacov? O tej som sa nič nedočítala ....VZ áno, ale nestihla by si platiť 6 mesiacov z maxima a tým pádom tvoja materská by bola len z minima tj. bajočko 170 €......kde to nájdem v zákone?
OK..takže ma manžel zamestná ...v decembri, alebo vo februári?
Ďakujem za cenné rady. Daniela
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Danuska10 Pozri príspevok
Ďakujem za radu. Aká je to lehota 6 mesiacov? O tej som sa nič nedočítala ....VZ áno, ale nestihla by si platiť 6 mesiacov z maxima a tým pádom tvoja materská by bola len z minima tj. bajočko 170 €......kde to nájdem v zákone?
OK..takže ma manžel zamestná ...v decembri, alebo vo februári?
Ďakujem za cenné rady. Daniela
Podľa mňa by si mala ukončiť PN, mal by ťa mng. zamestnať teraz. A po týždni by si mala ísť na PN , a potom na materskú a dostaneš z maxima. Ale tuším budeš musieť zrušiť živnosť.

Sú väčší odborníci ako ja na toto.
Lehota je 26 týždnov ( čo je pol rok ).

Naozaj by som to riešila zrušením ( pozastavením živnosti ) zamestnaním sa u mng. na max. VZ, a takmer okamžitým nástupom na PN a potom na materskú.
A ešte zrušila by som to zvýšenie VZ od oktobra, teda zrušiť a nanovo otvoriť DPN z minima. Lebo zo zamestnania budú hladať 9 mesiacov poistenia aby mohli dať materskú. Preto je lepšie dať v zamestnaní max. VZ, a žiadať len z toho o materskú. Takže dočasne ti DPN bude na nič. V podstate sa z neho môžeš aj odhlásiť nateraz.
Naposledy upravil Xanti : 26.10.09 at 08:41
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

[QUOTE=Danuska10;1189029]Ďakujem za radu. Aká je to lehota 6 mesiacov? O tej som sa nič nedočítala ....VZ áno, ale nestihla by si platiť 6 mesiacov z maxima a tým pádom tvoja materská by bola len z minima tj. bajočko 170 €......kde to nájdem v zákone?

§ 57 o Soc. poistení
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
0 0
Danuska10 Danuska10

Danuska10 je offline (nepripojený) Danuska10

Xanti Pozri príspevok
Podľa mňa by si mala ukončiť PN, mal by ťa mng. zamestnať teraz. A po týždni by si mala ísť na PN , a potom na materskú a dostaneš z maxima. Ale tuším budeš musieť zrušiť živnosť.

Sú väčší odborníci ako ja na toto.
Lehota je 26 týždnov ( čo je pol rok ).

Naozaj by som to riešila zrušením ( pozastavením živnosti ) zamestnaním sa u mng. na max. VZ, a takmer okamžitým nástupom na PN a potom na materskú.
A ešte zrušila by som to zvýšenie VZ od oktobra, teda zrušiť a nanovo otvoriť DPN z minima. Lebo zo zamestnania budú hladať 9 mesiacov poistenia aby mohli dať materskú. Preto je lepšie dať v zamestnaní max. VZ, a žiadať len z toho o materskú. Takže dočasne ti DPN bude na nič. V podstate sa z neho môžeš aj odhlásiť nateraz.
Xanti, ďakujem krásne za rýchle odpovede. Problém je v tom, že mám príspevok od ÚP a 2 roky počas kt. nemôžem zrušiť živnosť (teda môžem, ale musela by som vrátiť peniaze) mi vypršia 30.3.2010. Ale veď ja predsa môžem mať živnosť aj popri zamestnaní, či nie? Daniela
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Danuska10 Pozri príspevok
Xanti, ďakujem krásne za rýchle odpovede. Problém je v tom, že mám príspevok od ÚP a 2 roky počas kt. nemôžem zrušiť živnosť (teda môžem, ale musela by som vrátiť peniaze) mi vypršia 30.3.2010. Ale veď ja predsa môžem mať živnosť aj popri zamestnaní, či nie? Daniela
Ano môžeš, ale materskú potom musíš vyžiadať len zo zamestnania. Lebo súbežne by si nemala toľko dní poistenia aby si mohla žiadať z DPN ( resp. zo živnosti ) a zo zamestnania.
Tak len vydržať, do marca zo živnosťou.
0 0
Danuska10 Danuska10

Danuska10 je offline (nepripojený) Danuska10

Xanti Pozri príspevok
Podľa mňa by si mala ukončiť PN, mal by ťa mng. zamestnať teraz. A po týždni by si mala ísť na PN , a potom na materskú a dostaneš z maxima. Ale tuším budeš musieť zrušiť živnosť.

Sú väčší odborníci ako ja na toto.
Lehota je 26 týždnov ( čo je pol rok ).

Naozaj by som to riešila zrušením ( pozastavením živnosti ) zamestnaním sa u mng. na max. VZ, a takmer okamžitým nástupom na PN a potom na materskú.
A ešte zrušila by som to zvýšenie VZ od oktobra, teda zrušiť a nanovo otvoriť DPN z minima. Lebo zo zamestnania budú hladať 9 mesiacov poistenia aby mohli dať materskú. Preto je lepšie dať v zamestnaní max. VZ, a žiadať len z toho o materskú. Takže dočasne ti DPN bude na nič. V podstate sa z neho môžeš aj odhlásiť nateraz.
Ozaj, a ako si to myslela, že budú hľadať 9 mesiacov zo zamestnania. To predsa nebudem mať.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Danuska10 Pozri príspevok
Ozaj, a ako si to myslela, že budú hľadať 9 mesiacov zo zamestnania. To predsa nebudem mať.
Budú hladať v posledných 2 rokoch 270 dní akéhokoľvek ukončeného poistenia, ak budeš mať zo zamestnania málo. Preto som písala, že ukončiť živnosť.
Ale ak ju ukončíš 30.03.2009 a pôjdeš na materskú tak sa ti k zamestnaniu prirátajú dni zo SZČO (teda ty platíš DPN a nie povinne odvody ak som dobre pochopila ). A splniš podmienku doby poistenia k vyplácaniu materskej.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Danuska10 Pozri príspevok
Ozaj, a ako si to myslela, že budú hľadať 9 mesiacov zo zamestnania. To predsa nebudem mať.
Odporúčam, ukončiť PN, odhlásiť sa z DNP a následne sa zamestnať u manžela so mzdou vo výške maximálneho VZ. Živnosť normálne nechať ďalej. Keď napíšeš presné dni, kedy bude trvať tvoj PP u manžela, stačí kľudne aj 2 dni, tak Ti vypočítame výšku príjmu, ktorý musíš uňho dosiahnuť. Nie vždy totiž postačuje mesačná mzda 1084,55, čiže maximálny VZ. Podstatné sú dni, kedy PP trvá, ak sú tam aj víkendové dni, tak niekedy treba aj vyšší príjem.
Ku dňom nemocenského poistenia zo zamestnania, sa Ti potom pripočítajú dni ukončeného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch /to bude to ukončené DNP/ a podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch budeš mať splnenú. No a po 2 dńoch zamestnania u manžela sa môžeš dať nanovo vypísať na PN. PN a následne aj materská v roku 2010 budú počítané z posledného VZ, čiže zo zamestnania a budú maximálne, teda myslím, že to stojí za to.
0 0
Danuska10 Danuska10

Danuska10 je offline (nepripojený) Danuska10

jankasm Pozri príspevok
Odporúčam, ukončiť PN, odhlásiť sa z DNP a následne sa zamestnať u manžela so mzdou vo výške maximálneho VZ. Živnosť normálne nechať ďalej. Keď napíšeš presné dni, kedy bude trvať tvoj PP u manžela, stačí kľudne aj 2 dni, tak Ti vypočítame výšku príjmu, ktorý musíš uňho dosiahnuť. Nie vždy totiž postačuje mesačná mzda 1084,55, čiže maximálny VZ. Podstatné sú dni, kedy PP trvá, ak sú tam aj víkendové dni, tak niekedy treba aj vyšší príjem.
Ku dňom nemocenského poistenia zo zamestnania, sa Ti potom pripočítajú dni ukončeného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch /to bude to ukončené DNP/ a podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch budeš mať splnenú. No a po 2 dńoch zamestnania u manžela sa môžeš dať nanovo vypísať na PN. PN a následne aj materská v roku 2010 budú počítané z posledného VZ, čiže zo zamestnania a budú maximálne, teda myslím, že to stojí za to.
jankasm....ďakujem za neoceniteľné rady...pani na sociálke mi tak radila, akoby materskú dávala zo svojho vrecka...ešte raz všetkým čo mi radili SKLÁŇAM SA :-)))))
0 0
Danuska10 Danuska10

Danuska10 je offline (nepripojený) Danuska10

jankasm Pozri príspevok
Odporúčam, ukončiť PN, odhlásiť sa z DNP a následne sa zamestnať u manžela so mzdou vo výške maximálneho VZ. Živnosť normálne nechať ďalej. Keď napíšeš presné dni, kedy bude trvať tvoj PP u manžela, stačí kľudne aj 2 dni, tak Ti vypočítame výšku príjmu, ktorý musíš uňho dosiahnuť. Nie vždy totiž postačuje mesačná mzda 1084,55, čiže maximálny VZ. Podstatné sú dni, kedy PP trvá, ak sú tam aj víkendové dni, tak niekedy treba aj vyšší príjem.
Ku dňom nemocenského poistenia zo zamestnania, sa Ti potom pripočítajú dni ukončeného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch /to bude to ukončené DNP/ a podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch budeš mať splnenú. No a po 2 dńoch zamestnania u manžela sa môžeš dať nanovo vypísať na PN. PN a následne aj materská v roku 2010 budú počítané z posledného VZ, čiže zo zamestnania a budú maximálne, teda myslím, že to stojí za to.
Ahoj jankasm, takže napr. by ma zamestnal od 9.11.2009 a od 11.11.2009 by som sa dala na PN. Bolo by to možné? Akú mzdu by mi teda musel dať? A koľko by sme zaplatili odvody? Za tie 2 dni? resp. 1 mesiac? Keď budem na PN, tak už nebude musieť platiť? A potom ostanem na PN ako zamestnaná, alebo mám odísť dohodou? Ďakujem Daniela
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Kamarátka je momentálne na materskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok, dieťa má 1 rok a 9 mes. a čaká druhé dieťa, pôrod by mal byť v 8/2010.
pred 1 materskou nepracovala, nepracuje ani teraz, chodí len na vysokú školu externe.
čo by mala spraviť, aby mala vysokú materskú.
ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alex1 Pozri príspevok
Kamarátka je momentálne na materskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok, dieťa má 1 rok a 9 mes. a čaká druhé dieťa, pôrod by mal byť v 8/2010.
pred 1 materskou nepracovala, nepracuje ani teraz, chodí len na vysokú školu externe.
čo by mala spraviť, aby mala vysokú materskú.
ďakujem
Kamarátka už materskú nedostane, lebo nemá nič odrobené.

Len mi nesedí, ak má dátum pôrodu 8/2010 a teraz máme 11/2009 to dajak krátko je tehotná.
A ak tehotná nie je, tak ešte sa môže prihlásiť na DNP z max. VZ. ak len plánuje druhé bábo.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

ona bola u dr. a to bola len 10 dní tehotná, tak jej predbežne vypočítal pôrod na 8/2010 ale môže to byť aj na 9/2010. ide mi o to, či jej vyjde nejaká materská a ak nie tak odkedy by si mala priplácať, alebo či by sa nemohla u niekoho zamestnanať.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alex1 Pozri príspevok
ona bola u dr. a to bola len 10 dní tehotná, tak jej predbežne vypočítal pôrod na 8/2010 ale môže to byť aj na 9/2010. ide mi o to, či jej vyjde nejaká materská a ak nie tak odkedy by si mala priplácať, alebo či by sa nemohla u niekoho zamestnanať.
Na to aby mohla dostávať materskú musí mať zaplatené 270 dní poistenia v SP. Takže platiť ak tak veľmi rýchlo a hned. Ale je tam riziko, že ak nebude prenášať tak to nevyužije.
Jej nepomôže zamestnať sa u niekoho, lebo ona nemá platené odvody, nemá sa to potom k čomu prirátať.

Add nemôže mať termín 09/2010 lebo by bola tehotná 10-11 mesiacov a to u ludí normálne neni.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

a to nedostane vôbec nič? ani žiadne minimum?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alex1 Pozri príspevok
a to nedostane vôbec nič? ani žiadne minimum?
Ak sa jej narodí dieťa, tak dostane rodičovský príspevok.
Hned od začiatku. Nemá dni poistenia, tak nemá z kade dostať materskú. Keby mala pár dní prácu v tomto roku, tak by sa dalo. Ale takto sa nedá, lebo spätne si to nemôže doplatiť aj keby šlo len o pár dní.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alex1 Pozri príspevok
a to nedostane vôbec nič? ani žiadne minimum?
dostane základný rod príspevok od narodenia dieťaťa..
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Add nemôže mať termín 09/2010 lebo by bola tehotná 10-11 mesiacov a to u ludí normálne neni.[/QUOTE]

no jasne, neviem rátať, tak teda termín cca 7-8/2010

a ďakujem pekne za odpovede
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alex1 Pozri príspevok
no jasne, neviem rátať, tak teda termín cca 7-8/2010

a ďakujem pekne za odpovede
Škoda, že kamarátku nenapadlo pripoistiť sa a využívať toto poistenie pri napr. OCR dieťatka. Teraz je to už neskoro.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať