Zavrieť

Porady

Pracovný čas učiteľov

Aj keď sa na túto tému už veľa popísalo, predsa si myslím, že problém nie je vyriešený a na každej škole je to ináč.
Ide o pracovný čas učiteľov - zákon 317/2009 hovorí:
(6) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.

Dikcia zákona je jasná, len prax je taká, že na mnohých školách to necháva riaditeľ úplne na voľno - čiže učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, ide domov.
Na iných školách majú učitelia určenú pevnú pracovnú dobu - napr.: 7,00-14,00 a pod., čo samozrejme vyvoláva nespokojnosť učiteľov.
Rada by som poznala Vaše názory- z čoho má vychádzať RŠ pri stanovení času fyzickej prítomnosti učiteľa na pracovisku.Aké sú Vaše skúsenosti, prípadne ak máte bližšie informácie k problému, podeľte sa s nimi.Ďakujem!

Usporiadat
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

"Úplne na voľno" by som to určite nenechával.
Nie je predsa možné, aby učiteľ prichádzal do školy tesne pred začatím vyučovania a odchádzal hneď po odučení poslednej hodiny. Nebudem rozpisovať prečo, predpokladám, že je to každému zainteresovanému jasné.
Samozrejme v prípade nutnosti, v čase mimo priamej práce s deťmi - na priepustku.

Ak je riaditeľ školy dobrý manažér, tak vie koľko môže svojim ľuďom povoliť a naopak, kde treba "pritiahnuť".
Nevnímam vôbec tento problém ako problém a ako sama píšeš dikcia zákona je jasná (detaily by mali byť ošetrené v pracovnom poriadku) a záleží na riaditeľovi školy, aký štýl riadenia si zvolí.

Na záver si dovolím uviesť výrok Márii Montessori :
Najväčším úspechom pre učiteľa je, keď môže povedať: „Deti teraz pracujú, ako keby som ani neexistoval." , ... tak isto platí aj:
Najväčším úspechom pre riaditeľa školy je, keď môže povedať: „Učitelia teraz pracujú, ako keby som ani neexistoval."
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mariamo mariamo

mariamo je offline (nepripojený) mariamo

Áno, dikcia zákona je správna, môže vykonávať prácu doma, ak to má organizácia - škola ošetrené v pracovnom poriadku, ale potom si každý učiteľ musí byť vedomý, že Inšpektorít práce vykonáva kontrolu všetkých pracovísk zamestnávateľa, teda môže vás prísť skontrolovať aj domov. To je najnovšia informácia zo školenia s p. Bedlovičovou z inšp. práce Banská Bystrica.
0 0
olga11 olga11

olga11 je offline (nepripojený) olga11

No presne k tomuto som sa chcela dostať, lebo viem, že ak RŠ povolí prácu doma, tak každý učiteľ musí mať presne rozpísané, akú prácu / napr. opravy diktátov/ kedy a kde bude vykonávať.
Sú k tomu nejaké smernice?
Inak pán z MŠ SR na jednom školení povedal asi toto.: nóvum zákona je , že riaditeľ môže / čiže aj nemusí/ povoliť aj prácu doma.
Čo ma prekvapilo: keď to nazval ,,nóvum" tak potom na MŠ SR predpokladajú, že učitelia sa na vyučovanie pripravujú v škole, čo nezodpovedá pravde.
A ešte jedným dychom dodal : ale povoliť prípravu doma neodporúčam!
Keďže tých nejasností je veľa, preto som otvorila tému a bola by som rada, keby ste napísali o svojich skúsenostiach.Ďakujem.
0 0
Fany1000 Fany1000

Fany1000 je offline (nepripojený) Fany1000

Riaditelia a zriaďovatelia sa tomu bránia z dôvodu BOZP. Ak sa ti niečo stane počas tohto času, keď si doma a mala by si sa pripravovať do školy, ako kto dokáže, že ten úraz sa stal pri práci súviasej s prípravou do roboty a nie pri domácich prácach?
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Chcela by som sa uistiť, či tomu rozumiem správne
23h týždenný úväzok znamená, že sa učiteľovi rozpočíta 23 h na všetke dni v týždni, nemusí to byť rovnomerne každy deň rovnaký počet hodín ale musí to byť na všetke dní od pondelka do piatku a nie ,že sa rozpočíta napri. na 4 dni a jeden deň v týždni má pracovník voľno. Je to správne?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ZlaticaB Pozri príspevok
Chcela by som sa uistiť, či tomu rozumiem správne
23h týždenný úväzok znamená, že sa učiteľovi rozpočíta 23 h na všetke dni v týždni, nemusí to byť rovnomerne každy deň rovnaký počet hodín ale musí to byť na všetke dní od pondelka do piatku a nie ,že sa rozpočíta napri. na 4 dni a jeden deň v týždni má pracovník voľno. Je to správne?
23 hodinový úvazok učiteľa znamená 23 hodín priamej výchovnej činnosti teda to sú hodiny ktoré fyzicky odučíš, celkový úväzok, na ktorý učiteľ má uzatvorenú pracovnú zmluvu je 37,5 hodín/týždeň, rozdelený na 5 dní v týždni, čo je klasických 8 hodín denne aj s obedňajšou prestávkou, je na riaditeľovi školy ako rozhodne, či hodiny nepriamej výchovnej činnosti musíš stráviť na pracovisku alebo nie.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Tomu rozumiem, jedna sa mi totiž o to, že učiteľka ZUŠ ma 23 h týždenny pracovný úväzok z dôvodu, že študuje popri zamestnaní na VŠ učí iba 4 dni v týždni a piatok ma voľno. Toto sa mi nezda celkom košer pretože ten piatok je vlastne celý deň doma. Žiadala som ju aby to aspoň podložila nejakou žiadosťou, že študuje a preto žiada aby jej bol týždenný úväzok prepočítaný iba na 4 prac. dni. No ona to odmieta (nepovažuje to za potrebné). No mne sa len predsa zda, že ako zamestnávateľ musím byť kryta a vedieť doložiť prečo som jej prac. úväzok rozpočítala iba na 4 prac. dní. Neviem či rozmýšľam správne ...
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ZlaticaB Pozri príspevok
Tomu rozumiem, jedna sa mi totiž o to, že učiteľka ZUŠ ma 23 h týždenny pracovný úväzok z dôvodu, že študuje popri zamestnaní na VŠ učí iba 4 dni v týždni a piatok ma voľno. Toto sa mi nezda celkom košer pretože ten piatok je vlastne celý deň doma. Žiadala som ju aby to aspoň podložila nejakou žiadosťou, že študuje a preto žiada aby jej bol týždenný úväzok prepočítaný iba na 4 prac. dni. No ona to odmieta (nepovažuje to za potrebné). No mne sa len predsa zda, že ako zamestnávateľ musím byť kryta a vedieť doložiť prečo som jej prac. úväzok rozpočítala iba na 4 prac. dní. Neviem či rozmýšľam správne ...
Má 23 hodinový úväzok z 37,5 hodinového? Dobre chápem, že má teda pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas? Ak áno a ty si jej to rozpočítala na 4 dni tak je to potom v poriadku, len jej prepočítaj aj nárok na výšku dovolenky. Ona ti nemusí dávať žiadnu žiadosť, ty ako zamestnáteľ si s ňou dohodla pracovný pomer na kratší pracovný čas, ale musí si byť vedomá toho, že ak nemá pracovnú dobu rozvrhnutú na 5 dní v týždni bude mať aj menej dovolenky.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Má 23 hodinový úväzok z 37.5 hodinového - áno. Ale 23 h. má rozpočítané iba na 4 pracovné dní. Čiže prac. zmluva nemá na kratší pracovný čas.Tých 23 hodín si odpracuje za 4 dni. Len neviem čo s tým piatkom, kedy nepracuje pretože vtedy chodí do školy
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ZlaticaB Pozri príspevok
Má 23 hodinový úväzok z 37.5 hodinového - áno. Ale 23 h. má rozpočítané iba na 4 pracovné dní. Čiže prac. zmluva nemá na kratší pracovný čas.Tých 23 hodín si odpracuje za 4 dni. Len neviem čo s tým piatkom, kedy nepracuje pretože vtedy chodí do školy
Ale áno má zmluvu na kratší pracovný čas, pretože 37,5 hodín je 100% úvazku
a 23 hodín je 61,33% úväzku, teda mala by mať zmluvu na kratší pracovný čas, a ak tieto hodiny má rozpracované na 4 dni, tak jej musíš prepočítať aj dovolenku aj dovolenku a pri tomto pracovnom rozvrhu má nárok na dovolenku nie 45 dní /rok ale len36 dní/rok.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

A kde by som prosím Ťa našla, že 23 h týždenný pracovný úväzok musí odúčiť za 5 prac. dni. Pretože teoretický je to možne odučiť aj za 4 dni. Zastupkyňa jej chcela výjsť v ústrety a urobila jej uväzok na 4 dni. Keďže ten piatok jej nemam ničim podložené tak preto som žiadala od nej žiadosť alebo oznámenie o tom, že študuje a zamestnávateľ jej vyšiel takýmto spôsobom v ústrety. Ten piatok by sa dal klasifikovať aj ako prekážka v práci § 141 odst. 3 (ak sa nemýlim) len by mi musela nosiť každý piatok potvrdenie zo školy tak som to chcela poriešiť tou žiadosťou. Neviem či uvažujem správne
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ZlaticaB Pozri príspevok
A kde by som prosím Ťa našla, že 23 h týždenný pracovný úväzok musí odúčiť za 5 prac. dni. Pretože teoretický je to možne odučiť aj za 4 dni. Zastupkyňa jej chcela výjsť v ústrety a urobila jej uväzok na 4 dni. Keďže ten piatok jej nemam ničim podložené tak preto som žiadala od nej žiadosť alebo oznámenie o tom, že študuje a zamestnávateľ jej vyšiel takýmto spôsobom v ústrety. Ten piatok by sa dal klasifikovať aj ako prekážka v práci § 141 odst. 3 (ak sa nemýlim) len by mi musela nosiť každý piatok potvrdenie zo školy tak som to chcela poriešiť tou žiadosťou. Neviem či uvažujem správne
No tak toto nenájdeš nikde, ak je dohoda medzi riaditeľkou a učiteľom, že si to odučí za 4 dni tak to ber tak že nepriamu výchovnú činnosť vykonáva v piatok a má to umožnené vykonávať doma.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Čiže čo s tým piatkom zaplatiť ho ako keby bola v práci? Nie je to potom diskriminácia ostatných zames-cov veď každému by vyhovovalo keby bol jeden deň v týždni doma. A čo keď v piatok napri´. zlomí nohu alebo sa jej stane úraz čo potom s tým
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ZlaticaB Pozri príspevok
Čiže čo s tým piatkom zaplatiť ho ako keby bola v práci? Nie je to potom diskriminácia ostatných zames-cov veď každému by vyhovovalo keby bol jeden deň v týždni doma. A čo keď v piatok napri´. zlomí nohu alebo sa jej stane úraz čo potom s tým
No tak to je ďalší problém, ktorý riaditeľka nedomyslela, pretože ak jej povolila ten jeden deň byť doma ale akože v práci a zlomí si nohu ako ty vravíš tak potom tam je problém uznať to ako pracovný úraz alebo nie. Na jednej strane jej chcela vyjsť v ústrety, čo je 1. diskriminujúce voči ostatným a 2. neviem či by vyšla v ústrety aj učiteľka zamestnávateľovi, keby sa jej niečo stalo a mohla z toho finančne ťažiť. Ja osobne by som to riešila, ak skrátený úväzok tak Ok , ale rozpočítaný na 5 dní v týždni aj s tým, že keď neučí piatok do zamestnania musí prísť.
0 0
vivaldka vivaldka

vivaldka je offline (nepripojený) vivaldka

som učiteľka zuš
Ahoj! Ja by som ti chcela povedať ako sme to mali my. Ja som tiež učiteľka ZUŠ a chodila som taktiež študovať.Mala som celý úväzok + 3hodín nadčasu čiže 26hod rozvrhnutý tiež na 4 dni. + sme chodili na rôzne akcie v sobotu a v nedeľu ak nám to škola kde som študovala umožnila z toho som mala náhradné voľno. U nás to riaditeľka spravila tak, že na ten piatok nám stále strhávala 4 hodín náhradného voľna a tak nám ostal vlastne celý úväzok. Neskôr sme chodili do školy každý druhý piatok, takže každý prvý sme voľno nemali, ale sme nadrábali aby sme tie druhé piatky mohli ísť do školy.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Už som volala aj na KŠÚ tam jednoznačne hovoria asi to čo tu spomíname, je to diskriminácia voči ostatným zame-com, čo v prípade úrazu? Jednoznančne prísť aj ten piatok aspoň na 1 hod. do práce, je to dosť nedomyslené.
Naposledy upravil ZlaticaB : 12.11.09 at 11:44
0 0
reading reading

reading je offline (nepripojený) reading

Ja by som sa chcela opytať aký je pracovný čas riaditeľa na škole a učitela na škole a podľa čoho je určený. zákoník prace hovorí o 40 hod a kolektívna zmluva o 37,5. Náš zriadovateľ tuto kolektivnu zmluvu nepodpisal a tak neviem ako mam robiť zmluvy pre riaditela a učitela....???
SKuste mi prosim Vás poradiť. Ďakujem veľmi pekne
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
reading Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opytať aký je pracovný čas riaditeľa na škole a učitela na škole a podľa čoho je určený. zákoník prace hovorí o 40 hod a kolektívna zmluva o 37,5. Náš zriadovateľ tuto kolektivnu zmluvu nepodpisal a tak neviem ako mam robiť zmluvy pre riaditela a učitela....???
SKuste mi prosim Vás poradiť. Ďakujem veľmi pekne
Aj Keď ste kolektívnu zmluvu nepodpísali, platí pre Vás pracovný čas tak ako pre všetkých zamestnancov verejnej správy, čiže 37,5 hodiny týždenne, teda v prípade ak je vaším zriaďovateľom obec alebo KŠÚ, ak ste súkromná alebo cirkevná škola, platí pracovný čas podľa Zákonníka práce, tj. 40 hodín týždenne.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Sabadka Pozri príspevok
Aj Keď ste kolektívnu zmluvu nepodpísali, platí pre Vás pracovný čas tak ako pre všetkých zamestnancov verejnej správy, čiže 37,5 hodiny týždenne, teda v prípade ak je vaším zriaďovateľom obec alebo KŠÚ, ak ste súkromná alebo cirkevná škola, platí pracovný čas podľa Zákonníka práce, tj. 40 hodín týždenne.
Ahojte,

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre rok 2010 už platí aj pre školy, ktorých zriaďovateľom je cirkev príp. fyzická či práv. osoba, t.j. aj pre súkromné školy.

Odst. I (všeobecné ustanovenia), bod 2. písm. j) a k)
Naposledy upravil pe.pe : 19.02.10 at 10:06
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Môže zástupca alebo riaditeľ školy nariadiť zastupovanie kolegu, ktorý si v pracovnom čase dorába vysokú školu?
ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať