Zavrieť

Porady

nákup tovaru od platcu dph z iného čl.št.EU/PL/ neplatcom dph v SR

Dobrý deň.
Budem vďačný za každú radu ohľadom môjho problému -
Pred mesiacom som založil ohlasovaciu živnosť. Mám ičo, dič a som neplatca DPH.
Idem nakúpiť tovar z Polska/za účelom predaja na Slovensku/ od firmy ktorá asi je platcom DPH v Polsku.
Boli sme dohodnutí na tom, že mi vystavia faktúru bez dph nakoľko je to na moju firmu/toto je aj pre nich prvá zakázka do iného členského štátu/.
Teraz po mne chcú nejaké NIP EU - ich je PL XX3 10110XX. Zistil som, že je to niečo ako u nás ič dph. A pretože ja nič také nemám neviem ako to budú faktúrovať.
Takže otázka znie: môžem ja ako neplatca dph nakúpiť tovar od platcu dph v inom štáte bez dph? To, že tu ho musím vyfaktúrovať bez dph viem.
Ďakujem všetkým za radu a dúfam, že som to zaradil správne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Tebe ako neplatcovi DPH musia vyfakturovat s DPH.
    Podotknem, že ak budeš nakupovať naďalej z iných krajín EU, tak si treba dávať pozor, či nepresiahneš hranicu 420000 SK(ešte po starom), kedy by si sa musel registrovať ako platca DPH.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Nie, ako neplátca nemôžeš nakupovať v EU tovar bez DPH, ani by Ti nemali tovar bez DPH predať, hádam jedinou výnimkou je nákup nového osobného vozidla./z neho ale musíš odviesť DPH v SR /
    Ďakujem za odpoveď.
    Tak to bude problém. Ja budem nakupovať hlavne od nich/z PL/.
    A ako sa to prosím vás rieši keď v PL je dph 22% a u nás 19%? To my tie 3% vrátia? Keby som sa dal registrovať ako dobrovolný platca od zajtra tak bez dph môžem nakupovať až po 30 dňoch?

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    tajane1404 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď.
    Tak to bude problém. Ja budem nakupovať hlavne od nich/z PL/.
    A ako sa to prosím vás rieši keď v PL je dph 22% a u nás 19%? To my tie 3% vrátia? Keby som sa dal registrovať ako dobrovolný platca od zajtra tak bez dph môžem nakupovať až po 30 dňoch?
    ked dnes podas ziadost o registraciu a uprosis pani na registri tak ti registraciu na DPH moze urobit velmi rychlo, niekedy to ide v pohode za par dni a dnom pridelenia IC S mozes robit nadobudnutia tovarov z clenskych statov a samozdanenie
    420000 je bez DPH tovar z inych clenskych statov, ale registarciu musis podat este pred prekrocenim obratu 420000 ked vies, ze nasledujuca dodavky sposobi prekrocenie obratu
    nie si platca DPH nemaju ti co vracat
    poziadat o vratenei DPH mozes v polsku iba vtedy , ak si platca DPH v SR a nejakym nedopatrenim ti vyfakturovali s DPH a nie je mozne to normalnou cestou s nimi doriesit, teda opravit fakturu

    nákup tovaru od platcu dph z iného čl.št.EU/PL/ neplatcom dph v SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.