Zavrieť

Porady

daň z príjmu - uplatnenie splatenia úverov do výdavkov

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom uplatnenia výdavkov súvisiacich so splatením úverov pri predaji bytu v daňovom priznaní. Tento rok budem predávať byt, na ktorý som brala hypotekárny úver v roku 2005. Mám aj americkú hypotéku, a pri oboch úveroch je založený tento byt. Z prostriedkov získaných z predaja nehnuteľnosti budem tieto dva úvery vyplácať - inak by som ho nemohla predať. Otazka je, či si môžem celú výšku týchto dvoch predčasne splácaných úverov (presnejšie už len zostatky týchto úverov) uplatniť v daňovom priznaní ako výdavky? Teda odrátať tieto sumy od kúpnej ceny bytu.
Vopred ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Máš v ňom trvalý pobyt, odkedy, prenajímaš ho, je vedený v účtovníctve ? Ťažko odpovedať keď neviem súvislosti.

    adky01 je offline (nepripojený) adky01

    adky01
    Žiaľ, trvalý pobyt v ňom nemám a vlastním ho len 4 roky. Takže nie som oslobodená od platenia dane. Byt som tento rok nemala v prenájme. Po minulé roky som ho prenajímala. Daňové priznanie si podávam ako FO, nie som živnostník ani SZČO.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    uplatnit si mozes kupnu cenu za byt... nie zvysok uverov...

    dan zaplatis z rozdielu medzi predajnou a kupnou cenou tohto bytu...

    adky01 je offline (nepripojený) adky01

    adky01
    veľmi ste ma nepotešili, ale aj tak dakujem
    este ma napadla otazka - pokial som kupila v roku 2007 akcie, mozem si to v danovom priznani za rok 2008 dat do vydavkov, alebo to moze byt len nakup akcii v roku 2008??

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    adky01 Pozri príspevok
    veľmi ste ma nepotešili, ale aj tak dakujem
    este ma napadla otazka - pokial som kupila v roku 2007 akcie, mozem si to v danovom priznani za rok 2008 dat do vydavkov, alebo to moze byt len nakup akcii v roku 2008??
    Nákup aukcii sa môže uplatniť ako výdavok len v tom zdaň.období keď je príjem z predaja aukcii.

    daň z príjmu - uplatnenie splatenia úverov do výdavkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.