Zavrieť

Porady

Živnosť - kuriér

Zdravím Vás,

môj manžel ide robiť od 5.11. kuriéra na živnosť a chcela by som sa opýtať na niekoľko nejasností. Nebude totiž robiť priamo pre spoločnosť, ale pre ďalšieho živnostníka, ktorý je priamo pod spoločnosťou. Nebude mať ani vlastné auto, nebude nakupovať PHM za vlastné a bude mať aj firemný telefón.
Takže všetky jeho náklady - položky vo faktúre budú len počet "stopov", doručení, vyzdvihnutí zásielok a najazdené kilometre. Nebude platiteľom DPH.
Takže otázky č. 1: Vo faktúre nemusí fakturovať aj DPH, pravda?
Povedzme, že bude mať min. mzdu, t.j. 295,50 EUR.
Otázka č. 2: Ako je to s platením preddavkov na verejné zdravotné poistenie? A ako je to s platením odvodov do sociálnej poisťovne? Viem, že je tam tá "výhoda" neplatenia odvodov do podania najbližšieho daňového priznania. Čo je "vhodné" platiť pri tej minimálnej mzde a čo nemusíme platiť (že by sme z tej minimálnej mzdy aj čosi mali)?
Otázka č. 3: Ako je to s daňou z príjmov? Mesačne odvádzať DÚ 19% z min. mzdy? A následne robiť štvrťročné hlásenia o dani z príjmov?
Otázka č. 4: Čo ďalšie treba robiť voči DÚ (hlásenia, prehľady, priznania)?


Sme v tom trošku stratení, takže ďakujeme za každú (po)radu .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    coolerka Pozri príspevok
    ... kuriéra na živnosť a chcela by som sa opýtať na niekoľko nejasností. Nebude totiž robiť priamo pre spoločnosť, ale pre ďalšieho živnostníka, ktorý je priamo pod spoločnosťou. Nebude mať ani vlastné auto, nebude nakupovať PHM za vlastné a bude mať aj firemný telefón.
    Takže ....
    ... takato spolupraca zahrna vsetky znaky zavislej prace a ma byt vykonavana v pracovnom pomere, vid. Zakonnik prace.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Citala som dalej... uff. Prepac, ale chybaju ti aspon zakladne vedomosti ohladom legislativy v suvislosti s podnikanim.

    Skor, ako sa do niecoho pustite, odporucam precitat minimalne:

    Zákon o dani z príjmov od 01.03.2009
    Zákon o zdravotnom poistení od 01.01.2009
    Zákon o sociálnom poistení od 01.01.2009
    Zákonník práce od 1.1.2009

    Zakony najdes na uvodnej strane Porady. Ak ani potom nebudes niecomu rozumiet, skus si problematiku tu na Porade vyhladat, ak nenajdes, zadaj otazku.
    Naposledy upravil Lianka : 05.11.09 at 13:58 Dôvod: oprava preklepu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.