Zavrieť

Porady

Paušálna náhrada za súkromné auto, ktoré je na leasing

Zdravím všetkých,
vie mi niekto prosím poradiť, či je možné uplatniť si ako konateľ spoločnosti paušálnu náhradu pri použití súkromného vozidla, ktoré je predmetom leasingu?
Vopred ďakujem.
Ondro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ak je tou paušálnou náhradou myslené základná náhrada za 1 km jazdy, tak má nárok, ak nepoužije vozidlo poskytnuté zamestnávateľom, resp. spoločnosťou.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Hm, lenže v tomto prípade sa nejedná o auto vlastné. Vlastníkom je až do splatenia líz. spoločnosť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Paula Pozri príspevok
    Hm, lenže v tomto prípade sa nejedná o auto vlastné. Vlastníkom je až do splatenia líz. spoločnosť.
    A v tomto prípade konateľ nevystupuje ako zamestnanec? Veď ani zamestnanec nemusí byť vlastníkom auta, ktoré použije na účely zamestnávateľa, a má nárok na paušálne náhrady.

    Ondro je offline (nepripojený) Ondro

    Ondro
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    A v tomto prípade konateľ nevystupuje ako zamestnanec? Veď ani zamestnanec nemusí byť vlastníkom auta, ktoré použije na účely zamestnávateľa, a má nárok na paušálne náhrady.
    Ďakujem za názor. Viacerí mi totiž tvrdili, že paušál na km sa môže uplatniť iba ak je osoba vlasníkom auta, čo pri leasingu nie je. Nižšie uvedené znenie zákona sa asi potom vzťahuje iba na podnikateľa - živnostníka a nie aj na zamestnanca, či konateľa. Alebo sa mýlim? Ďakujem.

    v §19 ods. 2e) sa o.i. píše:
    "ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu"

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    Aktuálna výška paušálnej náhrady za 1 km? Je stále 0,183 EUR?
    Ďakujem.

    Tomasmar je offline (nepripojený) Tomasmar

    Tomasmar
    Zdravím vás! Rád by som vás požiadal o radu. Pracujem pre jednu firmu na dohodu. Dohodli sme sa, že budem používať pri výkone práce svoje motorové vozidlo. Tieto činnosti vykonávam výlučne v meste, ktoré mám aj uvedené v zmluve. Na aké náhrady mám nárok. Sú to len PHM alebo aj náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ďakujem za radu

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tomasmar Pozri príspevok
    Zdravím vás! Rád by som vás požiadal o radu. Pracujem pre jednu firmu na dohodu. Dohodli sme sa, že budem používať pri výkone práce svoje motorové vozidlo. Tieto činnosti vykonávam výlučne v meste, ktoré mám aj uvedené v zmluve. Na aké náhrady mám nárok. Sú to len PHM alebo aj náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ďakujem za radu
    Len na také, aké máš písomne dohodnuté v Dohode (o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce).

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Tomasmar Pozri príspevok
    Zdravím vás! Rád by som vás požiadal o radu. Pracujem pre jednu firmu na dohodu. Dohodli sme sa, že budem používať pri výkone práce svoje motorové vozidlo. Tieto činnosti vykonávam výlučne v meste, ktoré mám aj uvedené v zmluve. Na aké náhrady mám nárok. Sú to len PHM alebo aj náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ďakujem za radu
    Ak bolo v zmluve dohodnuté miesto výkonu práce nejaké mesto a výkon práce je v tom meste, tak sa nejedná o pracovné cesty, pokiaľ sú vykonávané v mieste výkonu práce. Preto ani nie je zákonný nárok ani na PHM ani na paušálnu náhradu za použitie MV. Na to by bol nárok len v tom prípade, keby išlo o tuzemské pracovné cesty a cest. náhrady by boli dohodnuté v zmluve. Jedine, že by sa zamestnávateľ zaviazal platiť tieto náhrady nad rámec zákona dobrovoľne.

    karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

    externé účtovníctvo karcoolka1
    karcoolka1 Pozri príspevok
    Aktuálna výška paušálnej náhrady za 1 km? Je stále 0,183 EUR?
    Ďakujem.
    posúvam....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.