Zavrieť

Porady

Nákup valút od zamestnanca

Ahojte poraďáci!
Môže kúpiť s.r.o. účtujúca v PU valuty (EUR) do pokladnice od svojho zamestnanca (konateľa), jednoducho cez kurz NBS? Ak áno, potrebujem mať od nejho podpísaný nejaký doklad....alebo???
Ďakujem za Váš názor.
MIRKA
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Jedine v tom prípade, ak by tá s.r.o. mala v náplni cinnosti (výpis z OR) zmenárenské sluzby a nakúpila by tie valuty ako od fyzickej osoby. Inak firma nemôze nakúpit od fyzickej osoby zahranicnú menu, podlieha to devízovému zákonu.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    S.r.o. môže kúpiť valuty od FO, ale ak sa to jedná o ojedinelú službu!
    T.z. ak to spravíte raz za rok, nie je to v rozpore s devízovým zákonom!
    Je to potvrdené aj odborom NBS. Takáto otázka na porade už bola.Skús hľadať, ale určite môžete kúpiť. /My máme aj licenciu, takže viem o čom hovorím./

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Lila
    S.r.o. môže kúpiť valuty od FO, ale ak sa to jedná o ojedinelú službu!
    T.z. ak to spravíte raz za rok, nie je to v rozpore s devízovým zákonom!
    Je to potvrdené aj odborom NBS. Takáto otázka na porade už bola.Skús hľadať, ale určite môžete kúpiť. /My máme aj licenciu, takže viem o čom hovorím./
    Lila, mohla by si prosím uviesť nejaké zákony, o ktoré sa toto tvoje tvrdenie (resp. tvrdenie NBS) opiera? Tiež som si myslela, že by také dačo bolo v rozpore s devízovým zákonom. Občas by sa takáto možnosť zišla , len potrebujem vedieť, na základe ktorého zákona. Díky.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Mne sa viakrát stáva, že zamestnanec vymení SK za CZK v zmenárni, ale
    doklad mi nepredloží s tým, že takto menej platí /ušetríme/. Ja potom použíjem kurz NBS. Tratíme tak na kurzových stratách, ale veď nákladov mám každý dosť.
    Ale teraz neviem či je to správne - keď nemám doklad o výmene CZK.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    SERVIS
    Mne sa viakrát stáva, že zamestnanec vymení SK za CZK v zmenárni, ale
    doklad mi nepredloží s tým, že takto menej platí /ušetríme/. Ja potom použíjem kurz NBS. Tratíme tak na kurzových stratách, ale veď nákladov mám každý dosť.
    Ale teraz neviem či je to správne - keď nemám doklad o výmene CZK.
    A toto je v súvislosti s cím? Nákupov tovaru v zahranicí? Alebo cestovné náhrady? Konkretizuj!

    A aké peniaze zamestnanec zamiena. Svoje alebo firmené?

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Ide na nákup súčiastok k nášmu stálemu dodávateľovi. Ja mu dám firemné peniaze a on sa po ceste zastaví v zmenárni, vymení, zaplatí za tovar a o dve hodinky je naspäť vo firme. Dá mi fakúru s príjmovým dokladom o nákupe tovaru, ale o výmene peńazí nie. Odpovedzte mi niekto či je to dobre, aspoň s prižmúrením jedného oka.
    Díky. Jedná sa o to,že nakúpi CZK bez toho, aby mu v zmenárni dali doklad, preto mu odpustia nejakú desatinku z kurzu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    To nakupuje v zahranicí alebo na Slovensku? Predpokladám, ze v zahranicí, tu by asi nikto nepozadoval platbu v CZK.

    Ak je faktúra v ZM a príjmový doklad tiez v ZM, myslím, ze by si mal vediet preukázat, odkial más zanranicnú menu, ked si to v nej uhradil. Aspon ten doklad zo zmenárne, ved zmenárne vydávajú doklad o výmene valút. Nuz neviem, mozno tým nic neporusujes, ale ja by som to neriskoval. Nech nabudúce vypýta aspon ten doklad (pokial to nenakupuje od nejakého veksláka pri Tescu ).

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ak máte niekto hocijaké pochybnosti, tak zavolajte priamo na NBS , odbor devízový. Tam Vám potvrdia, že ak ojedinele kúpite od FO valuty, tak nepotrebujete nato licenciu.

    Čo sa týka tých "stratených dokladov za nákup valút /aby ste to mali lacnejšie/"
    určite by som to neriskovala. Veď na predaj valút alebo naopak na kúpu valút treba devízovú licenciu. Píšem to preto takto, pretože sú zmenárne , ktoré môžu len kupovať CM alebo len predávať CM alebo majú nato združenú licenciu t.j. kupovať aj predávať.
    A keď si predstavím, ža Váš zamestnanec takto kupuje valuty /za lacnejšie bez dokladov/, tak vystavuje riziku Vás ako firmu, pretože Vy už nekupujete ojedinele, ale pravidelne!a Vy určite nemáte devíz.licenciu a navyše aj Váš zamestnanec sa vystavuje riziku, lebo
    z môjho pohľadu si môže takto riešiť svoj osobný devízový účet /t.j. vyzerá to tak, že on svoje valuty predáva Vám za kurz aký sa mu hodí/.
    Pozor, tu ide teda o pravidelný predaj a nákup ! Pokuta rieši devízový zákon.

    Ešte podotýkam, tým, že zamestnanec pravidelne takto "stráca" doklady -môže to hoci aj daň.úrad považovať za činnosť FO, ktorá nebola riadne zaregistrovaná ako živnosť. No neviem, či to Vám i tomu zamestnancovi stojí zato. Na internete nájdete aj firmu, ktorá Vám to lacnejšie zamení ako banka či zmenáreň.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som mala pochybnosti, ci valuty, ktore takto nakupim, su prave. Zasadne nakupujem v banke.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.