Zavrieť

Porady

Pokuta za preťaženie - ako preplatiť zamestnancovi?

Zamestnanec dostal pokutu za preťaženie vozidla, kt. zaplatil zo svojich penazi.

Zamestnavatel mu chce tuto pokutu preplatit oficialne z firemnych penazi. Bude to danovy alebo nedanovy naklad? Je lepsie preplatit to voci blocku alebo je mozne dat mu tuto nahradu do mzdy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andreaS Pozri príspevok
    Zamestnanec dostal pokutu za preťaženie vozidla, kt. zaplatil zo svojich penazi.

    Zamestnavatel mu chce tuto pokutu preplatit oficialne z firemnych penazi. Bude to danovy alebo nedanovy naklad? Je lepsie preplatit to voci blocku alebo je mozne dat mu tuto nahradu do mzdy?
    Nie, pokuty nie sú daňovo uznanými nákladmi. Ak to chcete preplatiť, tak cez pokl. doklad.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Ja by som to preplatila ako blok - nedaňový náklad.
    V mzde by to bolo komplikované, bolo by to treba minimálne zdaniť, ak nie aj odviesť poistné.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Dôležité je si v tomto prípade uvedomiť, že pokutu dostal zamestnanec, nie spoločnosť. Z tohto dôvodu, predmetná pokuta nemá čo robiť v nákladoch spoločnosti a celkovo v účtovníctve. Nakoľko však nie vždy je zamestnanec na 100% zodpovedný za udelenú pokutu(plní príkazy nadriadených - vedie aj preťažené auto), prípadne majiteľ trvá na preplatení, tak ja riešim uvedené prípady nasledovne:

    Spíšem protokol o škode, kde uvediem dátum,sumu, príčinu pokuty -opíšem situáciu. V závere je uvedené vyjadrenie škodovej komisie, ktorá rozhodla, že pokuta bude naúčtovaná do nákladov spoločnosti a prostredníctvom VPD bude preplatená zamestnancovi.
    Na konci je uvedený súhlas konateľa s takýmto postupom.
    Podľa mňa to aj tak nie je celkom kóšer, ale až po tom poslednom podpise to naúčtujem na nedaňové náklady.

    Pokuta za preťaženie - ako preplatiť zamestnancovi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.