Zavrieť

Porady

Prechod na platcu DPH

Matka 2 detí
Dobrý deň.
Ako je to s prechodom na platcu DPH???
Keď doteraz nebol platcom a od 01.12.2009 už platcom DPH bude.
Má na sklade tovar, čo s ním??? Treba to zdaniť???Ako bude vyzerať DPH v januári 2010???
Koncom novembra urobí inventár. Treba to nejako uviesť???
Ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bea26 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ako je to s prechodom na platcu DPH???
Keď doteraz nebol platcom a od 01.12.2009 už platcom DPH bude.
Má na sklade tovar, čo s ním??? Treba to zdaniť???Ako bude vyzerať DPH v januári 2010???
Koncom novembra urobí inventár. Treba to nejako uviesť???
Ďakujem.
V prvom daňovom priznaní DPH si uplatní odpočet DPH pri registrácii zo zásob tovaru ku dňu registrácie.

K 30.11.2009 treba urobiť inventúru zásob tovaru, kde uvedie názov tovaru, dodávateľa, IC DPH dod., počet ks, jednotkovú cenu bez DPH, DPH, dátum a číslo dokladu, pod ktorým je to zaúčtované v účtovníctve.

Celkovú sumu DPH uvedie v r. 24 DP DPH
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

bea26 Pozri príspevok
Koncom novembra urobí inventár.
Myslíš inventúru zásob?

Pri fyzickej inventúre zistíte stav zásob na sklade a z tých si môžete odpočítať DPH. Ale o tom sa tu už veľa popísalo, skús pohľadať.

Napr. tu:
http://www.porada.sk/t80878-narok-na...gistracii.html
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

bea26 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ako je to s prechodom na platcu DPH???
Keď doteraz nebol platcom a od 01.12.2009 už platcom DPH bude.
Má na sklade tovar, čo s ním??? Treba to zdaniť???Ako bude vyzerať DPH v januári 2010???
Koncom novembra urobí inventár. Treba to nejako uviesť???
Ďakujem.
Netreba zabudnúť na to, že o odpočítanú DPH, prislúchajúcu k zásobám, je potrebné v roku 2009 zvýšiť základ dane, ak táto DPH bola uplatnená v daňových výdavkoch.
0 0
berny69 berny69

berny69 je offline (nepripojený) berny69

Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, ako to bude pri prechode na plátcu DPH ak mám v zásobách aj tovar z ČR ! Tovar z ČR nakupujem od platcu DPH - vystavuje mi faktúry s DPH v Eurach (ja samozrejme prijimam tovar vratane tej DPH!)
Pri prechode musim spravit inventuru zasob ! V tom pripade ak mam napr. zasoby pri inventure v celkovej hodnote 50000 € vratane toho tovaru z CR , tak si mozem narokovat DPH vo vyske 19% t.j. 9500 € ??? Alebo musim vyclenit tie zasoby, ktore boli nakupene z CR a zvlast zasoby, ktore boli nakupene v SR ??? (V programe ALFA to nie je možné vyčleniť!!!)

Este by ma zaujimalo, ak sa stanem platcom DPH, tak od tej doby mi musi vystavovat partner z CR fakturu bez DPH ??
Dakujem za kazdu radu.
Berny
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Narok na odp. mas len zo zasob kupenych od slov. dodavatelov. Ceskemu dod. oznamte IC DPH a bude vam fakturovat bez dane.
Naposledy upravil JarkaL : 13.11.09 at 10:50
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

berny69 Pozri príspevok
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, ako to bude pri prechode na plátcu DPH ak mám v zásobách aj tovar z ČR ! Tovar z ČR nakupujem od platcu DPH - vystavuje mi faktúry s DPH v Eurach (ja samozrejme prijimam tovar vratane tej DPH!)
Pri prechode musim spravit inventuru zasob ! V tom pripade ak mam napr. zasoby pri inventure v celkovej hodnote 50000 € vratane toho tovaru z CR , tak si mozem narokovat DPH vo vyske 19% t.j. 9500 € ??? Alebo musim vyclenit tie zasoby, ktore boli nakupene z CR a zvlast zasoby, ktore boli nakupene v SR ??? (V programe ALFA to nie je možné vyčleniť!!!)

Este by ma zaujimalo, ak sa stanem platcom DPH, tak od tej doby mi musi vystavovat partner z CR fakturu bez DPH ??
Dakujem za kazdu radu.
Berny
Zásoby kúpené v Čechách je potrebné odčleniť bez ohľadu na to, či to softvér umožňuje, alebo nie. Odpočet z nich pri registrácii za platiteľa DPH nie je možné uplatniť.
0 0
berny69 berny69

berny69 je offline (nepripojený) berny69

Ďakujem za odpoveď ohľadom toho tovaru z ČR ! Ešte by ma zaujímalo, čo je potrebné mať pre účely DU - kontroly - ake podklady - ake udaje na inventarnom súpise ???
Stači tam čislo artikla, počet kusov , nak.cena (bez DPH, alebo s DPH??), nak.cena celkom s DPH alebo bez DPH ??? Teraz totiž evidujem všetky nak.ceny s DPH , tak neviem v praxi ako to postačuje pre DÚ ??? Zostavy , ktore viem vytlačiť z Alfy su totiz jednoduche a niekde tu na porade som čítal dokonca, že tam v tom súpise musí byť aj dokonca č.dokladu, kedy som ten tovar nadobudol ???? (č.faktúry )
Ďakujem za každú info !!!
Berny
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

berny69 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď ohľadom toho tovaru z ČR ! Ešte by ma zaujímalo, čo je potrebné mať pre účely DU - kontroly - ake podklady - ake udaje na inventarnom súpise ???
Stači tam čislo artikla, počet kusov , nak.cena (bez DPH, alebo s DPH??), nak.cena celkom s DPH alebo bez DPH ??? Teraz totiž evidujem všetky nak.ceny s DPH , tak neviem v praxi ako to postačuje pre DÚ ??? Zostavy , ktore viem vytlačiť z Alfy su totiz jednoduche a niekde tu na porade som čítal dokonca, že tam v tom súpise musí byť aj dokonca č.dokladu, kedy som ten tovar nadobudol ???? (č.faktúry )
Ďakujem za každú info !!!
Berny
mala som daňovú kontrolu na DPH, kde kontrolor všetky položky z inv. súpisu kontroloval s prvotným dokladom o nákupe.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

berny69 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď ohľadom toho tovaru z ČR ! Ešte by ma zaujímalo, čo je potrebné mať pre účely DU - kontroly - ake podklady - ake udaje na inventarnom súpise ???
Stači tam čislo artikla, počet kusov , nak.cena (bez DPH, alebo s DPH??), nak.cena celkom s DPH alebo bez DPH ??? Teraz totiž evidujem všetky nak.ceny s DPH , tak neviem v praxi ako to postačuje pre DÚ ??? Zostavy , ktore viem vytlačiť z Alfy su totiz jednoduche a niekde tu na porade som čítal dokonca, že tam v tom súpise musí byť aj dokonca č.dokladu, kedy som ten tovar nadobudol ???? (č.faktúry )
Ďakujem za každú info !!!
Berny
Jednotlivé položky je potrebné rozčleniť na cenu bez DPH, DPH a cenu celkom s DPH podľa jednotlivých sadzieb dane (ak máte zásoby v 2 sadzbách). Súčet DPH musí sedieť na sumu uplatnenú v daňovom priznaní. Potrebujete aj odvolávku na doklad o nadobudnutí, aby si daňový úrad vedel odkontrolovať, že spĺňate nárok na odpočet.
0 0
berny69 berny69

berny69 je offline (nepripojený) berny69

Mária.K. Pozri príspevok
Jednotlivé položky je potrebné rozčleniť na cenu bez DPH, DPH a cenu celkom s DPH podľa jednotlivých sadzieb dane (ak máte zásoby v 2 sadzbách). Súčet DPH musí sedieť na sumu uplatnenú v daňovom priznaní. Potrebujete aj odvolávku na doklad o nadobudnutí, aby si daňový úrad vedel odkontrolovať, že spĺňate nárok na odpočet.
Neviem si to dosť dobre predstaviť, keď mám v sklade vyše 1000 artiklov a veľa artiklov má tovar z viac prijemok (faktúr) ???
T.z. že napr. mam artikel, ktory som dostal 5.5.09 - 50 ks , 18.8.09 - 10 ks 19.9. 5 ks a na zostatku pri inventure mám 35 ks . T.z. že mám uvádzať u tohto artikla 3 čísla faktúr ??? (nakoľko z toho prvého príjmu ešte mám zostatok) To sa zbláznim keď to mám zisťovať u každého artikla pri vyše 1000 artikloch ??? Nemáte niekto skúsenosť s takýmito prípadmi ???
Ďakujem Berny
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

berny69 Pozri príspevok
Neviem si to dosť dobre predstaviť, keď mám v sklade vyše 1000 artiklov a veľa artiklov má tovar z viac prijemok (faktúr) ???
T.z. že napr. mam artikel, ktory som dostal 5.5.09 - 50 ks , 18.8.09 - 10 ks 19.9. 5 ks a na zostatku pri inventure mám 35 ks . T.z. že mám uvádzať u tohto artikla 3 čísla faktúr ??? (nakoľko z toho prvého príjmu ešte mám zostatok) To sa zbláznim keď to mám zisťovať u každého artikla pri vyše 1000 artikloch ??? Nemáte niekto skúsenosť s takýmito prípadmi ???
Ďakujem Berny
Aby ste preukázali správcovi dane nárok na odpočet DPH, musíte jednoznačne vedieť preukázať, akým dokladom, kedy a od koho ste každý majetok uvedený v súpise obstarali. Takže, ak si chcete zásoby oddaniť, napriek tomu, že je to prácne, je potrebné zásoby detailne rozčleniť.
0 0
berny69 berny69

berny69 je offline (nepripojený) berny69

Mária.K. Pozri príspevok
Aby ste preukázali správcovi dane nárok na odpočet DPH, musíte jednoznačne vedieť preukázať, akým dokladom, kedy a od koho ste každý majetok uvedený v súpise obstarali. Takže, ak si chcete zásoby oddaniť, napriek tomu, že je to prácne, je potrebné zásoby detailne rozčleniť.
A teraz asi dost hlupa otazka, ale prosim aj tak o odpoved. Ked si teda nebudem narokovat odpocet DPH zo zasob, je to mozne, co stratim a co ziskam ??? Proste sa len zaregistrujem na DU ako platca DPH, zmenim si reg.pokladnu , v uctovnictve budem evidovat DPH a v januari 2010 podam prve Dan.priznanie k DPH za 4.stvrtrok 2009!!
Berny
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

berny69 Pozri príspevok
A teraz asi dost hlupa otazka, ale prosim aj tak o odpoved. Ked si teda nebudem narokovat odpocet DPH zo zasob, je to mozne, co stratim a co ziskam ??? Proste sa len zaregistrujem na DU ako platca DPH, zmenim si reg.pokladnu , v uctovnictve budem evidovat DPH a v januari 2010 podam prve Dan.priznanie k DPH za 4.stvrtrok 2009!!
Berny
Štátu odvedieš daň z celej nákupnej ceny zásob, nielen zo svojho zisku. Pretože po tom, ako sa staneš platitelom DPH, všetok tovar predávaš s DPH, ktorú odvádzaš štátu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
berny69 Pozri príspevok
Neviem si to dosť dobre predstaviť, keď mám v sklade vyše 1000 artiklov a veľa artiklov má tovar z viac prijemok (faktúr) ???
T.z. že napr. mam artikel, ktory som dostal 5.5.09 - 50 ks , 18.8.09 - 10 ks 19.9. 5 ks a na zostatku pri inventure mám 35 ks . T.z. že mám uvádzať u tohto artikla 3 čísla faktúr ??? (nakoľko z toho prvého príjmu ešte mám zostatok) To sa zbláznim keď to mám zisťovať u každého artikla pri vyše 1000 artikloch ??? Nemáte niekto skúsenosť s takýmito prípadmi ???
Ďakujem Berny

Skúsenosť mám takú , že keď môj klient prechádzal na platcu DPH , taktiež kvôli nespočetne veľa artiklom nespravil inventúru skladu a teda neuplatnil si odpočet DPH . Mne to neprekáža a jemu to vrásky na čele nerobilo tiež . I napriek tomu to utiahne , hoci si nechce uvedomiť a ani si neuvedomil straty okolo danej záležitosti .
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Vie mi niekto poradiť s týmto? RK sa stáva platcom DPH od 1.11.2009...

http://www.porada.sk/1207613-post21.html

vopred ďakujem...
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

veronikasad Pozri príspevok
V prvom daňovom priznaní DPH si uplatní odpočet DPH pri registrácii zo zásob tovaru ku dňu registrácie.

K 30.11.2009 treba urobiť inventúru zásob tovaru, kde uvedie názov tovaru, dodávateľa, IC DPH dod., počet ks, jednotkovú cenu bez DPH, DPH, dátum a číslo dokladu, pod ktorým je to zaúčtované v účtovníctve.

Celkovú sumu DPH uvedie v r. 24 DP DPH
Zaúčtujem do peňažného denníka tú DPH zo zásob, alebo len ju uvediem v tlačive???
A pri zrušení registrácie taktiež tú DPH zo zásob účtujem alebo tiež len uvediem v tlačive?
Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ejo na Tvoje otázky je odpoveď v zákone o dani z príjmov.
Pozri : § 17 ods. 3 písm. d / a § 17 ods. 20 písm. a/.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Andyke Pozri príspevok
Ejo na Tvoje otázky je odpoveď v zákone o dani z príjmov.
Pozri : § 17 ods. 3 písm. d / a § 17 ods. 20 písm. a/.
V 3. mesiaci - odpočet DPH zo zásob pri registrácii 80 EUR
v 7. mesiaci - daňová povinnosť zo zásob pri zrušení registrácii 150 EUR

Poradíte, ako v zaúčtovať túto "dph zo zásob" v rámci uzávierkových operácií?

Ďakujem
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Ejo Pozri príspevok
V 3. mesiaci - odpočet DPH zo zásob pri registrácii 80 EUR
v 7. mesiaci - daňová povinnosť zo zásob pri zrušení registrácii 150 EUR

Poradíte, ako v zaúčtovať túto "dph zo zásob" v rámci uzávierkových operácií?

Ďakujem
DPH k zásobám, pri ktorých sa uplatnil nárok na odpočet DPH sa v uzávierkových účtovných operáciách vylúči z daňových výdavkov (ak tieto boli ako daňové výdavky zaúčtované) ako storno výdavkov v stĺpci zásob.
DPH prislúchjúca k zásobám, z ktorých sa odviedla daň pri zrušení registrácie, sa zaúčtuje v PD uzávierkovou účtovnou operáciou do príslušného stĺpca zásob ako výdavok.
Naposledy upravil Mária.K. : 04.01.10 at 14:17
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Mária.K. Pozri príspevok
DPH k zásobám, pri ktorých sa uplatnil nárok na odpočet DPH sa v uzávierkových účtovných operáciách vylúči z daňových výdavkov (ak tieto boli ako daňové výdavky zaúčtované) ako storno výdavkov v stĺpci zásob.
DPH prislúchjúca k zásobám, z ktorých sa odviedla daň pri zrušení registrácie, sa zaúčtuje v PD uzávierkovou účtovnou operáciou do príslušného stĺpca zásob ako výdavok.
Veľmi som vďačná za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať