Zavrieť

Porady

Porotherm 44 P+D - zatepliť či nie???

Ahojte,
máme novostavbu postavenú na južnom Slovensku, pozemok je slnečný, ale zato celkom aj veterný
Obvodové múry su z porothermu 44cm, okná sú drevené 3-sklo. Strecha zateplená 23cm.
Oplatí sa nám aj zateplenie obvodových múrov??? Všetci sa nás snažia presvedčiť, že áno...(najskôr sme zatepľovať nechceli-kvôli tomu aj tá 44, teraz máme v tom trochen zmätok...)
Takže by sme vás chceli poprosiť o radu či nezateplovať alebo ak áno tak čím a o akej hrúbke by to malo byť...
Ďakujeme za názory
Usporiadat
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

uz tam aj byvas? Je ti tam zima? ja by som asi zateploval po dvoch rokoch byvania.. aspon by som vedel objektivne posudit ci to treba alebo nie. Inak novostavba zacne tepelne izolovat az po vysuseni stien
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
frogoo frogoo

frogoo je offline (nepripojený) frogoo

Nie ešte tam nebývame, pravdepodobne tak do pol roka..
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

44 tehlu sa neoplati zateplovat,je to neekonomicke a dat 5 polystyren to radsej nic.Jednoznacne nezateplovat,museli by ste pouzit velku hrubku EPS a kolko Vas bude stat 1 m2 tehla+EPS?
Prepocitat.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ak zateplovať tak hlavne tú ,,nezateplenú" strechu.Aby ste dorovnali tepelný odpor obvodových stien tak by ste mali na strop dať zhruba jeden meter sklenenej vaty.Ak sa bojíte tepelných mostov obvodových stien tak by som to omietol termoomietkou.Môj osobný názor je taký že zahumusiť si 44 PPD polystyrénom je skôr hriech ako rozumné riešenie.Ak môžem poradiť skúste si to všetko najskôr riadne prerátať.
Na webe porothermu sú údaje: http://www.wienerberger.sk/servlet/S...=1206467780241
rozmery 250x440x238
orientačná hmotnosť 17,8 kg
pevnosť v tlaku P6
spotreba tehly 16 ks/m2 resp. 36,4 ks/m3
orientačná spotreba malty 36 l/m2 resp. 81 l/m3
tepelný odpor R 4,29 m2 K/W
súčiniteľ prechodu tepla U 0,22 W/m2K
požiarna odolnosť REI 120 D1
index vzduchovej nepriezvučnosti Rw 50 dB
počet tehál na palete 60 ks

Polystyrén
http://www.epssr.sk/docs/Stavebne%20...20pouzitie.pdf

Súčiniteľ tep. vodivosti W(m.k) EPS 50mm =0,041
EPS 70 mm =0,038
EPS 100mm =0,036
EPS 150mm= 0,035
EPS 200mm= 0,034
EPS 300mm= 0,033

Takže ak si vezmem odpor tehly 440 (0,22)a polystyrénu 100mm(0,036)priemerne na južnom slovensku budete kúriť 4 mesiace v roku pri rozdiele teplôt vonku a dnu cca 16°C tak pri cca celkovej ploche vašej fasády 150m2 (treba odrátať okná,dvere) sa rovná spotreba na m2 pri tehle 440Porotherm =0,22 x 16°C=3,52W/hod x 24 hod x84,48 W/ deň x 30dní =2534 W/mesiac x4 mesiace 10137 W čo je 10,137 KW x 150m2 fasády =1519 KW x 0,2€= 303 € / rok.Vaše steny pri 440Porotherm spotrebujú za rok 303 €.
Pri zateplení polystyrénom 100mm = 76,9 KW x0,2€ = 15,4€/rok
Rozdiel je 288€/rok = 8.640SKK

MATERIÁL + PRÁCA
Zatepliť fasádu 100mm polystyrénom cca 150m2 x = 4950€
Omietnuť fasádu (obyčajnou omietkou MVC) stojí cca 1250€
4950-1250=3000€
Rozdiel v omietnutí a zateplení fasády je pri 150 m2 fasády a 100mm zateplení cca 3000€.


Ročná úspora v € je pri tých istých hodnotách cca 288€
Čiže návratnosť zateplenia je cca 11 rokov
Životnosť zateplenia odhadujem na 30rokov.( po čase bude nutná väčšia oprava a treba do budúcnosti rátať s poplatkami za likvidáciu nebezpečného odpadu ,polystyrénu.)
Omietnutá fasáda po 50 rokov.(po menšej oprave daľších 50 rokov).
Ceklovo by sa malo do cien zarátať ešte mechanické opotrebenie fasády polystyrénovú ľahko poškodíte napríklad silný vietor nad 100km/hod dokáže kompletne zničiť takúto fasádu.poprípade letiace predmety ktoré vietor zo sebou nesie poškodiť.Ale to sú už len moje špekulácie.
Nepoznám presne hodnoty vášho domu ani klimatické podmienky a členitosť vášho domu atd .....tak počítam len približné hodnoty také ako sa zhruba vyskytujú na stavbách.Z matematiky som na škole zrovna tiež nežiaril.Tak ak som niečo zle porátal tak ma prosím opravte.
Naposledy upravil 220870 : 15.11.09 at 12:53
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

220870 Pozri príspevok
Z matematiky som na škole zrovna tiež nežiaril.Tak ak som niečo zle porátal tak ma prosím opravte.
Myslim, ze vzorce tu nikto kontrolovat nebude...prispevok sa mi naopak velmi pozdava, konecne sa tu vnasa trosku ine myslenie ako vsetko olepit 20cm polystyrenom
0 0
Daniel75 Daniel75

Daniel75 je offline (nepripojený) Daniel75

220870 Pozri príspevok
Vaše steny pri 440Porotherm spotrebujú za rok 303 €.
Pri zateplení polystyrénom 100mm = 76,9 KW x0,2€ = 15,4€/rok
Rozdiel je 288€/rok = 8.640SKK
Zatepliť fasádu 100mm polystyrénom cca 150m2 x = 4950€
Ak 440Porotherm spotrebuje energiu za 303 €, tak pri zatepleni by to malo byt nizsie, dajme tomu 280 € (strielam z hlavy). Na zatepleni EPS ste vyratal sumu 15,4 €, ale logicky mi pride, ze tato suma je to, co sa usetri na energii, tym ze na fasadu pride este polystyren. Cim sa pomer vynalozene $/usetrene $ este zhorsi a zvyrazni nezmyselnost zateplenia s EPS. Alebo sa mylim?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Daniel75 Pozri príspevok
Ak 440Porotherm spotrebuje energiu za 303 €, tak pri zatepleni by to malo byt nizsie, dajme tomu 280 € (strielam z hlavy). Na zatepleni EPS ste vyratal sumu 15,4 €, ale logicky mi pride, ze tato suma je to, co sa usetri na energii, tym ze na fasadu pride este polystyren. Cim sa pomer vynalozene $/usetrene $ este zhorsi a zvyrazni nezmyselnost zateplenia s EPS. Alebo sa mylim?
Škoda že sa to nedá dosť dobre editovať na porade asi som to mal urobiť vo worde bolo by to prehladnejšie.
Myslím že v tomto som rátal dobre .Rozdiel je veľký ak si k hrúbke múru prirátate hrúbku zateplenia,tak to spĺňa nároky na pasívny dom.
Význam zateplenia pri takýchto domoch vidím len v zmenšení tepelných mostov pri vencoch prekladoch a v oblasti okolo okien a dverí.Ale aj to sa dá riešiť vystúpenými osteniami okien a dverí.
Naposledy upravil 220870 : 15.11.09 at 12:51
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

Tiez mam 44 (profi) a zateplovat sa chystam (15cm). Vyssie uvedeny sucinitel prestupu tepla plati pre tehlu s 0% vlhkostou, taka sa vsak nevyskytuje.

Mam sice zateplenu ZB deku aj vence s 8cm XPS, ale to prevedenie, ktore "majstri" vyprodukovali, ma zial dost nedostatkov - zateceny beton - tepelne mosty.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
mlaco Pozri príspevok
Tiez mam 44 (profi) a zateplovat sa chystam (15cm). Vyssie uvedeny sucinitel prestupu tepla plati pre tehlu s 0% vlhkostou, taka sa vsak nevyskytuje.

Mam sice zateplenu ZB deku aj vence s 8cm XPS, ale to prevedenie, ktore "majstri" vyprodukovali, ma zial dost nedostatkov - zateceny beton - tepelne mosty.
To je mi jasné.Ani toľko hodín pri takom tepelnom rozdieli sa na južnom Slovenku nevyskytuje.Len si stavbu nechajte dobre vyschnúť.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

mlaco Pozri príspevok
Tiez mam 44 (profi) a zateplovat sa chystam (15cm). Vyssie uvedeny sucinitel prestupu tepla plati pre tehlu s 0% vlhkostou, taka sa vsak nevyskytuje.

Mam sice zateplenu ZB deku aj vence s 8cm XPS, ale to prevedenie, ktore "majstri" vyprodukovali, ma zial dost nedostatkov - zateceny beton - tepelne mosty.
Aku to malogiku ma v konecnom dosledku 60cm stenu? To ste zbytocne prerobili na tehlach a 15cm polystyrenu, pri tepelnom odpore 44ky,to bude hriech....toto uz treba na kondenzaciu posudit, tieto moderne murovacie materialy pri velkych hrubkach ako P44 nie su vhodne na zateplovanie.
Predstavte si ze tehla ma tepelny odpor 4,4 a 15cm polystyren cca 4,2. Pri teplotach dnu 20stupnov a vonku -15stupnov bude na styku tehla polystyren nieco malo nad nulou-zivna poda pre kondenzaciu pri tak obrovskom difuznom odpore,ako ma ten polystyren.
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

Ano, sam tuto tehlu uz povazujem za nie vhodnu. Ale, viac sa obavam tepelnych mostov pri nezatepleni, nez kondenzacie par pod zateplenim pocas tych par dni v roku ked su velke mrazy. (JZ Slovenska).

Okrem toho, zateplenim chcem predchadzat prehrievaniu stavby v lete.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

S tym prehrievanim by som sa nezaoberal, skor tie tepelne mosty,ako pisete. Tazko takto cez internet usudzovat,ci je to kvalitne robene
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

frogoo Pozri príspevok
Ahojte,
máme novostavbu postavenú na južnom Slovensku, pozemok je slnečný, ale zato celkom aj veterný
Obvodové múry su z porothermu 44cm, okná sú drevené 3-sklo. Strecha zateplená 23cm.
Oplatí sa nám aj zateplenie obvodových múrov??? Všetci sa nás snažia presvedčiť, že áno...(najskôr sme zatepľovať nechceli-kvôli tomu aj tá 44, teraz máme v tom trochen zmätok...)
Takže by sme vás chceli poprosiť o radu či nezateplovať alebo ak áno tak čím a o akej hrúbke by to malo byť...
Ďakujeme za názory
Zatepliť, či nie. Hamletovská otázka. Závisí od toho koľko cheš platiť za kúrenie. Tepelný odpor 44 porotherm je cca 4,3. To je však pri 0% vlhkosti, čiže nereálny. Reálne cca. 3,5, čo je len tak tak. Ak však uvažujeme, že majstri narobia kopec tepelných mostov- napr zatekanie riedkej malty do dier v tehle, preklady..., tak sa dostaneme k hodnote R menšej ako 3. Ak sa však rozhodneš zatepľovať, treba si správne zvoliť hrúbku nielen s ohľadom na tepelný odpor, ale hlavne na rosný bod. Toto však nedosiahneš nejakou 5-kou EPS, ako Ti budú odporúčať "majstri".
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Pre 38ku tehlu je kriticke minimum 12cm EPS, optimal 15cm. Tak si to najprv skuste preratat a potom zistite aky budete mat bunker.
Akna su ako osadene ? Ak niesu na kraji tehly tak pri hrubke 15 a viac neviem ako budete riesit zateplenie okolo okien. Pri hrubkach nad 15cm treba ratat uz v projekte .
Ja by som zateplill strop a fasadu nechal tak.
Neviem ake mate zasklenie, ale keby ste zateplili fasadu a mate dvojsklo s tenkym ramom tak by to bolo dost nevyvazene

Co sa tyka tepelnoizolacnych vlastnosti sa to riesi uz pri projekte, lebo od teplenej narocnosti sa odvija vela veci a dom sa riesi ako celok, inak dost preplatite vid. zateplovat tehlu 44
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

Ja si myslim, ze krov mate dobre zatepleny, ja odporucam 220mm Nobasil MPE, kde je odpor vyssi ako 5. Fasadu pri hrubke tehly 440mm nie je potreba zateplit, kedze odpor je nad 3. Ale odporucam zateplit aspon 50mm Nobasilom FKD koli vyrovnaniu nerovnosti pri murovaniu, a ma ovela lepsie technicke vlastnosti ako polystyren. Inac nie je to nutne.

Uz zateplovat obvodove murivo nad 120mm sa neoplati, nie je to uz ekonomicke. Na tehlu odporucam mineralnu vlnu a na Ytongy a ine extrudovaný polystyren.
Naposledy upravil petmac : 22.11.09 at 22:06
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Petmac toto ti uverim akurat tak ja a este par stavarov, ludia su nakazeni komercnymi casopismi, toto ti nezozeru, pod 10cm polystyren ta vysmeju. Tesim sa uz na tie reakcie
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

Kto sa do toho rozumie, ten uveri. Kto nie, bude tvrdit nieco ine. :-) Robim s tym uz 7 rokov.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

petmac,
prosím ta čím mi odporúčaš zateplit stavbu z 20 cm hrubých betonových tvárnic ? Dakujem.
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

bjuty smis Pozri príspevok
petmac,
prosím ta čím mi odporúčaš zateplit stavbu z 20 cm hrubých betonových tvárnic ? Dakujem.
No RD by som z bet. tvarnic nikdy nestaval, su vhodne akurat na vymurovanie suterenu, ale aj to je zbytocne predrazene, radsej žb mur.

Najlepsiu interierovu pohodu maju tehly. Lacnejsie su ale tvarnice. Treba si len vybrat.
Naposledy upravil petmac : 22.11.09 at 22:40
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

petmac Pozri príspevok
Kto sa do toho rozumie, ten uveri. Kto nie, bude tvrdit nieco ine. :-) Robim s tym uz 7 rokov.
No len problem je, ze toto je pre ludi, co nie su z fachu a hladaju radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať