Zavrieť

Porady

Porotherm 44 P+D - zatepliť či nie???

Ahojte,
máme novostavbu postavenú na južnom Slovensku, pozemok je slnečný, ale zato celkom aj veterný
Obvodové múry su z porothermu 44cm, okná sú drevené 3-sklo. Strecha zateplená 23cm.
Oplatí sa nám aj zateplenie obvodových múrov??? Všetci sa nás snažia presvedčiť, že áno...(najskôr sme zatepľovať nechceli-kvôli tomu aj tá 44, teraz máme v tom trochen zmätok...)
Takže by sme vás chceli poprosiť o radu či nezateplovať alebo ak áno tak čím a o akej hrúbke by to malo byť...
Ďakujeme za názory
Usporiadat
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

petmac Pozri príspevok
Ja si myslim, ze krov mate dobre zatepleny, ja odporucam 220mm Nobasil MPE, kde je odpor vyssi ako 5. Fasadu pri hrubke tehly 440mm nie je potreba zateplit, kedze odpor je nad 3. Ale odporucam zateplit aspon 50mm Nobasilom FKD koli vyrovnaniu nerovnosti pri murovaniu, a ma ovela lepsie technicke vlastnosti ako polystyren. Inac nie je to nutne.

Uz zateplovat obvodove murivo nad 120mm sa neoplati, nie je to uz ekonomicke. Na tehlu odporucam mineralnu vlnu a na Ytongy a ine extrudovaný polystyren.
preco na ytong extrudovany polystyren?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

pokial mam v projekte heluz 380sti +8cm zateplenie, aj ked pisu ze to zateplenie tam nemusi byt ja by som nad tym rozmyslal lebo sa mi zda, ze je tem dost tepelnych mostov, aky alternativny mur by sa dal pouzit? uvazujem uz len nad ytong lebo tehlou. Ake hrubky s izolacou alebo bez? bojim sa ze ked bude mur uzky tak bude uzky aj veniec a bude problem so strechou ciners vie ja uvazujem o zatepleny, lebo zaklady su zateplene a asi by to vyzeralo divne ak by boli zaklady sirsie ako mury. tiez by par cm vo vnutry navyse potesilo.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ja som to tu už písal.Dom sa dá aj omietnuť tepelnoizolačnou omietkou.Tá síce nemá také dobré tepelnoizolačné vlastnosti ako polystyrén a vata a je najdrahšia ale aj najmenej problémová.Môžem napísať len to ako by som staval ja .Min440 obvodové murivo. Interiérová omietka asi hlina.Exteriérová omietka, tepelnoizolačná omietka v miestach kde sú najväčšie možné tepelné mosty , ,vence preklady by som asi riešil vystúpenými lezenkami z polystyrénu.Určite by som muroval z Heluz ( je pevnejšia ako Ytong) na tepelnoizolačnú maltu.
Ak sa rozhodnete zateplovať určite max 150mm všetky milimetre navyše sú vyhodené peniaze.
Jediná alternatíva ktorá v súčasnosti prichádza do úvahy v porovnaní Ytong a Heluz je hlina, alebo liaty betón.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ked by som daval heluz tak urcite brusenu tehlu pokial na to zozeniem partiu ktora s tym vie robit. inak ytong. otazka je aku hrubku muru a aku hrubku izolacie. Bunker ale mat nechcem. Teraz ked nad tym tak uvazujem tak sladka nevedomost lebo ma stale strasi ten roztrhnuty dom a rosne body
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

220870 Pozri príspevok
Ja som to tu už písal.Dom sa dá aj omietnuť tepelnoizolačnou omietkou.Tá síce nemá také dobré tepelnoizolačné vlastnosti ako polystyrén a vata a je najdrahšia ale aj najmenej problémová.Môžem napísať len to ako by som staval ja .Min440 obvodové murivo. Interiérová omietka asi hlina.Exteriérová omietka, tepelnoizolačná omietka v miestach kde sú najväčšie možné tepelné mosty , ,vence preklady by som asi riešil vystúpenými lezenkami z polystyrénu.Určite by som muroval z Heluz ( je pevnejšia ako Ytong) na tepelnoizolačnú maltu.
Ak sa rozhodnete zateplovať určite max 150mm všetky milimetre navyše sú vyhodené peniaze.
Jediná alternatíva ktorá v súčasnosti prichádza do úvahy v porovnaní Ytong a Heluz je hlina, alebo liaty betón.
Použitie 44 tehly je to najhoršie riešenie(najvhodnejšie pre predajcu). Zo statického hľadiska predimenzované a z tepelnoizolačného pri vynaložení nemalého množstva peňazí bez žiadaného prínosu. Priklincovať to nakoniec tepelnoizolačnou omietkou, ktorá nič neizoluje, je vyhodenie peňazí do ľuftu. Prekrytie tepelných mostov tenkou vrstvou EPS tiež nič nerieši. Tepelný odpor sa dostane na hodnotu cca R=1 až 1,5, takže stále to bude tepelný most.
Najlepšie riešenie je tenké murivo a hrubá izolácia. Týmto riešením sa dosiahne oveľa vyšší tepelný odpor s vyriešením tepelných mostov za menej peňazí. A bez nejakých nezmyslov typu tepelnoizolačná omietka.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ferdosondo Pozri príspevok
Použitie 44 tehly je to najhoršie riešenie(najvhodnejšie pre predajcu). Zo statického hľadiska predimenzované a z tepelnoizolačného pri vynaložení nemalého množstva peňazí bez žiadaného prínosu. Priklincovať to nakoniec tepelnoizolačnou omietkou, ktorá nič neizoluje, je vyhodenie peňazí do ľuftu. Prekrytie tepelných mostov tenkou vrstvou EPS tiež nič nerieši. Tepelný odpor sa dostane na hodnotu cca R=1 až 1,5, takže stále to bude tepelný most.
Najlepšie riešenie je tenké murivo a hrubá izolácia. Týmto riešením sa dosiahne oveľa vyšší tepelný odpor s vyriešením tepelných mostov za menej peňazí. A bez nejakých nezmyslov typu tepelnoizolačná omietka.
Tenkým murivom sa dosiahne akurát praskanie múrov.Pri 30 múre potrebujete na zakladani rohov múrov veľa doplnkových tehál 17,5 cm.Skúste si to najskôr poriadne prerátať, potom zistíte že cenový rozdiel je kdesi....
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Trochu , ale v rámci diskusie: na jar ideme stavať z plných tehál z búračky / budú gratis/ , aké je najlepšie zateplenie?
Ďakujem.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
aviator Pozri príspevok
Trochu , ale v rámci diskusie: na jar ideme stavať z plných tehál z búračky / budú gratis/ , aké je najlepšie zateplenie?
Ďakujem.
150mm polystyrén.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

220870 Pozri príspevok
Tenkým murivom sa dosiahne akurát praskanie múrov.Pri 30 múre potrebujete na zakladani rohov múrov veľa doplnkových tehál 17,5 cm.Skúste si to najskôr poriadne prerátať, potom zistíte že cenový rozdiel je kdesi....
Fíha. Tak tie Vaše výpočty by ma teda zaujímali. Mám to chápať tak, že ste mysleli, pokiaľ dám murivo hrúbky 30 cm alebo 25 cm tak mi popraská a keď 38 a viac tak nie? Tie "doplnkové tehly" by ste ako umiestnili v rohoch?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ferdosondo Pozri príspevok
Fíha. Tak tie Vaše výpočty by ma teda zaujímali. Mám to chápať tak, že ste mysleli, pokiaľ dám murivo hrúbky 30 cm alebo 25 cm tak mi popraská a keď 38 a viac tak nie? Tie "doplnkové tehly" by ste ako umiestnili v rohoch?
Ferdosondo Pozri príspevok
Fíha. Tak tie Vaše výpočty by ma teda zaujímali. Mám to chápať tak, že ste mysleli, pokiaľ dám murivo hrúbky 30 cm alebo 25 cm tak mi popraská a keď 38 a viac tak nie? Tie "doplnkové tehly" by ste ako umiestnili v rohoch?
Z vášho príspevku usudzujem ,že ste naslovovzatý odborník ktorý 300mm múr už raz videl.Keď už si to nevite nájsť na nete .Možno viete klikúť na odkaz http://www.heluz.sk/pdf/prirucka09/listy/30b.pdf
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

alltracboy Pozri príspevok
preco na ytong extrudovany polystyren?
Lebo ytong je nasiakavy a bilo by sa to s nobasilom, preto polystyren...
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

takze ked difuzny odpor ytongu je 5-10 a XPS 100,t.j.ytong 5 az 10 krat a XPS 100 krat horsie absorbuje vodnu paru ako vzduch tak tato skladba bude ok?
a nie prave ze je to dost nevhodne ak vobec je to vhodna kombinacia
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

vladoziak Pozri príspevok
takze ked difuzny odpor ytongu je 5-10 a XPS 100,t.j.ytong 5 az 10 krat a XPS 100 krat horsie absorbuje vodnu paru ako vzduch tak tato skladba bude ok?
a nie prave ze je to dost nevhodne ak vobec je to vhodna kombinacia
Mne sa to tiez moc nezda. Pocital som to, nebudem vraviet, ze to pisem zo skusenosti s plesnami, ale zase vypocet by mal cosi ukazat a polystyren nie je celkovo vhodny zateplovaci material a ci na Ytong, tak nad 250ku je to totalne zle, zle podla vypoctu podla STN 730540, mozno za inych okrajovych podmienok to funguje.
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

Uz len s toho dovodu,ze davat na stenu XPS a nie EPS ten cenovy rozdiel je neuveritelny.
A ytong a polystyren sa moc nemusi nie je tajomstvo da sa ale potrebuje dlhsie technologicke prestavky medzi murovanim a zateplovanim kvoli vlhkosti v ytongu a tak isto to plati aj pri omietkach
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

sak to, ze tabula 3cm XPS stoji asi 200sk ak si dobre pamatam ceny. uz som to davno nekupoval,a le viem ze to bolo drahe ako HOVADO
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

aviator Pozri príspevok
Trochu , ale v rámci diskusie: na jar ideme stavať z plných tehál z búračky / budú gratis/ , aké je najlepšie zateplenie?
Ďakujem.
Dajte 120 alebo 140 mm Nobasil a mate to vybavene.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

alltracboy Pozri príspevok
sak to, ze tabula 3cm XPS stoji asi 200sk ak si dobre pamatam ceny. uz som to davno nekupoval,a le viem ze to bolo drahe ako HOVADO
Cenovo je XPS uplna tragedia Ale pouzime ho radsej tam, kam patri
0 0
cluster cluster

cluster je offline (nepripojený) cluster

alltracboy Pozri príspevok
preco na ytong extrudovany polystyren?
...tiež som sa nad tým zamýšľal....vychádza mi to na "obchoďáka"
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

1m3 XPS- cca 200€, 1m3 EPS 70f- cca25€ m3 pri 200m2 a hrubke cca 10cm je rozdiel velmi zaujimav
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

220870 Pozri príspevok
Z vášho príspevku usudzujem ,že ste naslovovzatý odborník ktorý 300mm múr už raz videl.Keď už si to nevite nájsť na nete .Možno viete klikúť na odkaz http://www.heluz.sk/pdf/prirucka09/listy/30b.pdf
Tak toto sú tie Vaše výpočty? Som sa pobavil. Tak z tohto ste usúdil, že tehly popraskajú a že treba primurovať do rohov. Klobúk dole.
Máte celkom rozumné názory, ale v tejto oblasti ste vedľa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať