Zavrieť

Porady

17. november - 20. výročie

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
V televízii ide " Smotánka " a " Exclusív " ....
Na ulici bieda ....
V parlamente pomyje ...
Vo vládnom paláci hnoj ....
Súdnictvo sťa cholera ....

Aj to priniesla " Nežná revolúcia "....
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Ty budeš asi nejaký samorodený rodák. (tzv. samosoďák)

Skade si?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

buchač Pozri príspevok
V televízii ide " Smotánka " a " Exclusív " ....
Na ulici bieda ....
V parlamente pomyje ...
Vo vládnom paláci hnoj ....
Súdnictvo sťa cholera ....

Aj to priniesla " Nežná revolúcia "....
To nepriniesla revolúcia. To si tu všetko sami vytvárame. Aj Mečiara, Slotu Gašparoviča či Fica sme si tu sami zvolili. Či nie? A práve vďaka tým "ľuďom" ktorých si sami volíme je tu to všetko čo si menoval. To sú tí naši slovenskí hrdinovia.

17. november - deň boja za slobodu a demokraciu - PORADA.sk
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88 Pozri príspevok
Ty budeš asi nejaký samorodený rodák. (tzv. samosoďák)

Skade si?

Vždy lepšie , ako samozvaný ekonóm ..., rozjímajúc o možnom a nemožnom , podľa možnosti kopírujúcom názory iných ...

Skade ?

Skade ruka , skade noha ......

Keby si čítal pozorne , dávno vieš ...

P.S.:
K téme prosím , k téme ....
0 0
rozum rozum

rozum je offline (nepripojený) rozum

Tak to bude dovtedy kým sa nezmení myslenie ľudí.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
rozum Pozri príspevok
Tak to bude dovtedy kým sa nezmení myslenie ľudí.
Hm, milujes sci-fi?
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

A zas priniesla aj nejaké pozitíva...
0 0
rozum rozum

rozum je offline (nepripojený) rozum

Myslela som to tak, že nech ten čo chodí do roboty tu nech zarobí tak ako inde v eu.Prečo ked tý čo chodia nezarobia a ked zarobia tak s toho platia viac na dani. Ći stále platí na Slovensku je to tak?
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

jar88 Pozri príspevok
Ty budeš asi nejaký samorodený rodák. (tzv. samosoďák)

Skade si?
...no nevieš?...predsa odtiaľ, odkiaľ si aj Ty...
Jaro 88...a vieš že samoroďák, je to najsamlepšejšie víno tak volané???...je to troj až päťpuťňové slovenské víno . Tokajské samorodné
Naposledy upravil Zitulda : 15.11.09 at 22:11 Dôvod: Doplnené
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Kika69 Pozri príspevok
A zas priniesla aj nejaké pozitíva...
Súhlasím, áno je pozitívum...môže každý chodiť beztrestne do kostola
...aj nadávať šéfovi-pokiať ho z hodiny na hodinu nevyrazí
....aj do trebárs japonska na dovolenku...ak na to má( ale či to má naozaj vlastnou prácou pomocou svojho rozume zarobené...je otázne
.... pre mandarinky či banány nemusí stáť dlhú radu, môže si ich vybrať v supermarketoch...ale sú už mnohými rukami obchytkané, tak musí ich doma, skôr ako dá do ruky deťom umyť. Samozrejme vodou teplou, kde už vodné a stočné nie je 6,50/m3, ale omnoho viac
...môže si pôžičku, či hypotekérny úver zobrať, ale na úrokoch zaplatí mailand a nie iba 8% úrok na rok
atď, atď ..... no a tak by som mohla mnohé ďaľsie pozitíva menovať.. a najväčšie pozitívum má dnešná mládež, čo ukončí školu, zmaturuje a sa mu do práce nie veľmi ráči (žiaľ, ale mnohí mladí sú iba konzumné bytosti, čo iba prijímajú ale nič zo seby neradi dávajú) nemusí nastúpiť do práce...však dostane podporu, alebo otecko, veľký podnikateľ podrží, a peniaze , ba aj auto dá synáčikovi. Tak prečo by mal ísť makať a ukázať čo vie, čo sa naučil.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Zitulda Pozri príspevok
Súhlasím, áno je pozitívum...môže každý chodiť beztrestne do kostola
...aj nadávať šéfovi-pokiať ho z hodiny na hodinu nevyrazí
....aj do trebárs japonska na dovolenku...ak na to má( ale či to má naozaj vlastnou prácou pomocou svojho rozume zarobené...je otázne
.... pre mandarinky či banány nemusí stáť dlhú radu, môže si ich vybrať v supermarketoch...ale sú už mnohými rukami obchytkané, tak musí ich doma, skôr ako dá do ruky deťom umyť. Samozrejme vodou teplou, kde už vodné a stočné nie je 6,50/m3, ale omnoho viac
...môže si pôžičku, či hypotekérny úver zobrať, ale na úrokoch zaplatí mailand a nie iba 8% úrok na rok
atď, atď ..... no a tak by som mohla mnohé ďaľsie pozitíva menovať.. a najväčšie pozitívum má dnešná mládež, čo ukončí školu, zmaturuje a sa mu do práce nie veľmi ráči (žiaľ, ale mnohí mladí sú iba konzumné bytosti, čo iba prijímajú ale nič zo seby neradi dávajú) nemusí nastúpiť do práce...však dostane podporu, alebo otecko, veľký podnikateľ podrží, a peniaze , ba aj auto dá synáčikovi. Tak prečo by mal ísť makať a ukázať čo vie, čo sa naučil.
To všetci košičania sú takí múdri ...???
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

buchač Pozri príspevok
To všetci košičania sú takí múdri ...???
...to si teda nemusel Jar88-ovi povedať, že kde bývaš(me).
A že aj na východe... (veď vieme, že pre niektorých je to ďaleký blbý východ)...sú ľudia a nie iba teplákové čudá ...alebo ako v jednej téme kohosi nazval.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Zitulda Pozri príspevok
...no nevieš?...predsa odtiaľ, odkiaľ si aj Ty...
Jaro 88...a vieš že samoroďák, je to najsamlepšejšie víno tak volané???...je to troj až päťpuťňové slovenské víno . Tokajské samorodné

Nuž, máš to popletené. Je veľký rozdiel medzi samoroďákom a tokajským samorodným a už vôbec nemôže existovať samorodné troj až päťputňové tokajské. Buď je samorodné alebo je to tzv. tokajský výber a ten môže byť minimálne dvojputňový a maximálne päťputňový (v maďarskej Tokajskej oblasti sa robí i šesťputňový).
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Mladí su takí,ako sme ich vychovali.Nemôžeme predsa za synáčika všetko robiť,spraviť mu prvé posledné,a potom sa čudujeme,že sa mu nechce robiť/alebo jej/ked nemusí.Navarené,obriadené,bývanie,všetko má,tak načo by robil/a?Ak sa nám mladí nepáčia,zamyslime sa,akú prácu sme odviedli pri ich výchove.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Zitulda Pozri príspevok
...to si teda nemusel Jar88-ovi povedať, že kde bývaš(me).
A že aj na východe... (veď vieme, že pre niektorých je to ďaleký blbý východ)...sú ľudia a nie iba teplákové čudá ...alebo ako v jednej téme kohosi nazval.
Ži a nechaj žiť .....máš v trubke ....samoprďáka ...
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Excise Duty Pozri príspevok

Nuž, máš to popletené. Je veľký rozdiel medzi samoroďákom a tokajským samorodným a už vôbec nemôže existovať samorodné troj až päťputňové tokajské. Buď je samorodné alebo je to tzv. tokajský výber a ten môže byť minimálne dvojputňový a maximálne päťputňový (v maďarskej Tokajskej oblasti sa robí i šesťputňový).
No nehnevaj sa, ale aj na Slovensku sa robí 6-putňový, o 2-putňovom som ešte nepočula...
http://www.ostrozovic.sk/clanok/tokajske-vybery
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
calawen Pozri príspevok
No nehnevaj sa, ale aj na Slovensku sa robí 6-putňový, o 2-putňovom som ešte nepočula...
http://www.ostrozovic.sk/clanok/tokajske-vybery
Ale nejak sme

Na článok amatéra neraeagujem ....ten len propaguje svoj biznis..

Technológia výroby

Tokajské vína, na rozdiel od odrodových vín sa spracovávajú osobitnou technológiou. Už priamo pri produkcii hrozna vo vinici sa kladie dôraz na správny typ rezu viniča. Na kroch sa ponecháva menší počet rodiacich očiek s cieľom znížiť množstvo vyprodukovaného hrozna a zvýšiť jeho kvalitu.
Oberačka v Tokaji sa začína v období, keď sa vo všetkých ostatných vinohradníckych oblastiach táto najkrajšia a najzaujímavejšia práca vo vinohradoch skončila. Hrozno sa necháva na kroch prezrievať, vo zvlášť priaznivých ročníkoch zcibébovatie. Vtedy sa pôsobením, slnka, pôdy, typickej tokajskej rannej hmly a plesne Botrytis cinerea Persoon vytvárajú v strapcoch hrozna cibéby – hrozienka, ktoré dávajú tokajským vínam ich nenapodobiteľnú chuť a vôňu.
Pri produkcii tokajských samorodných vína sa cibéby pri zbere hrozna zo strapcov nevyberajú. Podľa množstva cibéb sa vyrába Tokajské samorodné suché alebo Tokajské samorodné sladké víno.

Tokajské samorodné suché víno
Vyrába sa v ročníkoch, keď sa v strapcoch hrozna vytvoria cibéby, ale nevytvorí sa ich dostatočný počet na to, aby sa zo strapcov prácne vyberali. Pri produkcii tohto základného tokajského vína sa cibéby spracovávajú spolu s hroznom. Hrozno sa v čo najkratšom čase po obratí dopraví na spracovanie. Na prevádzke je už postup rýchly, aby sa hroznu na jeho kvalite nič neubralo.
Strapce sa odzrnia, odstráni sa z nich strapina, ktorá môže spôsobiť nepriaznivú pachuť vína po tráve. Odzrnené bobuľky hrozna sa narušia a prečerpávajú do rotonádrží, kde sa nechajú nakvášať 16 – 24 hodín. Cieľom je uvoľniť všetky aromatické látky, ktoré sú u muštového hrozna obsiahnuté hlavne v šupkách. Po nakvasení sa hrozno opatrne lisuje a získaný mušt prečerpáva do kvasiarne, kde sa po ošetrení necháva kvasiť. Po vykvasení sa mladé víno stočí z kvasníc a po vyškolení dozrieva v tokajských pivniciach v dubových súdkoch s objemom 150 – 300 litrov najmenej dva roky. Hotové víno obsahuje 12 objemových percent alkoholu, najviac 10 g zvyškového cukru na liter vína, vyšší obsah celkových kyselín, je príjemnej harmonickej chuti s typickou tokajskou chlebovinkou.

V rokoch, keď sa vytvorí väčšie množstvo cibéb sa vyrába Tokajské samorodné sladké víno. Postup pri spracovaní je rovnaký ako u Tokajského samorodného suchého vína. Vyzreté víno obsahuje najviac 40 g zvyškového cukru, 12 objemových percent alkoholu, je príjemne nasladlej chuti s neopakovateľnou tokajskou arómou.

Produkcia tokajských výberov je mimoriadne náročný proces. Pri zbere hrozna sa priamo vo vinici zo strapcov hrozna ručne po jednej vyberajú cibéby.

Pre ilustráciu je potrebné poznamenať, že aj tí najskúsenejší zberači dokážu denne nazbierať len asi 10 kg. cibéb. Tieto nazberané cibéby sa nasypú do kade s perforovaným dnom, odkiaľ vyteká to najcennejšie, čo tokajská oblasť poskytuje – tokajská esencia. Z každej putne nazbieraných cibéb ( 22 – 25 Kg) vytečú len asi dva litre tohto elixíru večnej mladosti. Po odtečení esencie sa cibéby melú prípadne šliapu v kadi, aby sa získala jemná emulzia. Táto sa následne zalieva tokajským samorodným suchým vínom. Pri produkcii dvojputňového výberu sa dve putne cibéb (44 – 50 kg) zalejú základnou tokajskou mierou – Gonczkým sudom vína, ktorý má objem 136 litrov. Obdobne sa postupuje pri produkcii ostatných výberov až po najváženejší šesťputňový výber, kedy sa na 136 litrov vína pridáva 6 drahocenných putní – 132-150 kilogramov cibéb.

Vzniknutá zmes sa necháva vylúhovať 24 až 36 hodín, aby sa cukor a aromatické látky z cibéb uvoľnili a prešli do vína. Po uplynutí spomínaného času sa tekutina scedí a zvyšok opatrne lisuje. Vylisované víno sa plní do malých súdkov a necháva zrieť v klasickej tokajskej tufovej pivnici 4 až 8 rokov.
TOKAJ Malá Tŕňa ...profíci
http://www.tokaj.sk/index.php?tar=2222&lang=
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Excise Duty Pozri príspevok

Nuž, máš to popletené. Je veľký rozdiel medzi samoroďákom a tokajským samorodným a už vôbec nemôže existovať samorodné troj až päťputňové tokajské. Buď je samorodné alebo je to tzv. tokajský výber a ten môže byť minimálne dvojputňový a maximálne päťputňový (v maďarskej Tokajskej oblasti sa robí i šesťputňový).
Prosím, prepáč mi za môj hlúpy omyl, nie som odborník na vína,...ale zlostia ma také jalové slová od kohokoľvek a predpokladám, že ani Jar 88 nie je hlúpy, ale zdelanec a divím sa nielen jemu, ale aj iným, čo sa dajú uniesť svojím hnnevom a potom sekajú, tnú a urážajú.
ale ako si uviedol aj ja som mimo témy a preto prosím neodpovedaj - te s citáciou môjho príspevku tu, ale sa vráťme radšej k téme... a ak si chceš - či chcete, aj usmerniť či iné niečo na moju adresu napísať, tak nie tu, ale pokecajme si ss-kou ...
Pekný začiatok týždňa každému
Naposledy upravil Zitulda : 16.11.09 at 08:43
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
väčšinový názor z ankiet za ktorej doby bolo lepšie sa v rôznych médiach moc nelíši vyhráva doba pred r.1989, len sú tam námietky proti tvrdému režimu.....ale nemal ten režim aj v niečom pravdu....jasné, že tu boli ľudia, ktorí boli stíhaní režimom, ale emigrovali aj takí, ktorí túžili po niečom inom, ale na úkor ostatných..rodiny, my ich považujeme za hrdinov, že dokázali ujsť, ale že tým útekom ohrozovali iných ľudí a koľkokrát tých najbližších, to už nebrali do úvahy....ale berieme, že bývalý režim bránil týmto útekom, ale pýtam sa prečo nie, veď si bránili svoje investície....neviem o tom, žeby emigrovali 15 ročné deti....väčšinou odchádzali vzdelaní ľudia do ktorých náš štát investoval do vzdelania a aj jeho zaučeniu v praxi a potom takýto ľudia prišli do Ameriky a nebol pre nich problém sa uplatniť, veď mal vzdelanie a prax v obore, tak sa nedivme že komunisti im v tom chceli brániť...netvrdím, že to vždy bolo s kostolným poriadkom, ale ten dôvod mal svoje opodstatnenie......uvediem príklad....ja si vyškolím a zaučím elektromechanika a on mi potom prebehne ku konkurencii, tiež by ma to štvalo.....
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
sleznik Pozri príspevok
A NEVYHOVÁRAŤ sa na
- dobu
- kamarátov
- školu



Nezažila si , takže ozaj nerozumiem , prečo o tom trepeš :
- bolo lepšie
- emigrovali len tak ( NIE preto, že už to TU nevedeli zniesť = "ibi bene - ubi patria" - vraj )
- zvrátene : takže to oni ohrozovali iných - NIE TEN sk...... režim
- " tiež by ťa to štvalo??? " - že si dovolil MYSLIEŤ a POROVNAŤ ??
Aj ty by si ich STRIEĽALA (ako tá zelená guma ? )
ešte raz prečítaj........nezažila? áno mala som trinásť.....v dvanástich som sedela v aute s otcom a jeho sestrou keď ju bol odviesť na letisko a on potom dlhú dobu strávil na výsluchoch..... či strieľala...to som písala, že nie všetko bolo s kostolným poriadkom.....
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
BXLmiami Pozri príspevok
Mladí su takí,ako sme ich vychovali.Nemôžeme predsa za synáčika všetko robiť,spraviť mu prvé posledné,a potom sa čudujeme,že sa mu nechce robiť/alebo jej/ked nemusí.Navarené,obriadené,bývanie,všetko má,tak načo by robil/a?Ak sa nám mladí nepáčia,zamyslime sa,akú prácu sme odviedli pri ich výchove.
...a akú parketu ponúkla mladým spoločnosť. My keď sme boli mladí, či ešte malí, sme počúvali rozprávky tety Viery Bálintovej. Pozerali, ak sme už mali do čoho, Popolušku, čítali Čenkovej deti. Prevládala ľudová hudba, folklór a postupne nejaký ten Beatles. Dnes detičky pozerajú čudá od výmyslu sveta, v rádii samé tendre,politické močovky, v televízii najmä krimipríbehy, drogy, zbrane, biele mäso, čarovné kontá mocipánov nadobúdajú obludné rozmery, čím mladší mocipán, tým tučnejšie konto, vraždí už kdekdo kdekoho, policajt obeť, obeť policajta, a nespieva sa folklór, ale:

Zbrane, drogy, mafie, kto je sviňa prežije,
a ja čakám na deň súdny, kedy budú ľudia ľudmi....

Rómovia čakajú na toho, čo im sľúbil zaplatiť za voľbu tiežkandidáta,
voľby sú manipulované,
členovia ÚVK nechcú podpísať zápisnicu,
demokracia prekvitá,
drogy, mafie, podpálené autá, počet samovrážd a hladných krkov tiež.
Aj o tom bol sedemnásty....aj o mladých, a aj pre mladých?...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať