Zavrieť

Porady

Služba zo zahraničia a storno tuzemskej faktúry

Prečítala som si už všetko, čo sa tu popísalo o službách prijatých zo zahraničia, ale mám trochu iný problém, na ktorý som tu zatiaľ nenašla odpoveď.
Naša firma / platca DPH v SK / doviezla špeciálne vozidlá, ku ktorým sa zaviazala raz ročne vykonať servisnú prehliadku, s tým, že tú prehliadku vykonajú pracovníci vyrobného podniku zo zahraničia, konkrétne zo Švajčiarska. Táto švajčiarska firma má však pridelené IČ DPH v Nemecku.
Moja prvá otázka:
Ak si na faktúre, ktorú dostaneme zo Švajčiarska neuvedú IČ DPH za Nemecko len za Švajčiarsko môžem si uplatniť odpočet DPH? / Teda samozrejme zdaním, a následne uplatním odpočet /.
My tieto služby fakturujeme ďalej firme v SR samozrejme s DPH. V rámci týchto opráv, ale došlo aj k prácam navyše. Jedna firma nám vrátila faktúru, že práce navyše odmieta uznať, pretože neboli vopred konzultované. Faktúru sme stornovali. Takže ak si uplatníme odpočet DPH zo švajčiarskej faktúry a zároveň stornujeme túto tuzemskú nemáme nejakú povinnosť dodaniť to z pohľadu DPH?

Je to pre mňa absolútne nové, takže neviem, ako sa s tým vysporiadať.
Prosím poraďte.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Dana7 Pozri príspevok
    Prečítala som si už všetko, čo sa tu popísalo o službách prijatých zo zahraničia, ale mám trochu iný problém, na ktorý som tu zatiaľ nenašla odpoveď.
    Naša firma / platca DPH v SK / doviezla špeciálne vozidlá, ku ktorým sa zaviazala raz ročne vykonať servisnú prehliadku, s tým, že tú prehliadku vykonajú pracovníci vyrobného podniku zo zahraničia, konkrétne zo Švajčiarska. Táto švajčiarska firma má však pridelené IČ DPH v Nemecku.
    Moja prvá otázka:
    Ak si na faktúre, ktorú dostaneme zo Švajčiarska neuvedú IČ DPH za Nemecko len za Švajčiarsko môžem si uplatniť odpočet DPH? / Teda samozrejme zdaním, a následne uplatním odpočet /.
    My tieto služby fakturujeme ďalej firme v SR samozrejme s DPH. V rámci týchto opráv, ale došlo aj k prácam navyše. Jedna firma nám vrátila faktúru, že práce navyše odmieta uznať, pretože neboli vopred konzultované. Faktúru sme stornovali. Takže ak si uplatníme odpočet DPH zo švajčiarskej faktúry a zároveň stornujeme túto tuzemskú nemáme nejakú povinnosť dodaniť to z pohľadu DPH?

    Je to pre mňa absolútne nové, takže neviem, ako sa s tým vysporiadať.
    Prosím poraďte.

    Ďakujem
    Miesto dodania služieb na hnuteľnom hmotnom majetku je podľa § 15 ods. 6 zákona o DPH miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Povinnosťou švajčiarskej firmy bolo ešte pred poskytnutím služby požiadať o registráciu na území Slovenskej republiky. Následne mala vyhotoviť faktúru za poskytnuté služby pod slovenským IČDPH a so slovenskou DPH.

    Služba zo zahraničia a storno tuzemskej faktúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.