Zavrieť

Porady

Vyradenie auta

Ahojte vsetci

chcem Vas poprosit o radu lebo neviem co mam robit

v 2OO8 sme kupili auto bolo stare ale zachovane , urobili sme na nom opravy auto sme zaradili a odpisovali UO=DO. v 03/2009 sme ho dali zosrotovat v ramci srotovneho nakolko auto malo 14 rokov. A teraz neviem ako ho mam vyradit a ako to mam urobit z danoveho hladiska (

Za srotovne sme kupili nove auto.

Prosim viete mi poradit.

Dakujem velmi pekne za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pozrite usmernenie DRSR

    http://www.dane.sk/obr/drsr-srotovne...nenie-2009.pdf

    olkos je offline (nepripojený) olkos

    olkos
    dakujem za reakciu.

    len ja potrebujem vediet co stym starym co mam v majetku. nove auto som zaradil presne tak ako je vtom usmernení.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    olkos Pozri príspevok
    dakujem za reakciu.

    len ja potrebujem vediet co stym starym co mam v majetku. nove auto som zaradil presne tak ako je vtom usmernení.
    Toto som našla na eTrende - v časti - podnikanie

    Auto za šrotovné v účtovníctve

    Vyradenie z majetku

    V prípade šrotovného ide o likvidáciu majetku.
    Podľa daňového poradcu Jozefa Áča sa v takomto prípade pri vyradení osobného motorového vozidla uvádza v knihe dlhodobého majetku dátum a spôsob vyradenia. Ako doklad slúži potvrdenie o zlikvidovaní, t.j. zošrotovaní vozidla.
    Pravdepodobne všetky osobné vozidlá, ak splnia podmienky výnosu MH SR č. 2/2009 sú daňovo odpísané úplne, t. j. bez zostatkovej ceny. Ak bolo zošrotované auto, ktoré bolo kúpené ako ojazdené a podnikateľ ho do zošrotovania nestihol doodpisovať, má podľa J. Áča nárok na uplatnenie odpisu v roku 2009 a urobí ho v závierkových účtovných operáciách za rok 2009.
    Zošrotované auto vyradí právnická osoba zo svojho majetku takisto z dôvodu likvidácie a zdokladuje to potvrdením o zošrotovaní. Urobí tak na účte oprávok k dlhodobému majetku (082 – MD) a súvzťažne na účte samostatné hnuteľné veci (022 – D). Majetok by tak mal byť účtovne i daňovo odpísaný. Ak zlikvidované auto nebolo riadne odpísané so zostatkovou cenou, tak sa tak urobí doúčtovaním oprávok do 100 % obstarávacej ceny prostredníctvom účtu 551.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Mám doplňujúcu otázku ku šrotovnému:

    Suma šrotovného zníži vstupnú cenu

    alebo

    sa zaúčtuje 378/641 a následne 378 sa započíta so záväzkom z obstarania nového vozidla.

    Obidva riešenia sú spravodlivé, ale vyjde iný základ dane.

    Možno to zbytočne komplikujem, ale príspevok s takýmto pohľadom na šrotovné som nenašiel.

    Ďakujem.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.