Zavrieť

Porady

Preúčtovanie odbornej literatúry zamestnancom z hľadiska DPH

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v našej firme robí externá firma kurzy angličtiny pre našich zamestnancov, ale po dohode so zamestnancami sme sa dohodli, že odborná literatúra k týmto kurzom im bude strhnutá z platu. Ako je to z hľadiska DPH? Pri prijatí faktúry za tieto knihy si môžme odpočítať DPH a následne na to treba odviezť naspäť do ŠR daň na výstupe za zametnancov v mesiaci kedy sa im strhne z platu? Ďakujem za Vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Pokiaľ ste sa rozhodli že literatúru si budú platiť zamestnanci sami /formou strhnutia z platu/ tak podľa mňa môžte postupovať nasledovne:
    1. Na vstupe si neuplatníte DPH, pretože ju nepoužijte na dodávku tovarov a služieb ako platiteľ /§49.2/, celú sumu za nákup literatúry /vrátane DPH/ zaúčtujete ako pohľadávku voči zamestnancom.
    2. Uplatníte si DPH na vstupe, budete o literatúre účtovať ako o tovare, a následne ju predáte zamestnancom a túto DPH zase odvediete.

    Ja by som osobne použil asi prvú možnosť.

    Ináč, a čo vlastné školenie, tam si uplatňujete DPH?

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Ja si myslím, že by bolo vhodné, aby uplatnenie DPH z odbornej literatúry išlo takým istým daňovým režimom ako samotný kurz. Odborná literatúra asi slúži ako pomôcka ku kurzu. Alebo sa mýlim a je to samostatná literatúra, ktorá s kurzom priamo nesúvisí?

    Preúčtovanie odbornej literatúry zamestnancom z hľadiska DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.