Zavrieť

Porady

Odsúhlasenie 5xx a 6xx

Prosím Vás nevie niekto ako odkontrolovať 5xx a 6xx? Mám tam rozdiel a neviem čo v tom je.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    zeby zisk/strata?

    inak netusim co mas na mysli, lebo 5 a 6 som veru nikdy nekontrolovala...

    doplnenie: neskor som si vsimla ze otazka je zaradena medzi rozpoctovymi organizaciami... moja chyba... tu nie som doma, takze moja odpoved je len v pripade ze ide o klasicke podvojne ucto...
    Naposledy upravil andreaS : 18.11.09 at 12:14 Dôvod: doplnenie

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    Keď máš 5xx menšiu, tak nebol náklad bola úhrada a preddavok alebo záloha, vtedy hľadaj na 3xx. Potom môže to súvisieť aj s príjmami, keď napr. niekto nezaplatil za niečo a máš zmluvu trebárs za nájomné.

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    napr. predpis na mzdy zaučtuješ na 5xx ale úhrada bude až v nasledujúcom mesiaci

    Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

    Lilly34
    Ešte mi prosím objasníte. Pri prenesených kompetenciách pri použití 5xx vždy účtujeme aj 6xx?

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    Lilly34 Pozri príspevok
    Ešte mi prosím objasníte. Pri prenesených kompetenciách pri použití 5xx vždy účtujeme aj 6xx?
    Áno, pri prenesených kompeteniách nemôže vzniknúť výsledok hospodárenia, t.j. trieda 5=triede 6 vždy, nie je možná žiadna výnimka.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    Lilly34 Pozri príspevok
    Prosím Vás nevie niekto ako odkontrolovať 5xx a 6xx? Mám tam rozdiel a neviem čo v tom je.
    Musíš hľadať inak to nepôjde. Ja si robím kontrolu každý mesiac, mám zavedené strediskové hospodárenie, vytlačím si príslušné stredisko a hneď viem či som dobre účtovala, keď mám rozdiel tak hľadám chyby. Niekedy pracne vyškrtávam účtovanie na str. MD triedy 5 a účtovanie na D triedy 6. Ak máš vyššiu triedu 5 to znamená, že si niečo zabudla zaúčtovať na tr. 6., resp. zaúčtovala niekde inde.

    Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

    Lilly34
    Susann 2 prosím ťa aké je to strediskové hospodárenie? Prosím ťa pri prenesených kompetenciách pri účtovaní 5xx sa účtuje automaticky6xx?

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Pri prenesených kompetenciách zúčtovávame do výnosov v časovej a vecnej súvislosti s nákladmi. preto tu nevzniká HV. Pri originálnych kompetenciách zúčtovávame do výnosov pri výdavkoch. Čiže HV vzniká, napr. predpis miezd účtovaný ku koncu mesiaca, ale uhradené až v ďalšom mesiaci, neuhradené faktúry, zúčtovanie poplatkov banke,... Ja si robím kontrolu každý mesiac podľa kompetencií, a ak treba hľadám chybu.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    Lilly34 Pozri príspevok
    Susann 2 prosím ťa aké je to strediskové hospodárenie? Prosím ťa pri prenesených kompetenciách pri účtovaní 5xx sa účtuje automaticky6xx?
    Ja mám vytvorené strediská napr. 1- PK,2 - ŠJ, 3 - ŠKD ... podľa potreby, všetky účty triedy 5 a 6 mám nastavené na účtovanie na strediská. Každý mesiac si to kontrolujem, pri PK HV musí byť nula, resp pri všetkých finančných prostriedkov od štátu. Pri strediskách OK vzniká HV, trieda 5 je vyššia o neuhradené fa a mzdy. To si ale môžeš nastaviť takéto účtovanie až od nového roka, teraz by to už nemalo význam. Ak mám napr. fa, na ktorej sú náklady na PK aj OK, tak v prípade PK zaúčtujem na krycom liste v súvislosti s nákladmi aj na triedu 6 a na OK účtujem na triedu 6 až v platobnom poukaze, v súvislosti s výdavkami /úhradou/.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.