Zavrieť

Porady

DPH a prenájom auta

43 ročná účtovníčka
Pekný večer poradáci : viete mi poradiť ohľadom auta - s.r.o. momentálne bez auta potrebuje ju súrne . Chceme to riešiť prenájmom auta viete mi poradiť ako by to bolo najlepšie čo sa týka odpočtu DPH / opravy , PHM, parkovné / viem, že urobiť zmluvu o prenájme bude to auto M1 a tu je moja hlavná otázka keď som dobre pochopila ostatné príspevky viem tu odpočítať len PHM . Ten, kto má nám prenajať je SZČO auto je napísané na jeho firmu nie je platcom DPH . Viete mi poradiť vopred vďaka.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika C. Pozri príspevok
Pekný večer poradáci : viete mi poradiť ohľadom auta - s.r.o. momentálne bez auta potrebuje ju súrne . Chceme to riešiť prenájmom auta viete mi poradiť ako by to bolo najlepšie čo sa týka odpočtu DPH / opravy , PHM, parkovné / viem, že urobiť zmluvu o prenájme bude to auto M1 a tu je moja hlavná otázka keď som dobre pochopila ostatné príspevky viem tu odpočítať len PHM . Ten, kto má nám prenajať je SZČO auto je napísané na jeho firmu nie je platcom DPH . Viete mi poradiť vopred vďaka.
Ako chcete riešiť odpočet dph, keď vám dph nebude fakturovaná? V tomto prípade o dph nebudete vôbec účtovať.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Monika C. Pozri príspevok
Pekný večer poradáci : viete mi poradiť ohľadom auta - s.r.o. momentálne bez auta potrebuje ju súrne . Chceme to riešiť prenájmom auta viete mi poradiť ako by to bolo najlepšie čo sa týka odpočtu DPH / opravy , PHM, parkovné / viem, že urobiť zmluvu o prenájme bude to auto M1 a tu je moja hlavná otázka keď som dobre pochopila ostatné príspevky viem tu odpočítať len PHM . Ten, kto má nám prenajať je SZČO auto je napísané na jeho firmu nie je platcom DPH . Viete mi poradiť vopred vďaka.
Ak prenajímateľ (SZCO) nie je platiteľom Dph, tak Vám vyfakturuje službu - nájom bez Dph.
Je to aj dobré, lebo to čo zaplatíte, máte aj v nákladoch.

Ide o to, že ak by ste prenajali auto M1 od platiteľa Dph, on by musel k cene služby uplatiniť Dph, avšak Vy by ste si tu Dph nemohli odpočítať, lebo toto je v zákone vylúčené.

Keď budete mať auto prenajaté, učtujete o PHM presne tak, ako by ste tankovali do vlastného firemného auta. - aj Dph si odpočítate.

Takže žiaden problém.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem Majka - mne ide o to ako najlepšie by sme to mohli urobiť - prenájom bude faktúrované bez DPH to berem ale ide mi hlavne o PHM a opravy ako by sme to mohli dosťať do našej s.r.o. Čo by bolo najlepšie urobiť je dosť bločkov na PHM a neviem to najlepšie riešenie hm.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika C. Pozri príspevok
Ďakujem Majka - mne ide o to ako najlepšie by sme to mohli urobiť - prenájom bude faktúrované bez DPH to berem ale ide mi hlavne o PHM a opravy ako by sme to mohli dosťať do našej s.r.o. Čo by bolo najlepšie urobiť je dosť bločkov na PHM a neviem to najlepšie riešenie hm.
Ak budtete mať zmluvu o prenájme vozidiel, nárok na odpočet z bločkov si budete môcť odpočítať. Tam nevidím žiaden problém. Vy predsa budete mať doklad o nákupe.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem aj Tebe Anka práve mi išlo o to DPH pri bločkov keď budem mať postavenú zmluvu o prenájme aj na opravy môžem aj z nich si odp. DPH . Musím auto prihlásiť na DÚ na našu s.r.o. ? Lepšie bude keď SZČO dá do živnost. listu prenájom vozidla nemá to tam alebo prepíše auto na FO.
Naposledy upravil Monika C. : 18.11.09 at 18:23
0 0
Tatikat Tatikat

Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

Ahoj Monika,
ak bude v zmluve uvedene, ze bezne opravy a servis si zabezpecuje najomca, tak samozrejme mate narok na uplatnenie vratenia DPH a uplatnenia do nakladov.
A spravne sa pytas, ako, s.r.o. by mala oznamit na DU (pozor, miestne prislusny dla EČV vozidla - ak napr. s.r.o. je v BA a auto ma EČV Senec, treba ohlasit DU Senec), ze zacala to auto pouzivat na podnikanie a teda podlieha dani z motorovych vozidiel, toto vsak vo vasom pripade nie je treba, nakolko za dane vozidlo urcite hradi dan SZČO, ktora vam ho prenajima, kedze ho ma zaradene v majetku. treba si to u nej overit, v zmluve by malo byt uvedene, s "cim" vsetkym sa auto prenajima - uhradena dan, PZP, HP, dialnicna nalepka a pod.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ohľadom dane z MV by som doporučila sa dohodnúť v zmluve, keďže ide o dva podnikateľské subjekty.

Ide o jeden predmet dane, preto by sa daň nemala platiť dvakrát.

Bolo by možno vhodné, ak automobil ma prihlasený na daň z MV SZCO, nech sa v zmluve dohodne, že on bude daňovníkom dane z MV (veĎ využíva na podnikanie- prenajíma ho) a zohľadní to v cene nájmu.
Vaša spoločnosť bude mať podklad zmluvu, že za daný predmet nájmu - ohľadom dane z MV je zodpovedný prenajímateľ.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Dievčatá napadli mi dva veci : daň z MV platí ten kto auto používa - nemali by sme to platiť mi alebo to pri prenájme neplatí a druhá vec platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme OA kateg. M1 - platí to len pri kúpe vadí mi to slovo a nájme. Poradíte mi ešte ?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)


Vysvetli si to takto:

Ak auto kupuješ - máš faktúru za dodanie auta M1 - nemôžeš odpočítať Dph z faktúry za dodania auta.

Ak máš auto v nájme - si nájomca - máš faktúru za službu nájom a nemôžeš si odpočítať Dph z faktúry za nájom.
0 0
Tatikat Tatikat

Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

Monika,
1. dan z MV - ved aj SZCO ho vlastne pouziva na podnikanie, ved z prenajmu mu plynie prijem :-) ale samozrejme je to o dohode, mam osobnu skusenost, ze mame auta na operativny leasing, t.j. prenajom a vsetko toto (dan, pzp, hp, dialnicnu nalepku, zimne gumy a pod) prenajimatel
2. DPH - ano, platitel ak si prenajme OA kateg. M1, nemoze si uplatnit vratenie DPH z prenajmu (za predpokladu, ze prenajimatel je platcom DPH a teda fakturuje s DPH)
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem poradáčky za odpovede môžem to zhrnúť takto :
SZČO má odhlásené auto na DÚ asi budem musieť prihlásiť ja zmluvu postavíme takto : prenajímateľ bude faktúrovať nájom bez DPH a zaplatenú daň z MV a my nájomca - použijem bločky PHM, opravy , parkovné samozrejme odpočet DPH + kniha jázd. V ŽL nemá prenájom auta dát to zapísať a ja použijem len od toho dátumu bločky alebo nemusí mať v ŽL prenájom auta. Nebude to len na pár dní ale na dlhšiu dobu. Súhlasíte - nechcem Vás už otravovať len chcem mať istotu. Díki
Naposledy upravil Monika C. : 19.11.09 at 07:59
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Súhlasíte poradáci ? Má odhlásené auto z DÚ tak prihlásime my a 30 dní do zadu viem použiť bločky a samozrejme zmena v ŽL alebo to nemusí byť ?
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Poradáci pomôžete mi s tým autom vďaka.
Naposledy upravil Monika C. : 19.11.09 at 08:20
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Monika C. Pozri príspevok
Dievčatá napadli mi dva veci : daň z MV platí ten kto auto používa - nemali by sme to platiť mi alebo to pri prenájme neplatí a druhá vec platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme OA kateg. M1 - platí to len pri kúpe vadí mi to slovo a nájme. Poradíte mi ešte ?
Monika C. Pozri príspevok
Ďakujem poradáčky za odpovede môžem to zhrnúť takto :
SZČO má odhlásené auto na DÚ asi budem musieť prihlásiť ja zmluvu postavíme takto : prenajímateľ bude faktúrovať nájom bez DPH a zaplatenú daň z MV a my nájomca - použijem bločky PHM, opravy , parkovné samozrejme odpočet DPH + kniha jázd. V ŽL nemá prenájom auta dát to zapísať a ja použijem len od toho dátumu bločky alebo nemusí mať v ŽL prenájom auta. Nebude to len na pár dní ale na dlhšiu dobu. Súhlasíte - nechcem Vás už otravovať len chcem mať istotu. Díki
Monika C. Pozri príspevok
Poradáci pomžete mi s tým autom vďaka.
môj názor
SZCO má auto na DU síce odhlásené, ale určite ho má v majetku - alebo mal, tak ho nemôže prenajímať ako občan. To zn. že bude mať príjem z prenájmu a teda ho zasa musí zaregistrovať na DU - na podnikanie.
Nájomne vykalkuluje spolu s DMV a inými platbami, ktoré je povinný platiť, napr.poistky.
NZ môže byť sformulovaá s ustanovením, že bežné opravy, údržba, rôzne náklady spojené s prevádzkou bude hradiť nájomca, tiež PHM.
Takže podľa mňa
A. náklady budu v sro a DPH bude odpočitateľná na základe dokladov
B. pokiaľ nepojdete so zmluvou a nezapíšete sro ako dlhodobého užívateľa, tak DMV nebude riešiť sro, ale SZČO.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem Kejka za odpoveď platí tu tá lehota 30 dní do zadu môže prihlásiť dúfam, že sa nemýlim ale čo s tým, že v ŽL nemá prenájom auto nevadí to ?
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Prosím ešte o pomoc môže SZČO prenajať vozidlo svoje keď nemá v ŽL prenájom vozidla?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Monika C. Pozri príspevok
Prosím ešte o pomoc môže SZČO prenajať vozidlo svoje keď nemá v ŽL prenájom vozidla?
Ak ho má v majetku, tak ho môže prenajať, ale len na dobu určitú, napr. z dôvodu nevyužívania pri svojej činnosti. Ak by to chcel vykonávať na neurčito a dlhosobejšie, tak by si to už musel do ŽL zapísať, lebo by už išlo o činnosť, ktorú by mal v rámci podnikania.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem Erika aj všetkým za odpovede.
0 0
Renatka 75 Renatka 75

Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

Prosim Vas o radu pri nasledovnom:
Fyzicka osoba- platitel DPH chce prenajat svojej s.r.o.-tiez platitelovi auto, ktore je v majetku FO. Ide o osobne auto. Prenajom nema v predmete podnikania.
FO vystavi faktúru s DPH. PO si môze uplatnit túto DPH??

Dakujem velmi pekne
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pri prenájme OA od r. 2010 už neplatí zákaz odpočtu Dph.

Prenajímateľ vystaví fa s Dph a Dph odvedie.
Nájomca si môže uplatniť odpočet Dph.

Uvedené platí, ak nájomná zmluva bola uzatvorená po 31.12.2009
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať