Zavrieť

Porady

PRECHOD Z JEDNODUCHEHO DO PODVOJNEHO UCTOVNICTVA

Zdravim Vas momentalne som na jednoduchom uctovnictve aky obrat musi mat za rok firma aby som musel prejst na podvojne uctovnictvo resp. platil dan. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie je zákon, ktorý by nútil podnikateľa prejsť na PU (bol, ale ho zrušili). Ako je myslené to "aby platil daň"? Ako DPH alebo daň z príjmu? DPH - treba sa zaregistrovať akonáhle obrat (tržby) dosiahnu 1,5 mil. Sk za 12 mesiacov (akýchkoľvek 12 mesiacov, nemusia byť v rámci 1 roka).
    Daň z príjmu - podľa výsledkov, to je logické, DP musí podať každý živnostník.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    franco24
    Zdravim Vas momentalne som na jednoduchom uctovnictve aky obrat musi mat za rok firma aby som musel prejst na podvojne uctovnictvo resp. platil dan. Dakujem
    Asi máš na mysli daň z pridanej hodnoty.
    § 4 ods. 1 zákona o DPH: Zdaniteľná osoba....., ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1,5 mil. Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň.....do 20-ho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat.

    Keď sa firma stane platiteľom DPH nemá povinnosť prejsť z JÚ na PÚ.

    ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

    ing.erika
    dobrý deň, momentálne som ešete živnostníčka, ale chcela by som založiť s. r. o., mám potom povinnosť prejsť na PÚ? teraz účtujem v JÚ a som dobrovoľným kvartálnym platiteľom dph. ďakujem. Erika

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Ak budeš ako SZČO a zároveň s. r. o., tak budeš účtovníctvo viesť zvlášť. SZČO - jednoduché, s. r. o. - podvojné. A pri ukončení SZČO je veľa povinností.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ing.erika
    dobrý deň, momentálne som ešete živnostníčka, ale chcela by som založiť s. r. o., mám potom povinnosť prejsť na PÚ? teraz účtujem v JÚ a som dobrovoľným kvartálnym platiteľom dph. ďakujem. Erika
    Nebude to prechod na PÚ. Založením s.r.o. vznikne nový subjekt. Ako SZČO môžeš súčasne pokračovať a viesť JÚ.

    ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

    ing.erika
    liba2
    Nebude to prechod na PÚ. Založením s.r.o. vznikne nový subjekt. Ako SZČO môžeš súčasne pokračovať a viesť JÚ.
    moja živnosť ale zanikne. ostane už len s. r. o. aj v takomto prípade môžem účtovať v JÚ?

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Každá s.r.o. je povinná účtovať v podvojnom účtovníctve. A živnosť zanikne, no nie z jedného dňa na druhý, takže účtovať budeš nasledovne: živnostníčka - jednoduché účtovníctvo, s. r. o. - podvojné účtovníctvo.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ing.erika
    moja živnosť ale zanikne. ostane už len s. r. o. aj v takomto prípade môžem účtovať v JÚ?
    V spoločnosti s ručením obmedzeným sa musí účtovať podvojne.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ing.erika
    moja živnosť ale zanikne. ostane už len s. r. o. aj v takomto prípade môžem účtovať v JÚ?
    Podľa § 9 ods. 1 zák. o účt. účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
    Spol. s r.o. nepatrí medzi menované výnimky, preto v s.r.o. budeš účtovať v PÚ.

    ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

    ing.erika
    liba2
    Podľa § 9 ods. 1 zák. o účt. účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
    Spol. s r.o. nepatrí medzi menované výnimky, preto v s.r.o. budeš účtovať v PÚ.
    ďakujem. a pekný deň.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ing.erika
    ešte mám jednú otázočku - má s. r. o. povinnosť byť platiteľom dph?
    Nemá. Ale pre účely ZDPH je zdaniteľnou osobou, t.j. ak splní podmienky povinnej registrácie (obrat 1,5 mil za 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, nadobudnutie tovaru z EÚ presahujúce 420 tis. Sk) musí sa registrovať v zmysle § 4 alebo 7 ZDPH.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    dobrý večer, hľadám tu na porade a akosi sa to nemôžem nájsť. Od 1.1.2008 chcem zrušiť živnosť a založiť si s.r.o.. Problém je v tom že neviem čo s majetkom - hnuteľným aj nehnuteľným (všetok ešte odpisujem) taktiež zo zamestancami, vlastne so všetkými pohľadávkami a záväzkami. Už som prečítal všetko možné o prechode z JÚ na PÚ ale akurát začínam mať z toho riadny guláš, tak budem vďační za každú radu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    musíš čítať, čítať, čítať,....všetko už na Porade je..... časom sa to vyjasní.Rozhodne nejde o prechod z JU na PU ale o d rôzne právne subjekty.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    ďakujem ďakujem - v noci keď som pozerala do stropu mi svitlo, že sú to 2 rôzne subjekty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.