Zavrieť

Porady

Spoločník s.r.o. a odvody

živnostníčka-účtov.
Chcem sa opýtať, či odvody do Soc.poisť. a zdravot.poisť. ktoré si platí spoločník s.r.o. za seba, môžu ísť do nákladov s.r.o.
Usporiadat
esterax esterax

esterax je offline (nepripojený) esterax

podľa mna nie ... veď do nákladov neide ani to čo platí zamestnanec sám za seba ... tie odvody si odpočítať od zakladu dane pri daňovom priznaní ... môj názor
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
esterax Pozri príspevok
podľa mna nie ... veď do nákladov neide ani to čo platí zamestnanec sám za seba ... tie odvody si odpočítať od zakladu dane pri daňovom priznaní ... môj názor
No označené je poriadná hlúposť. Predsa cez zúčtovanie miezd idú všetky odvody do nákladov spoločnosti - zamestnávateľovi. Nakoľko odvody "ktoré zamestnanec platí sám za seba" sú súčasťou hrubej mzdy.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Uctovala by som to ako pohladavku voci spolocnikovi na 355, nie na nakladovy ucet, nakolko ide o jeho osobne vydavky.
0 0
esterax esterax

esterax je offline (nepripojený) esterax

Zoltán Kovács Pozri príspevok
No označené je poriadná hlúposť. Predsa cez zúčtovanie miezd idú všetky odvody do nákladov spoločnosti - zamestnávateľovi. Nakoľko odvody "ktoré zamestnanec platí sám za seba" sú súčasťou hrubej mzdy.
no tak bez urážky ale poriadnu hlúposť si napísal ty ... mylis si asi pojmy ... do nákladov ide hrubá mzda zamestnanca a odvody účtuješ zrážkou zo mzdy 331/336. tak aké náklady? a zargumentujem to jednoducho - ak má zamestnanec napríklad fixný plat 1000 € a došlo by k zmene odvodov - nijako to neovplyvní 521...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
esterax, musim suhlasit so Zoltanom. Uvazuj:

hrube mzdy, napr. 1 000 EUR = ucet 521 - nakladovy ucet
zrazky: poistne, dan, ... cista mzda = sa uz neuctuju na nakladove ucty
Nech by sa pomer poistneho, dane, ci dalsich zrazok hocijako zmenil, nijako to neovplyvni naklady, nakolko tie su stale 1 000 EUR, s hrubou mzdou sme nehybali.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
esterax Pozri príspevok
no tak bez urážky ale poriadnu hlúposť si napísal ty ... mylis si asi pojmy ... do nákladov ide hrubá mzda zamestnanca a odvody účtuješ zrážkou zo mzdy 331/336. tak aké náklady? a zargumentujem to jednoducho - ak má zamestnanec napríklad fixný plat 1000 € a došlo by k zmene odvodov - nijako to neovplyvní 521...
Teraz si napísala ešte väčšiu hlúposť...
Čo všetko je zahrnuté do hrubej mzdy? No predsa aj odvody zamestnanca, ktoré sám platí za seba.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 26.11.09 at 14:01
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Len zadávateľka témy nepísala o tom, žeby bol zamestnanec...
ja som to pochopila tak, že zamestnancom (ani konateľom) nie je a odvody si platí dobrovoľne .. či sa mýlim upresni Dašenka..
0 0
esterax esterax

esterax je offline (nepripojený) esterax

Lianka Pozri príspevok
esterax, musim suhlasit so Zoltanom. Uvazuj:

hrube mzdy, napr. 1 000 EUR = ucet 521 - nakladovy ucet
zrazky: poistne, dan, ... cista mzda = sa uz neuctuju na nakladove ucty
Nech by sa pomer poistneho, dane, ci dalsich zrazok hocijako zmenil, nijako to neovplyvni naklady, nakolko tie su stale 1 000 EUR, s hrubou mzdou sme nehybali.
lianka nevadi, ale uvazuj ty, lebo ty vlastne suhlasis so mnou :-) potvrdila si presne to čo som napisala ja :-)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
esterax Pozri príspevok
podľa mna nie ... veď do nákladov neide ani to čo platí zamestnanec sám za seba ... tie odvody si odpočítať od zakladu dane pri daňovom priznaní ... môj názor
Ide cez hrubú mzdu.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

esterax Pozri príspevok
podľa mna nie ... veď do nákladov neide ani to čo platí zamestnanec sám za seba ... tie odvody si odpočítať od zakladu dane pri daňovom priznaní ... môj názor

Takže, ak by išlo o jednoduché účtovníctvo, do výdavkov ovpl. základ dane by si účtovala iba čistú mzdu /výplatu a poistné, ktoré podľa zákona má za zamestnanca odviesť z jeho hrubej mzdy, by si nebodaj účtovala ako výdavok neovpl. základ dane? Výplata + zamestnancove odvody + daň = Hrubá mzda = výdavok ovpl. základ dane v JÚ = daňový náklad v PÚ.
0 0
esterax esterax

esterax je offline (nepripojený) esterax

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Teraz si napísala ešte väčšiu hlúposť...
Čo všetko je zahrnuté do hrubej mzdy? No predsa aj odvody zamestnanca, ktoré sám platí za seba.
pozor lebo píšeš čím ďalej tým väčšie hlúposti ty .... ako titul VIP poraďáka máš určite za nejaké zásluhy a máš moj rešpekt, ale nechápem ako môžeš mať tak pomýlené myslenie v takejto banalite...


Odvody sú zrážka mzdy zo mzdy zamestnanca a majú vplyv na čistú mzdu zamestnanca a v žiadnom prípade neovplyvňujú výšku nákladov zamestnávateľa. Ak zajtra zrušia odvody, ktoré si platí zamestnanec, podľa teba klesnú mzdové náklady zamestnávateľovi?

Čiže podľa teba je daňovým nákladom firmy aj daň z príjmu zo závislej činnosti, ktorú zrážaš zamestnancom.

Ďalej sa Ťa opýtam, keď urobí zamestnanec ročné zúčtovanie zdravotného poistenie a vyjde mu nedoplatok alebo preplatok opravuješ účtovanie na 521? A opravuješ ak pri ročnom vysporiadaní dane z príjmov zamestnancovi vyjde preplatok alebo nedoplatok dane z príjmov? Nedajbože si to daňové priznanie podáva sám zamestnanec, a má aj iné príjmy ako zo závislej činnosti, to ťa ako informuje? To musíš mať potom v tom riadny miš-maš. A ak nie tak prečo?

Ak si kúpim televízor a dám si ho na splátky a dám si urobiť splátku formou zrážky zo mzdy, podľa teba je to daňový náklad zamestnávateľa, lebo to ide cez hrubú mzdu .... Ako jednoducho si môžem kúpiť televízor na náklady zamestnávateľa, len škoda, že všetky náklady znášam ja ....

Ideš na to odzadu a úplne nesprávne ....
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ale ked sa zvysia odvody za zamestnanca, tak ak by mal dostat tu istu mzdu v cistom ako mal, tak sa musi zdvihnut hruba mzda... a tym padom su vyssie naklady...

ak by sa hruba mzda nezdvihla, tak zamestnanec by mal nizsiu cistu mzdu...
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Lianka Pozri príspevok
Uctovala by som to ako pohladavku voci spolocnikovi na 355, nie na nakladovy ucet, nakolko ide o jeho osobne vydavky.
ano , ale iba v tom pripade, ak to plati z firemneho uctu a pravdepodobne by sa to muselo nejako vysporiadat, inak by sa ta 355 nabalovala
zrejme by tie peniaze musel vratit naspat do pokladne alebo vkladom na ucet
len potom nevidim zmysel tej operacie,
alebo preuctovanie na 522A-nedanove a urobit to ako pripocitatelnu polozku k zakladu dane?
ak si ich plati sam z osobneho tak by som to ani neriesila
iba by som ho asi upozornila, ze ked uz ide platit za seba odvody, tak nech sa radsej zamestna vo svojej firme nech je to cele v nakladoch
inak je to tak ako pises
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

esterax Pozri príspevok
no tak bez urážky ale poriadnu hlúposť si napísal ty ... mylis si asi pojmy ... do nákladov ide hrubá mzda zamestnanca a odvody účtuješ zrážkou zo mzdy 331/336. tak aké náklady? a zargumentujem to jednoducho - ak má zamestnanec napríklad fixný plat 1000 € a došlo by k zmene odvodov - nijako to neovplyvní 521...
V prvom rade musím povedať, že sa mi nepáči tento spôsob komunikácie, veď tu ide o vyjadrenie svojho názoru a nakoniec by sme mali prísť k niečomu rozumnému, myslím, že niektoré slová by sa nemuseli používať, ale to je.
K téme: Súhlasím so Zoltánom, zamestnancove odvody sú nákladom zamestnávateľa, nakoľko sú obsiahnuté v 521, to že sa zamestnancovi strhnú zo mzdy to je iná vec.
0 0
esterax esterax

esterax je offline (nepripojený) esterax

babi2 Pozri príspevok
V prvom rade musím povedať, že sa mi nepáči tento spôsob komunikácie, veď tu ide o vyjadrenie svojho názoru a nakoniec by sme mali prísť k niečomu rozumnému, myslím, že niektoré slová by sa nemuseli používať, ale to je.
K téme: Súhlasím so Zoltánom, zamestnancove odvody sú nákladom zamestnávateľa, nakoľko sú obsiahnuté v 521, to že sa zamestnancovi strhnú zo mzdy to je iná vec.
súhlas babu, zoltanovi keď sa nepáčil môj príspevok nemusel ho hneď označovať ako poriadnu hlúposť ... ja sa ospravedlnujem nechala som sa potom uniesť ... baví len mi prosím odpovedz na jednu otázku - kúpim si televízor na splátky, dám si splátku strhavat priamo zo mzdy ... potom aj táto splátka je obsiahnuta v 521. podľa toho čo hovoríte - je aj táto moja splátka televizora daňovým nákladom zamestnávateľa ....
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

esterax Pozri príspevok
súhlas babu, zoltanovi keď sa nepáčil môj príspevok nemusel ho hneď označovať ako poriadnu hlúposť ... ja sa ospravedlnujem nechala som sa potom uniesť ... baví len mi prosím odpovedz na jednu otázku - kúpim si televízor na splátky, dám si splátku strhavat priamo zo mzdy ... potom aj táto splátka je obsiahnuta v 521. podľa toho čo hovoríte - je aj táto moja splátka televizora daňovým nákladom zamestnávateľa ....
a cena televizora je v hrubej mzde?
mame nejaku hrubu mzdu, z ktorej si zamestnanec plati odvody, odvadza ich firma, ale tu mzdu aj s odvodmi mu dal zamestnavatel, teda to ma vsetko v nakladoch, 331/336 je iba financne vysporiadanie, to nemoze ist zase cez naklady, lebo je to uz zahrnute v hrubej mzde, a ak by to zas islo cez naklady, tak by to tam bolo 2x
Naposledy upravil marina8 : 26.11.09 at 19:47
0 0
esterax esterax

esterax je offline (nepripojený) esterax

marina8 Pozri príspevok
a cena televizora je v hrubej mzde?
mame nejaku hrubu mzdu, z ktorej si zamestnanec plati odvody, odvadza ich firma, ale tu mzdu aj s odvodmi mu dal zamestnavatel, teda to ma vsetko v nakladoch, 331/336 je iba financne vysporiadanie, to nemoze ist zase cez naklady, lebo je to uz zahrnute v hrubej mzde, a ak by to zas islo cez naklady, tak by to tam bolo 2x
Marina - televízor nie je v hrubej mzde presne tak ako tam nie sú ani odvody. Zrážka za televízor je presne taká istá ako za odvody. 331/379. V com vidíš rozdiel? 521- je cena prace, to čo by zamestnávateľ veľmi rad poukázal zamestnancovi na účet, nie sú v tom žiadne odvody. tie odvody si platí zamestnanec, tým, že mu to zamestnávateľ stejné- lebo musí zo zákona. ak by tak nebolo tak by poukázal celu čiastku zamestnancovi na účet - podľa pracovnej zmluvy a zamestnanec by si to potom pekne sám uhradil prikazom v banke ...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

esterax Pozri príspevok
Marina - televízor nie je v hrubej mzde presne tak ako tam nie sú ani odvody. Zrážka za televízor je presne taká istá ako za odvody. 331/379. V com vidíš rozdiel? 521- je cena prace, to čo by zamestnávateľ veľmi rad poukázal zamestnancovi na účet, nie sú v tom žiadne odvody. tie odvody si platí zamestnanec, tým, že mu to zamestnávateľ stejné- lebo musí zo zákona. ak by tak nebolo tak by poukázal celu čiastku zamestnancovi na účet - podľa pracovnej zmluvy a zamestnanec by si to potom pekne sám uhradil prikazom v banke ...

Cena práce = hrubá mzda (521)+ odvody zamestnávateľa (524).
0 0
esterax esterax

esterax je offline (nepripojený) esterax

Paula Pozri príspevok
Cena práce = hrubá mzda (521)+ odvody zamestnávateľa (524).
súhlas - odvod zamestnávateľa zo mzdy zamestnanca je 524 a je to daňovým nákladom - bez debaty a pochýb. Aj s tým vzorcom na cenu praxe súhlasím. O týchto odvodoch sa však nebavime. Bavíme sa o odvodoch zamestnanca , ktoré zamestnávateľ len strháva zo mzdy a odvádza, či tieto odvody sú daňovým vydavkom zamestnávateľa. Ak tvrdíte áno potom tvrdíte že aj daň z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca je daňovým vydavkom zamestnávateľa ... a to je na hlavu
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Napíš sem prosím, ktorá zložka hrubej mzdy je pre zamestnávateľa daň. výdavkom. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať