Zavrieť

Porady

ak mam prijem z DVP a som student

chcela by som sa spytat, ak mam cely rok DVP a som studentom, aka vyska prijmu nesmie prekrocit, aby som nemusel podabvat DP FO 2008?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mackova Pozri príspevok
    chcela by som sa spytat, ak mam cely rok DVP a som studentom, aka vyska prijmu nesmie prekrocit, aby som nemusel podabvat DP FO 2008?
    pýtaš sa na príjem roku 2008 alebo 2009 ? Máš podpísané u zamestnávatela vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mackova Pozri príspevok
    nemam podpisane NC a rok 2008, keby sa dalo aj rok 2009
    Ak nemáš podpísané vyhlásenie, strhávajú ti daň a je pre teba výhodné podať DP, lebo DU ti zrazenú daň vráti.

    ROk 2008 - tam je už po termíne na podanie DP. Povionnosť podať ti vznikla v prípade, ak tvoj príjem presiahol 1/2 nezd.časti ZD (1/2 za 98496sk). "Dobrovolne" pri nižšom príjme ho podaj len v prípade, ak zrazená daň presiahla 2000 sk, lebo DU za neskoré podanie DP vyrubuje pokutu

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mackova Pozri príspevok
    a nahodou aktualne za rok 2009?
    Ak nemáš podpísané Vyhlásenie k dani z príjmov, tak ti každý mesiac strhávajú daň, aj keby bol tvoj zárobok napr. 10 eur mesačne.

    mackova je offline (nepripojený) mackova

    mackova
    ak mam takyto pripad, ye som student, alrbo dochodca a nemam podpisane vyhlasednie, moj zarobok na DVP je do 5000 skk, zrazana dan po cely rok 2009, mozem si podat DP FO a bude mi zrazkova dan vratena?
    je nejaka hranica pri ktorej mi nevratia dan? tusim sa to pocita so zivot. minimom?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Príjem z dohody u študentov do RZZP nevstupuje (zdrav.poistenie)

    Jedine z pohľadu daní má význam sledovať výšku príjmu študenta.(pokiaľ nechcú platiť dane tak výška je obmedzená, u študenta 4025,70 € je nezdanit.časť základu dane za rok) To znamená, že keď zarobíš v hrubom do tejto výšky na základe dohody Tvoja daň je nula EUR.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    mackova Pozri príspevok
    a ak som docodca, platí to iste?
    Poberatel starobneho dochodku nemoze mat podpisane vyhlasenie o dani, lebo dochodcovia si nezdanitelnu cast neuplatnuju.
    Alebo teda presnejsie, moze ho mat podpisane, ak jeho dochodok je nizsi ako nezdanitelne minimum. Uplatnuju si len rozdiel medzi vyskou dochodku a nezdanitenyam minimom.

    § 11 ods. 7 zák. č. 595/2003 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (je ich asi 24 ) hovorí: Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2 (t.j. nezdaniteľnú sumu) ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom ... dôchodku alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
    Naposledy upravil ivka70 : 27.11.09 at 11:47

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Je dobré preštudovať si § 46 Zákona o dani z príjmu, len ak za predpokladu, že ide o dôchodcu, u ktorého nebolo podpísané vyhlásenie a bola mu zrážaná tzv. zrážková daň, si môže prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmu "uplatniť výhody plynúce z tohto paragrafu" = ide o paragraf zaoberajúci sa výškou minimálnej dane ... ale musíš splniť aj jeho podmienky ... s účinnosťou od 1. 3. 2009:

    § 46
    Minimálna výška dane
    Daň sa nevyrubí a*neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16,60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm.*a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa §*33 alebo ak sa daň vyberá podľa §*43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa §*35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa §*44. Daňovník s*neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v §*11 ods.*7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z*ktorých bola daň vybraná zrážkou a*pri ktorých nepoužil postup podľa §*43 ods.*7, nepresiahne 50 % sumy podľa §*11 ods.*2 písm.*a). Tento postup použije aj daňovník s*obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v §*11 ods.*7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v*príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a*zo zdrojov v*zahraničí.
    (účinnosť od 1. marca 2009)

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    mackova Pozri príspevok
    a ak som docodca, platí to iste?

    U dôchodcu ,ktorý je poberateľom dôchodku k 1.1. kalend. roka
    max. základ dane, pri ktorom sa vráti daň je 2012,85€.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.