Zavrieť

Porady

Závislosť a psychický teror

Závislosť a psychický teror
Potrebujem poradiť ohľadne psychického teroru otca voči mame. Otca si od detstva pamätám ako alkoholika. Boli dni kedy bol skutočným otcom, ale jeho vyčíňania a domáci teror bol častejší. Je to egoista, sebec, rozdvojená osoba, žiarlivec, frajer, nemal vlastný názor a pravdu mal len ten, kto mu nalieval. Vyhrážanie sa, že nás s mladšou sestrou mame vezme, keďže on zarobil viac, bolo na dennom poriadku, ako aj to, že mamu viac krát napadol fackami, naháňal ju s kosou, bral jej peniaze, urážal ju slovne, šikanoval jej varenie, prácu v záhrade atď... O to horšie bolo, že viac krát nenastúpil do práce a mama chúďa vybavovala, že je chorý a potrebuje dovolenku. Nikto jej nechcel veriť, že otec je obyčajný chrapúň, či už išlo o kolegyne v práci či susedy, kamarátky. Skrátka na verejnosti sa správal inak ako doma. Uplynulo 30rokov,je rovnaká. Pri hádkach vždy vyťahuje staré veci, úmyselne raní mamu urážaním jej mŕtvej mamy, s ktorej smrťou sa dodnes nezmierila, pretože zostala s tyranom sama s deťmi. Napadol aj mňa, keď som sa zamiešala do hádky a hrozilo, že mamu ošlahne o roh kuchynskej linky, čím ju pustil a začal fliaskať mňa a netrápilo ho, že mi tiekla krv z nosa. V stave opilosti si pamatám aj na chvíľu, kedy chcel zabiť sestru v postieľke, keď bola ešte v perinke. Zachránila ju mamina mama a zovretá päsť dopadla na prázdny matrac. Raz jej odmietol zavolať lekára, keď sa jedného dňa nevedela postaviť na nohy. Došli za ňou domov kolegyne a tie jej zavolali lekára, ktorý skonštatoval úplné vyčerpanie a on hajzel po ich odchode jej ešte natrepal zauchá pred mladšou sestrou, keď som nebola doma. Má zbraň, samozrejme nelegálne brokovnicu. Nevieme, kde ju má ukrytú.Našli sme so sestrou aj igelitku naplnenú do polovice s nábojmi takými kovovými dlhými 5cm. Mám si urobiť foto? Koho sa na to popýtať keď je zbraňová amnestia? Spoločne nadobudli auto a zariadenie domu. Otec bol na protialkoholickom liečení. Vždy sa vyhráža, že z mamy urobí debila, lebo on má v rodine veľmi prachatú pani, ktorá fungovala na významných postoch a jeho zo všetkého vyseká. Je neviem koľký rok živnostníkom, slope aj keď si sadá za volant s tým, že to je jeho auto, hoci naň nažgrlačila mama. Zarába tak, že je v debete, ale to sa v krčme nedozvie. Mamina mu robí účtovníctvo, obvinil ju, že ona mu míňa peniaze a vraj on rozhodne, či sestra doštuduje. Sestra študuje na výške, tento rok sa zamestnala a bývame spolu v podmájme v inom meste. Žiaľ, mama tam zostala sama. Dom mama zdedila po rodičoch, žije tam s ňou aj jej brat=liečený alkoholik, ktorý tiež myslí iba na seba, keďže celú výplatu míňa iba sám na seba a neprispieva na domácnosť. Viem, je to komplikované. Bojím sa, že sa jej niečo stane. Psychicky je zdeptaná, trpí depresiami, odmieta ísť znovu k psychológovi, lebo sa bojí, že ju zavrú na liečenie. Brala lieky na spanie, mava nočné mory. Ale neviem, ako by som jej pomohla nájsť riešenie, aby sa toto peklo skončilo. Rady typu: Je to jej problém neakceptujem. Musí byť predsa nejaké riešenie. Je izolovaná a okrem práci nechodí nikam. Občas jej zavolá jej najlepšia kamarátka a to je všetko. Nechce prísť ani za nami do mesta, lebo vraj čo by povedala ocovi.
NEmám dostatok finančných prostriedkov nato, aby som si zobrala hypotéku na kúpu bytu, ledva sama prežijem. Domov cestujem hneď ako si užgrlačím nejaké peniažky. Keď som doma, nevystrája toľko. Otec je schopný všetkého, obávam sa toho, že nás tam všetkých postrieľa prípadne otrávi a potom bude žiaľ už neskoro. Žiaľ, zdá sa mi, že iba čaká, kedy všetci skapeme, aby si on mohol užívať život tak, ako on uzná za vhodné. Existuje nejaké riešenie? Keď spôsobí haváriu pod vplyvom alkoholu, škodu musí zaplatiť mama resp.my? Ako by som mala riešiť prípadné napadnutie mojej osoby ak by som to prežila? Mám sa mlčky dívať, ako psychicky zabíja mamu? Teraz totižto nemá prácu do marca, lebo si nijakú nehľadá a rozhadzuje cca 15€ denne v krčme ešte z toho mála, čo má. Zabudla som spomenúť, že mal nejakú milenku v zahraničí, čo mu objavila mama v mobile. Sekal dobrotu iba 7dní a znova. Viem, že urobila mama všetko pre to, aby sme nevyrastali bez nej ako kompletná rodina. Žiaľ, už sme dospelé a chcem, aby si vychutnala ešte šťastie a radosť bez tyrana. Mama je pre mňa všetkým a nechcem o ňu prísť.
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Neviem, akú odpoveď od nás čakáš ? Keď mi je niekde zle, tak stadiaľ odídem, nie?
Nikto nenúti Tvoju matku, aby zostávala vo zväzku, ktorý jej ubližuje ...
Pýtala si jej na jej názor prečo toľké roky zostáva s takým človekom, ako opisuješ? Je to dospelá žena, určite má na to svoj názor prečo je to tak.
Každý sme iná povaha. Niekto bude mlčky trpieť a berie to ako svoj údel, niekto to rieši hneď v začiatkoch.

Predpokladám, že mamina má už deti dospelé, takže tam nie je problémom "mám malé deti , čo si počnem s nimi sama..."

Mamina má asi možnosť sa rozviesť a začať nový život sama, s pomocou svojich detí. Veď tisíce ľudí začína "nový" život v strednom aj staršom veku. Netreba sa toho báť, aj keď to nie je jednoduché...
keď bude chcieť, určite to dokáže, vy deti ju v tom podporte ( ak to chce aj ona) a pomáhajte jej v začiatkoch.
Držím palce, veľa šťastia!
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

arizona Pozri príspevok
Neviem, akú odpoveď od nás čakáš ? Keď mi je niekde zle, tak stadiaľ odídem, nie?
Nikto nenúti Tvoju matku, aby zostávala vo zväzku, ktorý jej ubližuje ...
Pýtala si jej na jej názor prečo toľké roky zostáva s takým človekom, ako opisuješ? Je to dospelá žena, určite má na to svoj názor prečo je to tak.
Každý sme iná povaha. Niekto bude mlčky trpieť a berie to ako svoj údel, niekto to rieši hneď v začiatkoch.

Predpokladám, že mamina má už deti dospelé, takže tam nie je problémom "mám malé deti , čo si počnem s nimi sama..."

Mamina má asi možnosť sa rozviesť a začať nový život sama, s pomocou svojich detí. Veď tisíce ľudí začína "nový" život v strednom aj staršom veku. Netreba sa toho báť, aj keď to nie je jednoduché...
keď bude chcieť, určite to dokáže, vy deti ju v tom podporte ( ak to chce aj ona) a pomáhajte jej v začiatkoch.
Držím palce, veľa šťastia!
Veľmi laický pohľad.
Špeciálne pre pisateľku týchto odporúčaní posielam ako malý príklad tejto zložitej problematiky túto stránku - http://www.manzelstvo.sk/index.php?s...ok&id=65&roz=3
Inak je ich plný internet, dostupná literatúra, občianske združenia po celom Slovensku. Kampaň Každá piata bola neprehliadnuteľná verejnosťou.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Mám kamošku s podobným problémom. Na krku dvoch vysokoškolákov, pôžičku na dom a manžela, ktorý ju roky psychicky deptá... trpí, pretože nemá odvahu zo svojho platu financovať podnájom, deti, pôžičku, základné potreby. Je finančne závislá na manželovi...kto sa neocitne v podobnej situácií, nepochopí
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Každá aktivita, ktorá vedie k pomoci Vašej matke je chvályhodná.
Ale stačí zadať do googla aspoň základ slova týrať, týrané, tyrania, a k odbornej odpovedi sa dostanete kratšou cestou.
Okrem toho prvý krok musí urobiť Vaša mama. Bude to jej rozhodnutie. To že sa poradí v niektorom občianskom združení BEZPLATNE, a poskytnú jej bezplatnú právnu pomoc , možno aj ochranu, ešte neznamená že tak musí urobiť.
Je to veľmi zložitá problematika z viacerých pohľadov. Ale je to jej osud. Ani po vypočutí ju nikto nebude tlačiť do nejakého definitívneho rozhodnutia. Každý človek má slobodnú vôľu. Ak sa riadi vlastnou intuíciou, zrejme ešte nedozrel čas na rozchod s manželom.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Predovšetkým musí chcieť mama. Môžeš ju so sestrou jedine podporiť v tom, aby sa nebála odísť. Podať žiadosť o rozvod, nahlásiť týranie na polícii, nahlásiť ilegálnu zbraň,spísať dohodu o rozdelení BSM, vysporiadať finančné vzťahy s bratom, zobrať si veci, ktoré potrebuje na prežitie, ísť ku tebe do iného mesta. Byt si môžte aj prenajať, a čert ber dom aj všetko ostatné, keď sa bojím o svoj život. Radšej "z ruky do úst",ako sa nechať otĺkať a nechať si biť deti. Možno sa po čase doriešia aj majetkové pomery.
Si dobrá dcéra.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

korela Pozri príspevok
Veľmi laický pohľad.
Špeciálne pre pisateľku týchto odporúčaní posielam ako malý príklad tejto zložitej problematiky túto stránku - http://www.manzelstvo.sk/index.php?s...ok&id=65&roz=3
Inak je ich plný internet, dostupná literatúra, občianske združenia po celom Slovensku. Kampaň Každá piata bola neprehliadnuteľná verejnosťou.
Možno sa Ti zdá laický...
Ale keď si človek nechce poradiť sám (alebo nemá vôlu, či odvahu) nik mu nepomôže. Žiaľ, je to realita

Existujú centrá na pomoc týraným ženám. Určite je to pre niekoho pomoc. Ale zoberme si to reálne. V čom pomôžu? Aké majú právomoci ? Možno, že si ťa vypočujú, psychicky podporia a poradia.
Čo ti môžu poradiť, ak žiješ dlhé roky s tyranom? Takéto ženy sú za tie roky utrpenia tak zdeptané, že sa mu na odpor zväčša nedokážu postaviť. Tyrana už nezmenia, rozkázať ,aby a správal k svojej rodine lepšie ,nemôžu.
Nakoniec aj tak poradia, odísť od neho.
Polícia Ti pomôže , zväčša keď už je zle, ked ten tyran spácha nejaký trestný čin a žene či deťom ublíži . Dovtedy dávajú ruky preč a berú to ako bežnú hádku medzi manželmi, lebo do toho viac nevidia...

Možno som môj predošlý príspevok napísala laicky, možno tvrdo , ak áno ospravedlňujem sa ...
Ale ja inú možnosť ako odísť od neho nevidím. Alebo sa zmieriť s osudom a zostať trpieť.
Naposledy upravil arizona : 29.11.09 at 17:45 Dôvod: preklep
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Myslím si,že v prvom rade by si sa mala porozprávať s mamou,či vôbec stojí o tvoju pomoc. Pretože ak tvoja mama s tým nechce nič spraviť,tak ty s tým nespravíš vôbec nič. Viem že je to tvrdé,ale bohožial je to tak.V prvom rade musí chcieť zmeniť svoj život ona! Len tomu sa dá pomôcť,kto o našu pomoc stojí!
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
arizona Pozri príspevok
...Ale ja inú možnosť ako odísť od neho nevidím...
...ak by si túto uuužasnú vetu mala premeniť na drobné v realite... zvoliť postupnosť krok za krokom... ver že by si konečne pochopila... a prestala mať "zaručene osvedčené rady" v tom, čo Ťa ani "neštrajchlo"... ...prepáč, ale musela som..........................
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Ajuška Pozri príspevok
...ak by si túto uuužasnú vetu mala premeniť na drobné v realite... zvoliť postupnosť krok za krokom... ver že by si konečne pochopila... a prestala mať "zaručene osvedčené rady" v tom, čo Ťa ani "neštrajchlo"... ...prepáč, ale musela som..........................
Mňa to "štrajchlo" a radím tiež odchod. Viem, čo a prečo radím...a aj to viem, ako ťažko sa pretĺka životom.A to som ešte nemala oporu v deťoch, ale musela im byť oporou ja.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Ajuška Pozri príspevok
...ak by si túto uuužasnú vetu mala premeniť na drobné v realite... zvoliť postupnosť krok za krokom... ver že by si konečne pochopila... a prestala mať "zaručene osvedčené rady" v tom, čo Ťa ani "neštrajchlo"... ...prepáč, ale musela som..........................
Prosím Ťa, čo znamená v situácii,keď si 30 rokov týraná od manžela "zvoliť postupnosť krok za krokom",tomu fakt nerozumiem!
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ajuška Pozri príspevok
...ak by si túto uuužasnú vetu mala premeniť na drobné v realite... zvoliť postupnosť krok za krokom... ver že by si konečne pochopila... a prestala mať "zaručene osvedčené rady" v tom, čo Ťa ani "neštrajchlo"... ...prepáč, ale musela som..........................
Ajuška, napísala som iba môj názor, netvrdila som , že je to "zaručene osvedčená rada".
100 ľudí, 100 názorov...

Máš pravdu v tom , že naozaj nechápem, ako sa môžu ženy nechať celé roky otĺkať,terorizovať a žiť v strachu...
A obdivujem tie ženy, ktoré sa dokázali vzchopiť a začať odznova
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ajuška Pozri príspevok
...ak by si túto uuužasnú vetu mala premeniť na drobné v realite... zvoliť postupnosť krok za krokom... ver že by si konečne pochopila... a prestala mať "zaručene osvedčené rady" v tom, čo Ťa ani "neštrajchlo"... ...prepáč, ale musela som..........................
prepáč, ale aj ja odporúčam odchod. lenže predtým si treba rozmyslieť základné kroky kde čo a kedy sa dá preto urobiť.
ja som to videla v realite premenené na drobné (nezažila som osobne, ale dosť zblízka) a viem, že je to omnoho omnoho ťažšie urobiť ako napísať a to aj v prípade, že počítaš s najhorším scenárom. Hlavný je nedostatok peňazí a odchod z miesta, ktoré dôverne poznáš na miesto, kde ti cudzí ľudia nepomôžu ani keď sa pred nimi plazíš. a ako tak prežiteľný stav nepríde za mesiac ani za dva, preto sa treba pripraviť na takú záťaž, aby ste na základe týchto tlakov neboli nútení s plačom prísť za otcom.

p.s. tiež súhlasím, že v takýchto vážnych situáciách treba, aby "obeť" sama chcela vec riešiť ale ako takýto súhlas nepovažujem prikyvovanie po polhodine hustenia "musíme odísť!". Zároveň iniciátor musí dávať silnú psych.podporu. To všetko preto, aby sa ti nedostalo nakoniec výčitiek, že veď si si to sama vymyslela a ja sa vraciam domov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Začala som čítať príspevok a veľmi skoro som aj skončila .....hrozné ,hrozné ,hrozné .

Ja už dávno by som na otca podala trestné oznámenie .Privolať policiu nepostačí , ale podať trestné oznámenie , to by už konečne situáciu začalo riešiť .Za týranie by dostal pekných pár rokov .
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

arizona Pozri príspevok
Možno sa Ti zdá laický...
Ale keď si človek nechce poradiť sám (alebo nemá vôlu, či odvahu) nik mu nepomôže. Žiaľ, je to realita

Existujú centrá na pomoc týraným ženám. Určite je to pre niekoho pomoc. Ale zoberme si to reálne. v čom môžu pomôžu? Možno, že si ťa vypočujú, psychicky podporia a poradia.
Čo ti môžu poradiť, ak žiješ dlhé roky s tyranom? Takéto ženy sú za tie roky utrpenia tak zdeptané, že sa mu na odpor zväčša nedokážu postaviť. Tyrana už nezmenia, rozkázať ,aby a správal k svojej rodine lepšie ,nemôžu.
Nakoniec aj tak poradia, odísť od neho.
Polícia Ti pomôže , zväčša keď už je zle, ked ten tyran spácha nejaký trestný čin a žene či deťom ublíži . Dovtedy dávajú ruky preč a berú to ako bežnú hádku medzi manželmi, lebo do toho viac nevidia...

Možno som môj predošlý príspevok napísala laicky, možno tvrdo , ak áno ospravedlňujem sa ...
Ale ja inú možnosť ako odísť od neho nevidím. Alebo sa zmieriť s osudom a zostať trpieť.
V podstate sme písali o tom istom, ale nevyznelo to tak vo vašom príspevku. Ja som to pochopila z nadľahčeného pohľadu.
Dcéra hovorí o svojej matke. Tá môže mať reálne medzi 40 a možno aj 60-timi rokmi. A to je veľký rozdiel. Ak má podlomené zdravie, tak odísť v dnešnej dobe z "určitej existenčnej istoty" do neznámych pomerov a spoliehať sa na síce dobré dcéry, ale človek nevie s akými partnermi budú žiť.
Nemyslím negativisticky, ale do akej miery sa človek môže spoliehať na vlastné deti? Všetci vieme, ako osud dokáže zamiešať karty.

A k alla 66 len toľko, že prípad jej známej chápem, aj to že chce aby im pomohla dosiahnuť vzdelanie.

Poznám tiež konkrétny prípad a nie jeden. Od úniku pre tyranom detí trvalo do zahraničia, matka tu zostala sama, až po nedoštudovanie detí.
Ale ako som už raz písala, za každou pravdou je iná pravda, a regresní terapeuti aj s klientami by vedeli o tejto problematike rozprávať svoje.
Preto som písala, že je to veľmi zložitá problematika, čo ešte neznamená že svoj život netreba upraviť aj bez týchto techník. A to nespomínam vzory chovania prebraté od rodičov a iné závažné veci. Nie som psychológ.

Ale predstavte si žiakov sediacich v laviciach, a ak by boli jedináčikovia, tak každé piate, ak nie tak čísla by sa znižovali, a nikto v triedach netuší aké problémy aj tých najlepších žiakov sprevádzajú doma. Celoživotné traumy, a čo je najhoršie prechádzajúce na ďalšie a ďalšie generácie.
V tomto vidím prácu OZ ešte za prioritnejšiu ako obhajovanie vlastnej ženy v danom partnerstve.
Je v týchto prípadoch násilia rozdiel medzi alkoholikom a sofistikovaným prístupom tyrana?


Pred chvíľou bola na TA3 repríza Trinástej komnaty s čes. herečkou Janou Šulcovou, prešla pekným peklom, a v závere povedala - že život nie je to čo chceme, čo máme, ale čo vydržíme.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
zolobod Pozri príspevok
Asi chceš radu,
Tak :
- oddýchni si, ukľudni sa porozmýšľaj - nedá sa to robiť s horúcou hlavou
- skús odhadnúť ako na mamu - oťukaj ju (vaše role sa vymenia - ty ju musíš držať za ruku a viesť)
- ak to má aspoň 51% šancu začni nasledovne
-
1, zistíš kedy "otec" nebude doma asi 3-4 hodiny
2, pripravíš si spoľahlivý odvoz a nejakú advokátku
3, s mamou pozbieraš všetky osobné listinné dokumenty/ pamiatky
4, aj zmluvy, , úvery peniaze (80 % spoločných peňazí / 100% maminých)
5, pobalíš jej všetky osobné veci
6, pobalíš (ak sú ) cenné veci / kuchynské pomôcky
7, poviete "zbohom" , nasadnete a odídete
8, na toto upozorníš tam , kde bývaš (pozor na kľúče )
9, podľa možnosti nebude mama nikam chodiť sama
10, u advokátky s mamou spíšete podanie na rozvod (podľa príjmov aj návrh na výživné
11, mama podá návrh na jej vyhovujúcom súde.

BSM neriešiť.

Koniec ľahšej časti.

12, Ak má mama lekárske správa (ošetrovanie/ psycho) ofotíš , overíš a s podáš s mamou oznámenie o týraní.
13, Ak máš hodnoverné (aspoň ) indície nahlásiš nelegálnu zbraň
14, Nebudete sa rozprávať " PREČO" a " KEBY ".
15, O nehnuteľnosti sa neboj - "co je psáno, to je dáno" (ale občas skontroluj cez "kapor" ).


Veľa šťastia, trpezlivosti, tolerancie, lásky.
Neskutočne cenné rady... jasne a citlivo položené...
Najťažší a zároveň najcennejší však bude okamih, kedy mama vloží svoju ruku do Tvojej bez výčitiek, že Ti komplikuje život. Máš nato, aby si ju presvedčila... že jej čo len malinký úsmev na tvári Tebe a Tvojej sestre chýba ku šťastiu...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

zolobod Pozri príspevok
Asi chceš radu,
Tak :
- oddýchni si, ukľudni sa porozmýšľaj - nedá sa to robiť s horúcou hlavou
- skús odhadnúť ako na mamu - oťukaj ju (vaše role sa vymenia - ty ju musíš držať za ruku a viesť)
- ak to má aspoň 51% šancu začni nasledovne
-
1, zistíš kedy "otec" nebude doma asi 3-4 hodiny
2, pripravíš si spoľahlivý odvoz a nejakú advokátku
3, s mamou pozbieraš všetky osobné listinné dokumenty/ pamiatky
4, aj zmluvy, , úvery peniaze (80 % spoločných peňazí / 100% maminých)
5, pobalíš jej všetky osobné veci
6, pobalíš (ak sú ) cenné veci / kuchynské pomôcky
7, poviete "zbohom" , nasadnete a odídete
8, na toto upozorníš tam , kde bývaš (pozor na kľúče )
9, podľa možnosti nebude mama nikam chodiť sama
10, u advokátky s mamou spíšete podanie na rozvod (podľa príjmov aj návrh na výživné
11, mama podá návrh na jej vyhovujúcom súde.

BSM neriešiť.

Koniec ľahšej časti.

12, Ak má mama lekárske správa (ošetrovanie/ psycho) ofotíš , overíš a s podáš s mamou oznámenie o týraní.

13, Ak máš hodnoverné (aspoň ) indície nahlásiš nelegálnu zbraň

14, Nebudete sa rozprávať " PREČO" a " KEBY ".

15, O nehnuteľnosti sa neboj - "co je psáno, to je dáno" (ale občas skontroluj cez "kapor" ).

Veľa šťastia, trpezlivosti, tolerancie, lásky.
Som si nikdy nemyslel,že niekedy dám súhlas Kamilovi, ale teraz si to zaslúžil-KaMil,keby si začal takto posobiť na Porade,s takýmito odpoveďami,tak si myslím,že by bolo všetko OK a všetci by boli spokojní...
Aj keď si myslím,že aj agent11 je KaMil,ale to neriešim...( myslím si to podľa perfektnej slovenčiny,ako pozerám ani jedna chybička a to nebýva často,preto si to myslím-ale je mi to jedno)
Naposledy upravil Stanislav 1975 : 29.11.09 at 19:34
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zolobod Pozri príspevok
Asi chceš radu,
Tak :
-
Koniec ľahšej časti.
-
13, Ak máš hodnoverné (aspoň ) indície nahlásiš nelegálnu zbraň
Veľa šťastia, trpezlivosti, tolerancie, lásky.
Len na doplnenie .....

Ak chceš ublížiť , tak

Nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami
§ 184a

(1) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži alebo drží strelnú zbraň, jej súčasť alebo komponent alebo strelivo bez povolenia alebo bez označenia zbrane určeného na jej identifikáciu podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, alebo takú činnosť sprostredkuje, potresce sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov alebo peňažným trestom.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa páchateľ potresce, ak na strelnej zbrani sfalšuje, nedovolene zahľadí, odstráni alebo inak pozmení označenie určené na jej identifikáciu a sledovanie podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná.
(3) Odňatím slobody na dva roky až osem rokov sa páchateľ potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) ako člen organizovanej skupiny,
b) vo väčšom rozsahu, alebo
c) za brannej pohotovosti štátu.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a)vo veľkom rozsahu, alebo
b) ako člen organizovanej skupiny pôsobiacej vo viacerých štátoch.
(5) Odňatím slobody na osem rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 ako člen zločineckej skupiny.“.
Ak sa chceš len zbrane zbaviť , tak

strelive vrátil do parlamentu na prerokovanie a od 1. novembra 2009 do 31. mája 2010, nebude za dobrovoľné odovzdanie nelegálne držanej zbrane alebo streliva hroziť stíhanie za trestný čin nedovolené ozbrojovanie.
Schválenou právnou úpravou zákona, ktorým sa mení a dopĺna zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, kde sa vkladá „Zánik trestnej činnosti nedovoleného ozbrojovania od 1. novembra 2009 do 31. mája 2010“, má za cieľ vytvoriť na časovo obmedzené obdobie možnosť dobrovoľne odovzdať strelnú zbran alebo strelivo ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru. Počas tohto obdobia zaniká trestnosť činu nedovoleného ozbrojovania dobrovoľným odovzdaním strelnej zbrane alebo streliva.
Osobe, ktorá dobrovoľne odovzdá strelnú zbran alebo strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru, sa na danom útvare vyhotoví písomné potvrdenie o odovzdaní zbrane alebo streliva. Písomné potvrdenie sa vydá samostatne na každú odovzdanú zbran. Následne bude zbran respektíve strelivo prostredníctvom oddelenia dokladov odboru poriadkovej polície okresného riaditeľstva Policajného zboru, v pôsobnosti ktorého bola zbran respektíve strelivo dobrovoľne odovzdané, zaslané na znalecké skúmanie na Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru, kde sa každá zbran podrobí kriminalistickej expertíze - skúmaniu, či s nou nebol spáchaný trestný čin. Ak sa potvrdí, že zbran nebola použitá pri trestnej činnosti, ten, kto ju odovzdal, bude môcť požiadať o jej zaevidovanie alebo previesť na inú oprávnenú osobu, v lehote do dvoch mesiacov od doručenia oznámenia. Ak osoba o zaevidovanie zbrane nepožiada alebo neprevedie vlastníctvo zbrane na inú oprávnenú osobu v ustanovenej lehote, zbran sa stáva vlastníctvom štátu.
http://www.e-zbrane.sk/index.php?opt...d=158&Itemid=1
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
zolobod Pozri príspevok
... v nej samej muselo dozrieť rozhodnutie na rozvod :
...práveže k tomu dozretiu musí každý sám...

Rezignácia v zadanom príbehu môže byť vo veeľmi vážnom štádiu práve z dôvodu, že dievčatá sa dokázali spod dosahu tyrana vymaniť. Na jednej strane pre matku úľava... na druhej veľký blok k prijatiu podanej ruky... (nemám to z literatúry) ...bludný kruh, ktorý naozaj len hrejivý pocit pri srdiečku dokáže prelomiť... ten stisk ruky (hoci len pomyselný) má naozaj veľkú silu... zvyšok sa naozaj časom poddá...
0 0
agent11 agent11

agent11 je offline (nepripojený) agent11

Občianske združenia? Chcela som pomôcť týranému chlapčekovi, ktorého dobila vlastná mama, žiaľ nefungovalo mi žiadne telefónne číslo a tobôž nie mobilné. Jediným východiskom bolo volať políciu, prípadne oddelenie soc.vecí a rodiny na druhý deň. A to som vyskúšala všetky čísla dostupné z internetu. A keď sa Vám ozve na druhej linke odkazová služba: " Úradné hodiny iba do 19.00 a volajte číslo bla bla bla ale iba krízové situácie", tak čo si pomyslíte, keď ani to bla bla bla krízové číslo nefunguje??? S takýmito združeniami nemám dobrú skúsenosť.
0 0
agent11 agent11

agent11 je offline (nepripojený) agent11

Niekto z Vás reagoval, že ja som nejaký KaMil, žiaľ nepoteším. Som tu novo zaregistrovaná. Mamina nás viedla k spisovnej slovenčine a nemyslím si, že je až tak dokonalá. Vždy je čo vylepšovať. Ok, ale späť k téme.
Som si vedomá, že to ťažké rozhodnutie musí urobiť mama. Ja viem, že návod, ktorý bude 100% fungovať neexistuje. Je to ako s hlavnými prísadami do receptu na koláč. Cesto spravíte, ale chýba Vám niečo =chuť. Tuším niečo, iba sa neviem zorientovať. Mojim zámerom nieje ublížiť, ale ochrániť či už mamu alebo seba. Lebo verte mi, psychopat a alkoholik so zbraňou nieje dobrá kombinácia.
Psychické položenie maminy nieje veľmi dobré. Práve preto som nabrala odvahu, založila som si konto a chcem o tom diskutovať s ľuďmi, ktorí sa možno na to inak pozrú, prípadne niečo podobné zažili. Chcem to viac ozrejmiť.
Mám 30 rokov a svoju maminu mám veľmi rada. Veľmi mi chýba, volám jej každý deň. Nedávam jej pocítiť, že ma veľmi zožiera celá táto situácia, som tu vždy pre ňu. Ale uznajte sami, nedá sa žiť neustále v strachu zaspať, v strachu či nenabúra ožratý, v strachu či nevypustí vlčiaka a ten niekoho dodriape, v strachu či si nájde robotu /keďže si ju vôbec nehľadá/. Mamina má depresie a okrem toho sa už niekoľko rokov ťahá s ňou aj MOBBING v kombinácii s BOSSING v práci. Neviem, ako je na tom so silami. Potrebuje sa dobiť a až potom vytasiť rukávy. Pamätám sa, že ju raz 4dňový pobyt v meste vzpružil, pretože sme sa jej so sestrou zložili na regeneráciu tela=vírivky, sauny, pohyb, kino= skrátka tak nabytý program jej neumožňoval myslieť na zlé pocity. Bola veľmi zlatá. Znovu to zvažujem na vianoce= chcem ju dotiahnuť do mesta. Radšej zaplatím spolubývajúcim, aby tu mohla byť, ako pozerať na ožrana a tváriť sa ako sa máme radi. Ale musí chcieť. Odo dneška na tom intenzívne pracujem. Žiaľ okrem psyché podpory jej iné neviem dať. Najradšej by som ju mala tu, ale to sa mi nepodarí, lebo ako niekto napísal, keď niekto nechce, tak nechce. Neviem akým spôsobom by som ju vedela ochrániť. Navrhla som jej, aby popremýšlala o tom, že ten obrovský dom predá. A či si vie predstaviť, že bude bývať v menšom domčeku niekde inde, kde ju nikto nepozná, v teplom domove kam sa s radosťou kedykoľvek vrátime a budeme vracať? Odpovedi som sa nedočkala, pretože sa rozplakala. Musím zvažovať slová, aby som ju nezranila. Žiaľ, som nato sama, pretože moju sestru to nezaujíma, lebo sa učí na skúšky a prípadné zápočty atď. Samozrejme prispieva časťou peňazí mamine na nákup potravín, resp.ich nakúpi ona, prípadne jej niečo potrebné kúpi, keď si už teraz ako študentka zarobí. A keď si predstavím seba, že by som toto všetko mala trpieť ja 30 rokov, tak určite nie. Preto aj jej skúsenosť a nielen to, moje detstvo a dospievanie, nebolo štandardné ako v iných rodinách. Musela som rýchlo byť dospelou i keď som bola dieťa. Bola som tá, ktorá si to občas odskákala, ale chápem ju, že nemohla konať inak.
Ibaže situácia sa začína vyhrocovať, pretože mamina nechce jesť a začína upadať. Nie je to sranda ani výplod bujnej fantázie Vážení.Nechcem, aby sa situácia s "muž zastrelil ženu v obci XZ " premietla v TV v našom podaní. Zvažujem ísť k právnikovi ešte do konca roka, pretože dokázať psychický teror je ťažké.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať