Zavrieť

Porady

Reštaurácia v JU

Ahojte všetci, chcela by som opäť poprosiť o radu. Učtujem JU a živnostník mi nosí doklady napr. nakup pohárov, nožíkov, panvíc ... kde by ste to zaradili a či by ste to ešte evidovali v nejakej pomocnej evidencii. Nákup kávy by ste evidovali ako nakup materiálu alebo tovaru? čistiace prostriedky, servítky, kam s tým?
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Mikolajova
Ahojte všetci, chcela by som opäť poprosiť o radu. Učtujem JU a živnostník mi nosí doklady napr. nakup pohárov, nožíkov, panvíc ... kde by ste to zaradili a či by ste to ešte evidovali v nejakej pomocnej evidencii. Nákup kávy by ste evidovali ako nakup materiálu alebo tovaru? čistiace prostriedky, servítky, kam s tým?
Poháre, .... a iný možno prudko spotrebný materiál je súčasťou réžie. V JU - prev. réžia by som (po rozhovore s majiteľom dokladov/jeho predstavy a prevádzkové potreby) zaviedol sledovanie vo vhodnom členení. Nič predpísané nie je. Obdobne samozrejme čistiace prostr. .... Káva - materiál.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Možem poprosiť o názor aj iných?
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Poháre, panvice by som účtovala do prevádzkovej réžie, no určite by som si to tam rozčlenila. Panvice určite nie sú lacná záležitosť (v reštaurácii sa používajú veľké), tie by som si zapísala do evidencie krátkodobého majetku. Káva, ktorá sa podáva hosťom reštaurácie je určite materiál. Čistiace prostriedky určite do prevádzkovej réžie, predsa to súvisí s prevádzkou reštaurácie (čistiace a dezinfekčné prostiedky, umývanie riadu.....)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Panvice , poháre , príbory, taniere , kávové šialky , obrusy a všetky ostatné podobné potreby/predmety / by som účtovala do prevádzkovej réžie / s členením/ a rozhodne zapísať do evidencie drobného majetku .

Káva - pretože sa ďaľej spracováva/upravuje/, zaučtovať ako materiál a súčasne otvoriť aj skladovú evidenciu . Tovarom by bola , keby sa predávala v nezmenom stave .

Čistiace potreby a potreby na upratovanie , servítky, - prevádzková réžia .
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ešte keď môžem otázočku do evidencie drobného majetku písať aj keď je tých položiek mesačne 20 položiek po 300 Sk. Do kedy to evidovať.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No určite by som to viedla ako drobný majetok, jednak pre prehľad čo a ako často bolo nakupované, komu to bolo priradené do užívania. A drobný majetok môžeš vyradiť. Pri inventúre na konci roka uvedieš ku konkrétnej položke spôsob vyradenia.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Možem to evidovať ako prevádzkovú réžiu, nemalo by to byť v evidencii ako zásoby t.j. materiál.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mikolajova
Ešte keď môžem otázočku do evidencie drobného majetku písať aj keď je tých položiek mesačne 20 položiek po 300 Sk. Do kedy to evidovať.
Je to dobré evidovať , viem že je to pracné , ale majiteľ má prehľad napríklad o tom , že koľko sa týchto vecí rozbilo a aj to , že ako má šikovných zamestnacov a čo mu zmizlo a taktiež aj zákazníkov . Je to široké spektrum zneužitia a poškodenia týchto vecí . Evidovať , evidovať , evidovať ! Je to predsa majetok firmy , aj keď sú smiešne sumy , ale je to drobný majetok a môže narásť do dosť veľkej sumy .
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

A kde by ste dali zapalky, PVC pohare, polotovar napr. žemľovka na material alebo tovar.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Mikolajova
A kde by ste dali zapalky, PVC pohare, polotovar napr. žemľovka na material alebo tovar.
Zápalky, pvc poháre do nákladov na 501.
Žemľovka bude zrejme predmetom ďalšieho predaja tak ako nákup tovaru 132.

Drobný majetok do nákladov a určite by som položkovite zapísala aj do karty drobného majetku, z dôvodu ako som spomínala už v predchádzajúcom príspevku.
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

Zaujimalo by ma ci niekto v takychto pripadoch robite aj aktivaciu materialu, t. j. z materialov - hotove jedla./ ci mate spravenu kalkulaciu/ Ak ano ako postupujete v JU a ako v PU. Alebo material na pripravu jedal a napr. kavy prejde skladovou evidenciou??
Dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mikolajova
A kde by ste dali zapalky, PVC pohare, polotovar napr. žemľovka na material alebo tovar.
Podľa témy kde si ju zadala , predpokladám , že vedieš JÚ a stále sa bavíme o JÚ .

Polotovar by som účtovala ako materiál , pretože ten ďaľej spracovávaš .
Zápalky pokiaľ by ste ich predávali tak ako tovar , na vlastnú spotrebu v kuchyni ako prevádzkovíá réžia .
PVC poháre - prevádzková réžia , ale nič sa nestane keď to zaúčtuješ ako materiál príjmeš to na sklad a podľa spotreby odpisuješ zo skladovej evidencie na základe výdajky .
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ano téma je jasna JU.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Neviem sa pohnuť ešte s jednym problemom. Dajme tomu, že všetko mam v evidencii podľa nákupu na sklade. Ale teraz neviem ako odpisať zo skladu, keď podľa pasky z reg. pokladne to nieje mozne nakoľko mi z nej vyjde napr. Jedla ..., alkohol ale nie je tam rozpísané aký.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mikolajova
Neviem sa pohnuť ešte s jednym problemom. Dajme tomu, že všetko mam v evidencii podľa nákupu na sklade. Ale teraz neviem ako odpisať zo skladu, keď podľa pasky z reg. pokladne to nieje mozne nakoľko mi z nej vyjde napr. Jedla ..., alkohol ale nie je tam rozpísané aký.
To už by som videla ako problém pracovníkov kuchyne . Predsa mali by písať denne čo a aký materiál použijú a aké jedlá vyhotovujú .

Jedným slovom , treba denne výdajku na materiál ... myslím múka , olej ,hranolky , zemiaky atď . To je jedna vec a ako druhá by sa malo skorigovať hlavne v kuchyni , ako sa má viesť evidencia zhotovovaných a vydaných jedál . Je to záležitosť majiteľa , aby si tieto veci ustriehol a v konečnom dôsledku to bude aj tak potrebovať pre daniarov .

Tá kalkulácia ako bola už v tejto téme spomínaná je veľmi dôležitá . Mali by ste mať vypracovanú kalkuláciu jednak cenovú , ale aj normu spotreby materiálu na Vami ponúkané jedlá .
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Je veľká chyba ak tržby evidujem pod jednou položkou predaj výrobkou a služieb?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mikolajova
Je veľká chyba ak tržby evidujem pod jednou položkou predaj výrobkou a služieb?
Nealko , napolitanky, žuvačky , cigarety , alkoholické nápoje a podobné - tovar/ čiže kúpim a predám v nezmenenom stave / ako som už vyššie spomínala .

Jedlá a podpobné výrobky tomu - výrobky a služby .
Naposledy upravil Zita5 : 07.09.05 at 09:04
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No chyba to určite nie je. Ale myslím, že ak budeš tovar účtovať do zásob zároveň ho musíš aj rozpustiť do spotreby. A to podľa mňa musíte mať ošetrené a riadne spracovanú skladovú evidenciu zásob.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Tiež si myslim i keď napr. predávame aj cigarety, horalky . . .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Omylom som klikla na súhlas. Ale ak predávate napr. nealko, alko, cigarety tak účtovať ako predaj tovaru. Určite nie služieb. Ale to je len môj názor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať