Zavrieť

Porady

Notebook-zivnostník

Chcem Vas poprosit o radu. Ako zivnostník sa rozhodujem o kúpu notebooku. Ale cena presahuje sumu 30.000,- Sk (presnejsie 41.000,- Sk). Túto polozku by som si chcel jednorázovo odpisat.Viete mi niekto poradit ako by sa to dalo najvýhodnejsie urobit?Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    aj ja sa spýtam niečo k notebooku.
    živnostník si vlani kúpil notebook, uplatnil si nárok na vrátenie DPH.
    AKo by to bolo v prípade, keby ho chcel predať, resp. by sa "zničil". Zaujíma ma to hlavne z pohľadu DPH.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ajacik
    aj ja sa spýtam niečo k notebooku.
    živnostník si vlani kúpil notebook, uplatnil si nárok na vrátenie DPH.
    AKo by to bolo v prípade, keby ho chcel predať, resp. by sa "zničil". Zaujíma ma to hlavne z pohľadu DPH.
    k predajnej cene treba uplatni DPH
    V prípade zničenia, ide o škodu, ZC je daňový náklad len do výšky náhrady, čo asi nebude, ak nebol poistený a nie je opraviteľný.
    možno je obhájiteľný náklad aj bez náhrady, záleží od sposobu zničenia.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    dobre.
    takže ak ho bude predávať, tak s DPH.
    ak by sa "zničil", (nie je poistený), tak by sa dal do N vo výške ZC. A DPH by teda tiež nemusel vrátiť. pochopila som to?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    - predaj - s DPH
    - zničenie - nemá vplv na DPH (nič neodvedieš), ale do daňových nákladov si nemôžeš dať prakticky nič, ak nejde o zničenie pri živelnej pohrome (požiar, výbuch, blesk, povodeň, zemetrasenie...) No, možno ten blesk by sa dal nejako uhrať....
    - krádež - odvedieš DPH (resp pomernú časť) v zmysle § 53 ods. 5 Z-DPH

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    a ked spadne? ved to nie je az taký problém. ja som myslela, že sa dá odpísať potom jednorázovo.

    ale sami z vlastnej skúsenosti viete, že pre toho, kto sa živí notebookom, je predsa potrebné, aby ho menil cca 2 roky.
    ale ak by ho predal po tých dvoch rokoch, tak si môže dať do nákladov jednorázovo ZC??

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ajacik
    a ked spadne? ved to nie je az taký problém. ja som myslela, že sa dá odpísať potom jednorázovo.

    ale sami z vlastnej skúsenosti viete, že pre toho, kto sa živí notebookom, je predsa potrebné, aby ho menil cca 2 roky.
    ale ak by ho predal po tých dvoch rokoch, tak si môže dať do nákladov jednorázovo ZC??
    Keď spadne a zničí sa, ZC nie je bohužiaľ daňovým výdavkom (§19 ods.3 písm. d/ ZDP). Ak ho predá - aj hodne pod cenu (resp. pod zostatkovú hodnotu), v zmysle § 19 ods.3 písm, b/ je zostatková cena v plnej výške daňovým výdavkom. Toto je asi také prijateľné riešenie .

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    andrej_rv
    Keď spadne a zničí sa, ZC nie je bohužiaľ daňovým výdavkom (§19 ods.3 písm. d/ ZDP). Ak ho predá - aj hodne pod cenu (resp. pod zostatkovú hodnotu), v zmysle § 19 ods.3 písm, b/ je zostatková cena v plnej výške daňovým výdavkom. Toto je asi také prijateľné riešenie .
    ten súhlas nemá asi význam, že?
    ale dakujem za odpoved.
    páči sa mi štýl, akým poskytuješ odpovede. rovno aj s paragrafmi. je to super.
    takže ak bude treba, tak sa notebook predá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.