Zavrieť

Porady

Zivnostnik a sukromne auto.

Som zacinajuci zivnostnik (8/2004) a mal by som otazku ako mozem uctovat v JU pouzivanie sukromneho auta na podnikatelske ucely?. Autoo je pisane na manzelku. Pripadne ci je lepsie pouzivat auto pisane na mna. Vozidlo nie je evidovane v uctovnictve. Ako je to napriklad aj pri ceste do zahranicia za ucelom dovozu tovaru, ktora ma stoji cca. 6000SK.
Cital som niekde, ze ako zivnostnik si to nemozem dat do nakladav.
Dakujem
Naposledy upravil zdendo : 13.09.04 at 10:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Ja by som Vám radila prepísať auto na seba a vložiť ho do podnikania, vtedy si môžete dať do nákladov PHM(podľa spotreby v techn.), cestnú daň, údržbu auta, poistku vlastne všetko čo sa auta týka. Keď ho budete mať mimo majetku ako píšete tak len spotrebované PHM. Keby ste mali zamestnanca a ten má vlastné auto môže si uplatniť ešte aj náhradu na km. Ale vy ako podnikateľ nie pokiaľ ho nemáte v majetku.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    tak ma napadlo že či by sa nedala urobiť dohoda o vykonaní práce - dovoz tovaru z ČR, dohodárom by mohla byť manželka a tá by mala v zmluve zakotvené že použije vlastné auto a zamestnávateľ jej preplatí aj PHM aj náhradu za km aj dialničnú známku v ČR a pod. Nešlo by to?

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Myslím, že nie je zlý nápad zamestnať manželku ak by potreboval zvýšiť náklady a nielen na PHM.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    ale to sa oplatí len pri zamestnaní na dohodu... lebo inak by musel platiť odvody ako zamestnávateľ, pri dohode nemusí iba ak to úrazové čo je nič

    zeel je offline (nepripojený) zeel

    zeel
    Ale to auto musí byť napísané na manželku ... alebo môže byť aj na manžela, ale nezaradené v podnikaní ??? Môže si potom manželka písať cesťáky ??

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    nemusí byť jej, môže si ho aj požičať od cudzieho človeka, pri vyplácaní náhrady zamestnancovi sa nezisťuje či je zamestnanec vlastníkom alebo nie, tam je dôležité že použil iné auto ako firemné...

    Zivnostnik a sukromne auto.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.