Zavrieť

Porady

Daň z príjmov pri predaji darovanej nehnuteľnosti

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, že či sa platí daň z príjmu ak som dostal nehnuteľnosť darom a chcem ju následne predať.
V nehnuteľnosti som nemal trvalý pobyt viac ako dva roky a ani ju nevlastním viac ako 5 rokov, takže neviem či na mňa spadá oslobodenie od dani spríjmu.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Jana_clenka Pozri príspevok
    Neviem či je to hlúpa otázka, ale dá sa urobiť znalecký posudok spätne ? Ďakujem.
    My sme oslovili znalca a ten nam vyhotovi posudok spätne,že to nie je problem.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    oslobodenie sa na teba nevzťahuje, lebo nespĺňaš ani jednu z podmienok uvedených v § 9 ods. 1 resp. 2
    Príjem za predaj nehnuteľnosti zdaníš a ako výdavok si uplatníš reprodukčnú OC podľa § 25 /§ 8 ods.5 písm. b/

    martaf je offline (nepripojený) martaf

    martaf
    Mam otazku k predaju zdedenej nehnutelnosti:
    v roku 2004 mne a mojej sestre rodičia darovali nehnuteľnosť, každej 1/2. Ku dňu darovania nebol urobeny znalecky posudok. Znalecky posudok sme dali urobit 23/12/2006 a v roku 2007 sme uvedenu nehnutelnost predali, a kedze v nehnuteľnosti sme nemali trvalý pobyt viac ako dva roky a ani sme ju nevlastnili viac ako 5 rokov, tak sme v roku 2008 podali danove priznanie za rok 2007 a kazda zdanila 1/2 príjmu z predaja tejto nehnuteľnosti, ziadne vydavky k tomuto príjmu sme si neuplatnovali. Nedavno som narazila na clanok v novinach, ze pri takomto predaji sme si mohli odpocitat aj hodnotu nehnutelnosti v case jej darovania. Moje otazky su tieto:
    1. Mozem vo vydavkoch pouzit hodnotu nehnutelnosti v roku 2006, alebo si musim dat spätne urobit novy znalecky posudok ku dnu darovania roku 2004?
    2. V znaleckom posudku je uvedená technicka hodnota a vsetobecná hodnota nehnutelnosti, ktoru pouzijem ako vydavok?
    3. Mozem este podat dodatocne danove priznanie za rok 2007?

    Ďakujem za odpovede

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Trosku som sa zamotala pri tom § 25. Ide o to, ze znalecky posudok z casa predaja nebol vyhotoveny. Rada by som do vydavkov pouzila aspon notarske poplatky a doklad za zhodnotenie nehnutelnosti (vymena okien). Nie je v tom ziaden problem, vsak?

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    martaf Pozri príspevok
    Mam otazku k predaju zdedenej nehnutelnosti:
    v roku 2004 mne a mojej sestre rodičia darovali nehnuteľnosť, každej 1/2. Ku dňu darovania nebol urobeny znalecky posudok. Znalecky posudok sme dali urobit 23/12/2006 a v roku 2007 sme uvedenu nehnutelnost predali, a kedze v nehnuteľnosti sme nemali trvalý pobyt viac ako dva roky a ani sme ju nevlastnili viac ako 5 rokov, tak sme v roku 2008 podali danove priznanie za rok 2007 a kazda zdanila 1/2 príjmu z predaja tejto nehnuteľnosti, ziadne vydavky k tomuto príjmu sme si neuplatnovali. Nedavno som narazila na clanok v novinach, ze pri takomto predaji sme si mohli odpocitat aj hodnotu nehnutelnosti v case jej darovania. Moje otazky su tieto:
    1. Mozem vo vydavkoch pouzit hodnotu nehnutelnosti v roku 2006, alebo si musim dat spätne urobit novy znalecky posudok ku dnu darovania roku 2004?
    2. V znaleckom posudku je uvedená technicka hodnota a vsetobecná hodnota nehnutelnosti, ktoru pouzijem ako vydavok?
    3. Mozem este podat dodatocne danove priznanie za rok 2007?

    Ďakujem za odpovede
    Tak toto zaujíma aj mňa, nakoľko aj moja známa predala v roku 2010 darovanú nehnuteľnosť a nemá znalecký posudok.

    Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

    Jana_clenka
    Neviem či je to hlúpa otázka, ale dá sa urobiť znalecký posudok spätne ? Ďakujem.

    Daň z príjmov pri predaji darovanej nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.