Zavrieť

Porady

Prevod obchodného podielu

S.R.O. mala dvoch spoločníkov. Menšinový previedol svoj podiel za odplatu vo výške jeho podielu. Väčšinový spoločník, na ktorého sa podiel previedol je zároveň aj konateľom spoločnosti.
Účtujem túto transakciu, keď sa majetok spoločnosti a účet 411 nemení?
Spoločník, ktorý svoj podiel pridal je povinný svoj príjem zdaniť, však?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Spoločník, ktorý predal svoj OP, si z predajnej ceny odráta hodnotu podielu, za ktorú ho nadobudol. Ak ho predal za rovnakú cenu, nezdaňuje nič. Ak si viedla analytiku na 411, tak si to tam preúčtuj, inak nič.
    človiečik Vladimír Ozimý
    JarkaL Pozri príspevok
    Spoločník, ktorý predal svoj OP, si z predajnej ceny odráta hodnotu podielu, za ktorú ho nadobudol. Ak ho predal za rovnakú cenu, nezdaňuje nič. Ak si viedla analytiku na 411, tak si to tam preúčtuj, inak nič.
    k tomu predaju aby to bolo presné treba vedieť kedy došlo k nadobudnutiu obchodného podielu predajcom.

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Nerozumiem tomu nadobudnutiu. SRO bola založená v januári 2008 týmito dvoma spoločníkmi. V roku 2009 svoj podiel navýšili a zmenil sa percentuálny podiel spoločníkov. To som účtovala 419/411, 353/419, 211/353.

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    k tomu predaju aby to bolo presné treba vedieť kedy došlo k nadobudnutiu obchodného podielu predajcom.
    Zápis v OR je ku dňu 18.11.2009
    človiečik Vladimír Ozimý
    AdaG Pozri príspevok
    Zápis v OR je ku dňu 18.11.2009
    V tomto prípade ide o zdaniteľný príjem ktorý si ponížite o hodnotu vkladu...

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Asi nerozumiem, tak to uvediem na príklade.
    V r.2008 zaplatil 4000,- EUR (jeho vklad do spoločnosti v hotovosti pri založení SRO), v r. 2009 zaplatil 6 000,- EUR (navyšovalo sa imanie SRO), podiel predal za 10 000,-.
    Takže základ na zdanenie bude 0?
    Ďakujem za pochopenie, ešte som sa s takýmto prípadom nestretla.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Od 1.1. 2004 sa zrušilo oslobodenie príjmov dosiahnutých z predaja obchodného podielu fyzických osôb, ak ide o obchodné podiely nadobudnuté po 1.1.2004. Predtým tam bolo oslobodenie ak bol vlastníkom tuším 5 rokov.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    AdaG Pozri príspevok
    Asi nerozumiem, tak to uvediem na príklade.
    V r.2008 zaplatil 4000,- EUR (jeho vklad do spoločnosti v hotovosti pri založení SRO), v r. 2009 zaplatil 6 000,- EUR (navyšovalo sa imanie SRO), podiel predal za 10 000,-.
    Takže základ na zdanenie bude 0?
    Ďakujem za pochopenie, ešte som sa s takýmto prípadom nestretla.
    Áno, základ dane = 0.

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
    Ešte sa spýtam - spoločník je len zamestnanec. Keďže základ dane je 0,-, musí podávať daňové priznanie?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Ja si myslím, že áno, pretože dosiahol príjmy vyššie ako je 1/2 nezdaniteľnej sumy v r. 2009 (príjem zo ZČ sa do tej sumy neráta).

    OPRAVA: je to inak, pozri prísp. Č 16.
    Naposledy upravil JarkaL : 03.12.09 at 21:14

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    JarkaL Pozri príspevok
    Ja si myslím, že áno, pretože dosiahol príjmy vyššie ako je 1/2 nezdaniteľnej sumy v r. 2009 (príjem zo ZČ sa do tej sumy neráta).
    Ďakujem, myslela som si

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    A keď už to rozoberáme, 4000,- EUR vložil už v roku 2008 a daňové priznanie podávam za rok 2009, to môžem odrátať celú sumu za obidva roky?

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    JarkaL Pozri príspevok
    Áno, je to jeho nadobúdacia cena podielu.
    Akurát som študovala § 8 ZDP, tiež som tomu tak porozumela.
    Ešte raz ďakujem za pomoc

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    AdaG Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
    Ešte sa spýtam - spoločník je len zamestnanec. Keďže základ dane je 0,-, musí podávať daňové priznanie?
    Zamestnanec nemusí z tohto titulu podávať daňové priznanie, nakoľko sa pri prevode podielu zdaňuje zisk a ten tu nevznikol. To znamená že je podľa § 9 ods.1 písm. j) od dane oslobodený. Oslobodené príjmy sa do daňového priznania neuvádzajú.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane


    (1) Od dane je oslobodený príjem


    j) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy platného životného minima; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena h) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške päťnásobku sumy platného životného minima,

    V Tvojom prípade príjem - výdavok je 0,-

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.