Zavrieť

Porady

nárok na materskú?

Dobry den,
chcela by som zistit, ze ci mam narok na matersku, kedze mi nikto nevie poradit... od 12.8.2008 do 10.12.2008 som bola zamestnana. prisla som o miesto vdaka krize, avsak moja zamestnavatelka ma prinutila podpisat vypoved dohodou, aby mi nemusela vyplacat nejake to odstupne. od 10.12.2008 do 31.3.2009 som bola evidovana na UP a nasledne vyradena na 6 mesiacov pre nespolupracu. Zdravotnu poistovnu si od 4/2009 platim. Momentalne nepoberam ziadne davky a ani som nikde neni evidovana. Mam narok na matersku? alebo ako dalej? mam sa ist opat zaregistrovat na UP? Som slobodna. Velmi pekne vopred dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    A pred 12.8.2008 si nemala prac.pomer ? Ak nie, tak nemáš nárok na materskú. Keď sa aj zaregistruješ na UP (štát neplatí soc.poistenie za uchádzačov , iba zdravotné poistenie)

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Aby si mala nárok na materskú musíš sa zaevidovať na SP ako dobrovolný platca nemocenského poistenia z VZ ktorý si zvolíš. Ale záleží od toho kedy máš termín pôrodu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    lenkaki Pozri príspevok
    termin porodu mam v marci 2010, takze ta SP uz asi nebude mat velky vyznam...
    No ešte bude z minimálneho VZ, aby si mala materskú ale prihlásiť sa okamžite aby Ti vyšlo spätne tých 270 dní a potom budeš mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok.

    lenkaki je offline (nepripojený) lenkaki

    lenkaki
    Xanti Pozri príspevok
    No ešte bude z minimálneho VZ, aby si mala materskú ale prihlásiť sa okamžite aby Ti vyšlo spätne tých 270 dní a potom budeš mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok.
    Takze aby som to chapala spravne, tak mam sa ist tak ci tak prihlasit na SP ako dobrovolne poistena osoba a platit si odvody az do porodu z minimalneho vymeriavacieho zakladu a taktiez sa zaregistrovat na UP?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    lenkaki Pozri príspevok
    Takze aby som to chapala spravne, tak mam sa ist tak ci tak prihlasit na SP ako dobrovolne poistena osoba a platit si odvody az do porodu z minimalneho vymeriavacieho zakladu a taktiez sa zaregistrovat na UP?
    Ale len nemocenské poistenie v SP , a to je 13 eur mesačne.

    Na UP ísť nemusíš, ale môžeš a tým pádom nebudeš musieť potom platiť sama odvody do ZP.

    lenkaki je offline (nepripojený) lenkaki

    lenkaki
    Xanti Pozri príspevok
    Ale len nemocenské poistenie v SP , a to je 13 eur mesačne.

    Na UP ísť nemusíš, ale môžeš a tým pádom nebudeš musieť potom platiť sama odvody do ZP.
    velmi pekne dakujem za rady

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    lenkaki Pozri príspevok
    velmi pekne dakujem za rady
    Len sa prihlás ešte dnes u teba rozhoduje každý deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.