Zavrieť

Porady

Odpis majetku

PROSÍMProsim o radu?


Od februara som SZČO.Kúpil som si počítač cena 23145,50 A softver za 4510 Sk.
Teraz by som si chcel kúpiť tlačiareň za 4999 Sk.Mohol by som poprosiť niekoho o radu ako budem môcť odpisovať tento majetok?
Naposledy upravil gurusk : 07.09.05 at 09:52
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Všetko môžeš dať jednorázovo do výdavkov, do kolonky drobný majetok.
Inak sprav si aj zoznam všetkého drobného majetku, ktorý si ešte kúpil.
0 0
gurusk gurusk

gurusk je offline (nepripojený) gurusk

VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
gurusk
PROSÍMProsim o radu?


Od februara som SZČO.Kúpil som si počítač cena 23145,50 A softver za 4510 Sk.
Teraz by som si chcel kúpiť tlačiareň za 4999 Sk.Mohol by som poprosiť niekoho o radu ako budem môcť odpisovať tento majetok?
ja to tak jednoznačne nevidím. prvý počítač a prvá tlačiareň plus program - ak bol kúpený spolu s PC, prevyšuje 30000 Sk. Tlačiareň funguje len spolu s PC. Takže pozor - môže byť polemika s DU.
Osobne by som to tiež riskla, ale chcela som poukazať na možné daňové riziko.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No pozrite, on si kúpil počítač + software = 27.655,50 SK
Tlačiareň si ešte len ide kúpiť za 4.999,-Sk a podľa mňa tlačiareň nezvyšuje hodnotu počítača.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ale je pravda, že DU občas vŕta do čoho nemá. Je len na každom znás ako si čo obháji.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tu treba posúdiť to, či je tlačiareň samostatne funkčná. Žiaľ , funguje len keď je prepojená s počítačom, takže jeho hodnotu zvyšuje. Dalo by sa to možno obkecať ak ide multifunkčné zariadenie - tlačiareň, kopírka, scanner ....

S týmto mám kopu "zlých" skúseností z daňových kontrol.
Naposledy upravil Johanka : 08.09.05 at 07:45
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
gurusk
PROSÍMProsim o radu?


Od februara som SZČO.Kúpil som si počítač cena 23145,50 A softver za 4510 Sk.
Teraz by som si chcel kúpiť tlačiareň za 4999 Sk.Mohol by som poprosiť niekoho o radu ako budem môcť odpisovať tento majetok?
Ja súhlasím s Johankou a Lidou, ak nemá viac počítačov, tak tlačiareň navyšuje cenu počítača a musí sa už začať odpisovať, nakoľko presiahol súbor vecí 30 000 Sk...., dala by sa dať do DHIM ak by mal mapríklad dva počítače a prehadzoval by ju z jedného na druhý...
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Johanka
Tu treba posúdiť to, či je tlačiareň samostatne funkčná. Žiaľ , funguje len keď je prepojená s počítačom, takže jeho hodnotu zvyšuje. Dalo by sa to možno obkecať ak ide multifunkčné zariadenie - tlačiareň, kopírka, scanner ....

S týmto má kopu "zlých" skúseností z daňových kontrol.
Johanka, ja som už dávnejšie a nájdeš to aj v starých príspevkoch, bojovala o to, že sa tlačiareň odpisuje spolu s počítačom.
Dosť názorov ma presvedčilo a aj kontrola z DU, že sa to môže odpisovať aj zvlášť, respektíve, že sa to dá zvlášť do výdavkov réžie.

Tak už fakt neviem.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Katarína STR
No pozrite, on si kúpil počítač + software = 27.655,50 SK
Tlačiareň si ešte len ide kúpiť za 4.999,-Sk a podľa mňa tlačiareň nezvyšuje hodnotu počítača.
Nakolko tlaciaren sama o sebe nie je funkcna, iba ak je pripojena k PC, tak by som ju priradila k PC+software a tak hodnota tychto zariadeni prevysuje 30-tis.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Presne tento názor som presadzovala aj ja.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Katarína STR
Johanka, ja som už dávnejšie a nájdeš to aj v starých príspevkoch, bojovala o to, že sa tlačiareň odpisuje spolu s počítačom.
Dosť názorov ma presvedčilo a aj kontrola z DU, že sa to môže odpisovať aj zvlášť, respektíve, že sa to dá zvlášť do výdavkov réžie.

Tak už fakt neviem.
Katarínka,aj ja som si istá, že sa môže tlačiareň aj účtovať do réžije, ale musia byť splnené nejaké podmienky, ako som hovorila dole, ak má napríklad 5 PC už dva roky a kúpi tlačiareň, zapojí ju ku ktorémukoľvek a tým pádom je tlačiareň samostatná, a do tých 30 000 ide na 501 xx.

Avšak pri kúpe prvého PC by jej ju určite prifarili k tomu PC !! - podľa mňa každú vec treba posudzovať individuálne, nič nie je jednoznačné..., preto sa tu takto trápime.....
************************************************** **

- nenakuknete na príspevok o skladoch? - neviem či to viem....http://www.porada.sk/showthread.php?t=12586

díík aj ja....
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
.........jasné nakukla som tom presne môj názor !!!!:p
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No vidíš, tak ja už fakticky neviem.
Toľko som za ten svoj názor bojovala a nakoniec ma presvedčili, že sa to nemusí spolu odpisovať.
Ale je fakt, že všetko záleží od daňovákov.
Ide len o to, kto si to vie a môže obhájiť.
A zase je pravda, že SZČO až tak strašne nechodia na kontrolu ako s.r.o. čkám.
Ja byť SZČO, tak to dám celé do drobného majetku a hotovo.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
........veď o tom to všetko je, každý nech si povie názor ale ten kdo to musí v realite urobiť nech sa rozhodne sám..., či už riskantne alebo nie, ja by som to určite odpisovala....
0 0
Magda Magda

Magda je offline (nepripojený) Magda

Ja teraz neviem, nie je softver NIM. PC + tlačiareň by som určite odpisovala spolu, ale softver by som k tomu asi nepriradila. Je noc a možem sa mýliť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Magda
Ja teraz neviem, nie je softver NIM. PC + tlačiareň by som určite odpisovala spolu, ale softver by som k tomu asi nepriradila. Je noc a možem sa mýliť.
Áno aj nie.
Softvér nakupovaný s hardvérom je súčasťou vstupnej ceny hardvéru a odpisuje sa spolu s ním.

Softvér nakupovaný samostatne je samostatný nehmotný majetok. (aj keď diskusie o tejto problematike na Porade prebiehali dosť búrlivo. Môj názor je taký, ako uvádzam.)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A čo sa týka PC a následne dokupovaných komponentov, môj názor je, že je potrebné zvážiť každú účtovnú operáciu zvlášť. Keby sme k nákupu pristúpili so zreteľom na funkčnosť a zaradili v čase uvedenia do prevádzky to, čo v tej ktorej chvíli fyzicky sprevádzkujeme vychádza mi:

- PC + softvér (za predpokladu, že softvér bol súčasťou dodávky hardvéru) ... ak PC reálne využívam ... mám splnené všetky prevádzkové podmienky a teda zaradím do použitia (či znákladujem jednorázovo, alebo cez odpisy, závisí na interných podmienkach)

- následné nákupy týkajúce sa PC by som posúdila individuálne a daňovo sledovala so zreteľom, či mi spĺňajú v úhrne za zdaňovacie obdobie hodnotu 30 tis. Sk (opäť v závislosti od interných podmienok)

Poznámka:
Ak by PC nebol využívaný až do momentu nákupu tlačiarne - neboli splnené podmienky jeho sprevádzkovania a teda vstupnú cenu by mi ovplyvnil aj nákup tlačiarne, vtedy by sa jednalo o súbor vecí, ktorý by sa odpisoval spoločne so zreteľom na všetky jeho súčasti.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
AVO
- následné nákupy týkajúce sa PC by som posúdila individuálne a daňovo sledovala so zreteľom, či mi spĺňajú v úhrne za zdaňovacie obdobie hodnotu 30 tis. Sk (opäť v závislosti od interných podmienok)
ale technické zhodnotenie k majetku v roku zaradenia neexistuje. Takže ak sa tlačiareň kúpi aj ked dodatočne a logicky sa dá využiť len v spojitosti s PC, pričom sa dá povedať, že sa zvýšilo-rozšírilo pouťitie PC (o tlačove výstupy), tak o tú tlačiareň treba zvýšiť ceni DM.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať