Zavrieť

Porady

KONIEC MATERSKEJ- rodičovský príspevok

Dobrý den, poprosím o radu.....pracovníčka nastúpila na materskú dovolenku 6.6.2009- ja som si myslela , že po pol roku teda 6.12.2009 ju mám cez RLFO nahlasiť zmenu v SP - no telefonicky som ju kontaktovala a ona mi oznámila , že bola v SP a tam jej povedali , že materskú mám do 18.12 a od 19.12 ide na rodičovský príspevok- tak to nie po pol roku ?

19.12 jej mám teda nahlásiť zmenu , má mi aj niečo poslať , nejaké vyrozumenie , čo dostane zo sociálky ?
vopred dakujem jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tolka je offline (nepripojený) tolka

    tolka
    Materské sa poberá 28 týždňov od dátumu nástupu na MD alebo dátumu pôrodu, ak nastane skôr, takže 28 týždňov materskej uplynie 18.12.
    Zamestnankyňa má poslať žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky na základe § 166 ods. 2 Zákonníka práce a určiť si do kedy chce byť doma s dieťaťom a doložiť kópiu rodného listu dieťaťa.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    možno si nájdeš nejakú novú info aj v tomto mojom príspevku:

    http://www.porada.sk/1214588-post10.html

    ja som mzdárke poslala so žiadosťou o RD pre istotu aj doklad zo SP o období poberania materského (som prefotila doklad=potvrdenie, čo som potrebovala k vybaveniu rodičovského príspevku), lebo tiež mala problém vyrátať dobu, dokedy mám nárok na čerpanie MD.
    Naposledy upravil brčko : 07.12.09 at 22:30

    barjakabra je offline (nepripojený) barjakabra

    barjakabra
    Dobry den, poprosim o radu... chcela by som sa spýtať čo všetko potrebujem vybaviť, ak mi 17.6. končí MD, 18.6. nastupujem do práce a na RD nastupuje manžel - momentálne konateľ s odmenou vo vlastnej s.r.o. Čo musím vybaviť ja ako zamestnankyňa a čo manžel z pozície zamestnávateľa aj z pozície zamestnanca, ak chce dostávať rodičovský príspevok?
    Ďakujem

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ak chce manžel poberať RP a tiež byť súvisle dôchodkovo poistený štátom ako osoba riadne sa strajúca o dieťa do 6rokov, tak nesmie byť v zmysle zákona o RP zárobkovo činný celý kalend.mesiac a ak by aj mal nejaký príjem za vykonávanie práce alebo funkcie, tak nesmie trvať celý kalend.mesiac a aj popri vykonávaní tejto práce sa musí o dieťa starať on osobne a nie iná osoba (tak to vysvetluje SP).

    Zárobková činnost podla zákono o RP je činnosť, ktkorá zakladá nárok na zdanovaný príjem zo závislej činnoti, z podnikania a z inej sam.zárobk. činnosti (§ 5 a 6 ods.1, 2 a5 zákona o dani z príjmov) alebo obdob.činn.vykonávanej mimo územia SR. Za zár.činnost sa považuje vyplácanie
    náhr. služ. platu/príjmu pri dočas.prac.neschopnosti, nemocenského, ošetovného alebo obdobných dávok mimo SR.

    Ak chce byť dôch. poistený štátom, tak si musí dať sám prihlášku s prílohami.

    Ak si si náhodou dávala prihlášku v SP ty hned po narodení dieťaťa (vela aj zamestnaných mamičiek poberajúcich materské tak robí, aj ked nemusí), tak musíš dať odhlášku do 8dní od nástupu do práce/resp. odkedy sa prihlási manžel, lebo sa on začal riadne starať o dieťa do 6rokov.

    Záleží podla akého § zákona o dani z príjmov poberá manžel príjem. Príjmy konatelov predpokladám spadajú pod § 5 ods. b) alebo d) ZoDzP. T.j. ak bude súvisle poberať tento príjem, tak nárok na RP nemá, len na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 41eur na mesiac, ak sa o dieťa stará osobne.

    p.s. pozerám, že brčko ti dal bod za zábavný príspevok. A teda ani neviem kedy?
    Naposledy upravil brčko : 04.06.10 at 08:13 Dôvod: p.s.

    KONIEC MATERSKEJ- rodičovský príspevok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.