Zavrieť

Porady

elektroinštalácia rodinného domu- novostavba

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadne elektrického kotla, tlakovej nádoby na vodu, prietokového ohrievača, bojlera, pripojenia čerpadla studne. Jedná sa o novostavbu.

Jedná sa mi hlavne o istič aký použiť, aký výkonný elektrický kotol by bol najvhodnejší, keďže z neho sa bude robiť kúrenie, podlahové kúrenie, ohrev vody, pre 4-6 ľudí. Či je nutné aby mal nejaký samostatný vypínač. Akú hrúbku kábla treba od rozvodnej skrine, alebo od skrinky ističov?

Keď sa bude ťahať prívodný kábel z hranice pozemku do domu- budeme dávať 5Cx16 CU, je možné tam dať po celej dĺžke zemniacu pásovinu, alebo sa to musí napojiť na hromozvod, alebo sa to nesmie (dĺžka kábla bude +- 45 m)???

Zatiaľ mi napadlo iba toto, asi toho nie je malo však? Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Nový dom? a projekt ktorý toto všetko, čo sa pýtaš rieši je kde?
    Elektroinštalácia nie je sranda - treba dodržať plno noriem a poschvalovať na kompententnych inštituciach. Takže, nech Ti to navrhne oprávnena osoba.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Pýtate sa na veci ,ktoré musí vedieť eklektrikár ktorý vám bude zapájať el. na dome vysypať aj o polnoci z každého rukáva na počkanie.
    Ak si to chcete zapájať svojpomocne , tak len toľko.Elektrina je životu nebezpečná vec a amatér by sa do takýchto vecí nemal púšťať.Môže to zabiť vás aj vaše deti.

    Palusko.sk je offline (nepripojený) Palusko.sk

    Palusko.sk
    Nieze je to len nebezpecne ale musi to byt spravene podla projektu a na to sa nasledne musii spravit revizna sprava bez ktorej dom neskolaudujete a ani vam dom energetici nepripoja. Tieto veci musi navrhnut vsetky elektrotechnicky projektant a takmer vsetko tu vymenovane spada pod prisne normy (ake hrubky, ake istice, ako zemnit atd...) pripadne kurenar co sa tyka toho kotla.

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Votriem sa do tejto témy, nech nezakladám novú s rovnakou témou. Chcem sa spýtať:
    1/ či je podľa nejakej normy povinné mať skriňu s ističmi na vonkajšej stene domu (novostavba). Je to tak v projekte, mne sa to proste nezdá.
    2/ či je tiež nejaké pravidlo na vypínač svetla v kúpelni na vonkajšej stene pred dverami.
    3/ ešte otázočka na elektrikárov, ako vyriešiť "nebíčko" nad vaňou (LED alebo bodovky? Aká hustota, napojenie,...)
    IVKŇ sa ospravedlňujem, a ostatním ďakujem za rady.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ističe vonku nemusia byť.Aj ja by som ich vo vašom prípade dal do predsiene.Iné je to s elektromerom.ten vypínač musí mať určitú vzdialenosť od vody( batérie vane atd) tuším min 70cm od umývadla.

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Tak to by bolo OK - ďakujem,a ešte s tým "nebíčkom" neviete poradiť?

    Palusko.sk je offline (nepripojený) Palusko.sk

    Palusko.sk
    Istice nemusia byt von, ale elektromer s hlavnym isticom musi byt pristupny pre energetikov, zvecsa nariadia aby bol na hranici pozemku pokial ide o novostavbu.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Čo je to nebíčko?Jedno je v Drietome ,ale to je krčma a tú asi do kúpelne nebudete ťahať.

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Tak tú krčmu iste nie, je to proste kus sdk so spúúúústou drobučkých svetielok nad vaňou :-)

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Tak bodík som pridala za ten posledný odkaz. Sledovala som to bez dychu. Nááááááááádhera. Na 90% som stotožnená s farebnosťou. Už aby aj u nás bolo Grose finale. Uvidíme akí budú majstri šikovní :-)) ? Že?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    To ,aby ste začali zháňať tu limuzínu.
    Ak sa v tom RTL programe dobre popozeráte ,tak je tam toho neskutočne veľa.
    Chrípkujem,nudím sa tak hľadám na webe
    http://images.google.sk/images?hl=sk...ed=0CCQQsAQwAw
    http://de.shopping.com/xDN-beleuchtu...ntilator~PG-11
    Naposledy upravil 220870 : 09.12.09 at 09:03

    Pietro1785 je offline (nepripojený) Pietro1785

    Pietro1785
    jankazb Pozri príspevok
    Votriem sa do tejto témy, nech nezakladám novú s rovnakou témou. Chcem sa spýtať:
    1/ či je podľa nejakej normy povinné mať skriňu s ističmi na vonkajšej stene domu (novostavba). Je to tak v projekte, mne sa to proste nezdá.
    2/ či je tiež nejaké pravidlo na vypínač svetla v kúpelni na vonkajšej stene pred dverami.
    3/ ešte otázočka na elektrikárov, ako vyriešiť "nebíčko" nad vaňou (LED alebo bodovky? Aká hustota, napojenie,...)
    IVKŇ sa ospravedlňujem, a ostatním ďakujem za rady.
    K tej kupelni:
    Mozno pomoze obrazok
    umyvadlo.JPG  

    Pietro1785 je offline (nepripojený) Pietro1785

    Pietro1785
    ivkň Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    potrebovala by som poradiť ohľadne elektrického kotla, tlakovej nádoby na vodu, prietokového ohrievača, bojlera, pripojenia čerpadla studne. Jedná sa o novostavbu.

    Jedná sa mi hlavne o istič aký použiť, aký výkonný elektrický kotol by bol najvhodnejší, keďže z neho sa bude robiť kúrenie, podlahové kúrenie, ohrev vody, pre 4-6 ľudí. Či je nutné aby mal nejaký samostatný vypínač. Akú hrúbku kábla treba od rozvodnej skrine, alebo od skrinky ističov?

    Keď sa bude ťahať prívodný kábel z hranice pozemku do domu- budeme dávať 5Cx16 CU, je možné tam dať po celej dĺžke zemniacu pásovinu, alebo sa to musí napojiť na hromozvod, alebo sa to nesmie (dĺžka kábla bude +- 45 m)???

    Zatiaľ mi napadlo iba toto, asi toho nie je malo však? Ďakujem za rady.
    Mozno pomoze:
    pripojenie.JPG  

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Pietro: ďakujem,
    220870: popozerám, tú RTL si asi odložím tiež ku chrípke. Kruci, že som sa neučila nemčinu. Tá limuzína v Topoľčanoch bude stačiť :-)

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Teraz som dopozeral tú epizódu z 29.10 2009.tá sa im mimoriadne vydarila........tuším trochu aj váš prípad, najmä to podkrovie s kuchyňou.
    to je kúpelňa podľa mojich predstáv....keď budem veľký tak si takú urobím
    http://www.rtl2.de/20299.html
    úplne jednoducho nádherne a lacno,v jednoduchosti je krása.
    Naposledy upravil 220870 : 09.12.09 at 12:19

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Ja už veľká som, mne ju urobia šikovní majstri :-))

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.