Zavrieť

Porady

oprava minul.obdobia

Ahoj poradáci mám problém s ktorým si neviem rady. Ak mi bude vedieť niekto poradiť budem veľľľľmi rada.
V 2/2009 som obdržala dobropis na 1.000,-€. Dobropis sa týkal mater.faktaúry z r.2008 a bol na ňom aj v.s. uvedenej fa. Dobropis som zaúčtovala do r.2009 a do r.2008 ID na 383 /nevim či správne, ale už je to tak/, ale do r. 2008 sa mi "zadarilo" nie naúčtovať ho znamienkom - ale +. A to je teraz môj problém, neviem čo s tým, lebo v r.2008 som vlastne navýšila N o cca 60.000,- Musím robiť opr. DP alebo lto môžem opraaviť v tomto r, a akým spôsobom. Vopred ďakujem všetkým za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Nepíšeš, kam presne si to zaúčtovala, ale vo všeobecnosti platí, že ak si si neoprávnene zvýšila náklady alebo znížila výnosy, musíš podať dodatočné DP a daň za rok 2008 doplatiť. Ak materiál nebol v roku 2008 spotrebovaný, urobíš účtovnú opravu v roku 2009 (vtedy by sa ti chybné účtovanie neprejavilo v hospodárskom výsledku 2008)

    elmajka je offline (nepripojený) elmajka

    elmajka
    Naúčtovala som to do r. 2008 do spotreby 501/383 ale nie ako dobr., ale ako N. Pre lepšie ujasnenie: v r.2008 sme obdržali materiál, ktorý sme vrátili a neustrážili sme si v účto, či nám prišiel dobropis, keď sme im to avizovali, už ho nemohli vystaviť do r.2008 ale až 2009. Z tvojej odpovede mi vyplýva, že musím podať dod.DP 2008. Dobre tomu rozumiem?

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    ano, máš to 2 x v nákladoch, takže dodaniť 2000 € v roku 2008. A účtovne opraviť v roku 2009, nedaňovo

    elmajka je offline (nepripojený) elmajka

    elmajka
    Môžeš mi to vysvetliť podrobnejšie? Vieš nerobím tak dlho PU a ešte som sa s takým problémom nestretla. Urobím opravné DP 2008, kde si len ručne opravím N a daň a v r., 2009 to účtovne opravím cez aké účty. Ďakujem za trpezlivosť

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    pri dodatočnom DPPO2008 to dáš ako pripočítateľnú položku - časť IIIA r. 14 a následne r.130 II.časť. (Náklady musia ostať v súlade s účtovníctvom)
    no a v roku 2009 to opravíš najlepšie stornom chybného zápisu z roku 2008 (-501AE/-383) a správnym zaúčtovaním dobropisu (-501AE/-321). 501AE znamená analytickú evidenciu - neovplyvňujúce základ dane. týmito zápismi sa ti vynuluje 501, 383 aj 321

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.