Zavrieť

Porady

Refakturácia

Prosím Vás o radu, ako mám vystaviť faktúru - refakturácia za opravu, ak došlá faktúra bola vystavená od neplatcu - čiže bez DPH. My teraz potrebujeme refakturovať ostatným vlastníkom pomernú časť opravy. Sme platcami DPH. Tiež vystavujem bez DPH?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Pojem refakturácia už neexistuje. Ak fakturujete opravy svojim odberateľom, súčasť DPH bude záležať na tom, či služba (oprava) podlieha zdaneniu podľa zákona o DPH alebo nie. (Bez ohľadu na to, či túto službu vy nakupujete od platcu alebo neplatcu DPH.)

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    to znamená, že keď sú ostatní vlastníci neplatcovia DPH, tak im tie služby - opravy predražím o 19%?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    mariannak Pozri príspevok
    to znamená, že keď sú ostatní vlastníci neplatcovia DPH, tak im tie služby - opravy predražím o 19%?
    Refakturácia
    (neviem, lebo tento pojem sa bežne používa - a Gabi vraví, že už nie ...prečo ???)

    Ak prijmem službu a požadujem za túto službu úhradu od inej osoby, tak vystupujem akoby som službu sám prijal a následne poskytol.
    Nakúpim od neplatiteľa - neodpočítam Dph
    Fakturujem ďalej a som platiteľ - k cene služby uplatnim Dph.

    Takýto spôsob je nevýhodný, ak tretia osoba nie je platiteľom Dph.
    Ale ten kto "refakturuje" je povinný daň uplatniť, lebo tak to vyžaduje zákon.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    azla Pozri príspevok
    Refakturácia
    (neviem, lebo tento pojem sa bežne používa - a Gabi vraví, že už nie ...prečo ???)
    Ale používa sa bežne. Len som chcela upozorniť, že v legislatívne nenájdeme takýto výraz. ...

    ľubka je offline (nepripojený) ľubka

    ľubka
    súhlasím s Gabi, že refakturácia sa bežne používa, ale v zákone o DPH je skrytá - v paragrafe 9 odst. 4 Ak zdaniteľná osoba "na základe komisionárskej zmluvy" obstará ... ,ale od 1.1.2010 je to nahradené slovami "vo svojom mene pre inú osobu".

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.