Zavrieť

Porady

Výpoveď z nadbytočnosti - otázky k postupu

Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.
1.Kedy im mám dať podpísať tie výpovede?
2.Počas výpovednej lehoty už môžu odísť aj tak dostanú odstupne?
3.V marci za február dostanú odstupné vo výplate?
4. Kedy ich treba poodhlasovať zo ZP, SP? 29.2.2009?
5. Aké všetky doklady potrebujú na úrad práce a či sa tam majú prihlásiť v marci?
6.Zamestnávateľ ich potom od 1.3.2010 chce prihlásiť na dohodu /kvôli menším odvodom/. §61 odst.3 píše o tom že sa nesmie prijať zamestnanec. Ale neviem či sa to vzťahuje aj na dohodárov?
7. Dokedy im bude zamestnávateľ vyplácať PN? Do 11. apríla?
Pre niekoho sú to ľahké otázky ale pre viacerých ktorý sa s týmto nestretli je to dosť komplikované ako aj v dátumoch, v sumách atd. Tak Vám veľmi pekne dakujem ak mi na všetky otázky odpoviete istotne to pomôže viacerým.
Usporiadat
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Prosím poradte.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.
1.Kedy im mám dať podpísať tie výpovede? výpovede môžeš dať podpísať aj teraz
2.Počas výpovednej lehoty už môžu odísť aj tak dostanú odstupne? ak sa so zamestnávateľom nedohodnú, treba výpovednú lehotu dodržať. Ak ju nedodržia, môže zamestnávateľ využiť § 62 ods. 3 ZP (ak takéto ustanovenie máte zakotvené v pracovných zmluvách). Ak sa so zamestnávateľom dohodnú o nedodržaní výp.lehoty, treba spísať Dohodu o ukončení PP § 60 ZP, kde bude zakotvené, že PP končí podľa § 63 ods. 1 písm. b)
3.V marci za február dostanú odstupné vo výplate? áno
4. Kedy ich treba poodhlasovať zo ZP, SP? 29.2.2009? najneskôr 1. 3. 2010 s dátumom odhlásenia 28. 2. 2010
5. Aké všetky doklady potrebujú na úrad práce a či sa tam majú prihlásiť v marci? bez ohľadu, či pôjdu na úrad práce - zápočtový list, potvrdenie pre účely dávok v nezamestnanosti. Zamestnanci môžu požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Teda ešte to im musíte spraviť a vyplatiť vo výplate za 02/10. Potom im treba vydať potvrdenie o Ročnom zúčtovaní dane. Treba im ešte vydať Potvrdenie o príjme za rok 2010.
6.Zamestnávateľ ich potom od 1.3.2010 chce prihlásiť na dohodu /kvôli menším odvodom/. §61 odst.3 píše o tom že sa nesmie prijať zamestnanec. Ale neviem či sa to vzťahuje aj na dohodárov?
7. Dokedy im bude zamestnávateľ vyplácať PN? Do 11. apríla? Ak zamestnanec skončí PP 28. 02. 2010 a pôjde na PN po ukončení PP (teda napr. od 1. 3. 2010) DNP mu od prvého dňa bude vyplácať sociálna poisťovňa.
Pre niekoho sú to ľahké otázky ale pre viacerých ktorý sa s týmto nestretli je to dosť komplikované ako aj v dátumoch, v sumách atd. Tak Vám veľmi pekne dakujem ak mi na všetky otázky odpoviete istotne to pomôže viacerým.
Otázku si skôr mohla zadať do sekcie: Mzdy .... Nie som síce skúsený poraďák, ale na niektoré otázky skúsim odpovedať. Ostatní ma určite doplnia.
Skús niektorého z moderátorov poprosiť, aby tvoju otázku presunul do sekcie Mzdy.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dakujem Jarmilka, nechcela som to dávať medzi mzdy už len kvôli tomu že som začiatočník. A takto ma hned privítali.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
31Jankal Pozri príspevok
Dakujem Jarmilka, nechcela som to dávať medzi mzdy už len kvôli tomu že som začiatočník. A takto ma hned privítali.
Nevadí, že si začiatočník. Aj ja som taký "začiatočník". Ale naozaj ti radím, daj otázku presunúť do tých miezd, uvidíš, že dostaneš viac odpovedí. Držím palce.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

kde nájdem tích moderátorov?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
31Jankal Pozri príspevok
kde nájdem tích moderátorov?
Vedla svojho prispevku mas "nahlas", klikni, otvori sa ti nove okno a napis, aky mas problem, o com ziadas. Tato sprava pride moderatorovi.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.
1.Kedy im mám dať podpísať tie výpovede? Výpovedná doba začína plynúť od 1. ´dňa nasl. mesiaca po doručení výpovede. Doručením sa rozumie osobné doručenie na pracovisku alebo zaslanie poštou s doručenkou.

2.Počas výpovednej lehoty už môžu odísť aj tak dostanú odstupne? Počas výpovednej doby môžete so zamestnancom ukončiť pracovný pomer dohodou v zmysle § 63 odst. 1 písm. b/. Nárok na odstupné nestratia.

3.V marci za február dostanú odstupné vo výplate? Odstupné vypláca zamestnávatel v poslednej mzde - ak sa so zamestnancom nedohodne inak.

4. Kedy ich treba poodhlasovať zo ZP, SP? 29.2.2009? Ku dňu skončenia pracovného pomeru. DO ZP najneskôr do 8 dní od skončenia, do SP najneskôr nasledujúci prac. deň po skončení.

5. Aké všetky doklady potrebujú na úrad práce a či sa tam majú prihlásiť v marci? Zápočtový list, Potvrdenie o príjme na tlačive Úradu práce (je súčasťou aj mnohých mzdových SW).

6.Zamestnávateľ ich potom od 1.3.2010 chce prihlásiť na dohodu /kvôli menším odvodom/. §61 odst.3 píše o tom že sa nesmie prijať zamestnanec. Ale neviem či sa to vzťahuje aj na dohodárov? Neviem ti dať kvalifikovanú odpoveď - informuj sa anonymne na Inšpekcii práce (neuvádzaj firmu, z ktorej voláš)

7. Dokedy im bude zamestnávateľ vyplácať PN? Do 11. apríla? Zamestnávatel vypláca náhradu príjmu prvých 10 dní PN. Ak dôjde ku skončeniu prac.pomeru dohodou, po dni skončenia PP dávky vypláca soc. poistenia. Na nemocenské majú nárok do dňa skončenia PN-ky. Ak PN-ka začne pred skončením výpovednej doby, pracovný pomer končí až dňom skončenia PN - ak je neskôr ako koniec výpovednej doby.

Pre niekoho sú to ľahké otázky ale pre viacerých ktorý sa s týmto nestretli je to dosť komplikované ako aj v dátumoch, v sumách atd. Tak Vám veľmi pekne dakujem ak mi na všetky otázky odpoviete istotne to pomôže viacerým.
Odpoveď v texte.
0 0
sjozef sjozef

sjozef je offline (nepripojený) sjozef

Prosím o radu. Kamarát dostal výpoveď 16.12.2009. Zamestnany bol na TPP od roku 2007. V roku 2008 odišiel na predčasný dôchodok ale pracovný pomer pokračoval ďalej bez akej koľvek zmeny v pracovnej zmluve a mzdovom výmere. Napiek tomu mu zamestnávateľ začal vyplácať oveľa menšiu mzdu. Na čo všetko má nárok? Odstupné, odchodné (nepožiadal oňv roku 2008), vyplatenie rozdielu medzi dohodnutou sumou na mzdovom výmere a reálne vyplatenou sumou. Prosím o radu.
Ďakujem.
0 0
sjozef sjozef

sjozef je offline (nepripojený) sjozef

Prosím o radu. Kamarát dostal výpoveď 16.12.2009. Zamestnany bol na TPP od roku 2007. V roku 2008 odišiel na predčasný dôchodok ale pracovný pomer pokračoval ďalej bez akej koľvek zmeny v pracovnej zmluve a mzdovom výmere. Napiek tomu mu zamestnávateľ začal vyplácať oveľa menšiu mzdu. Na čo všetko má nárok? Odstupné, odchodné (nepožiadal oňv roku 2008), vyplatenie rozdielu medzi dohodnutou sumou na mzdovom výmere a reálne vyplatenou sumou. Prosím o radu.
Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

sjozef Pozri príspevok
Prosím o radu. Kamarát dostal výpoveď 16.12.2009. Zamestnany bol na TPP od roku 2007. V roku 2008 odišiel na predčasný dôchodok ale pracovný pomer pokračoval ďalej bez akej koľvek zmeny v pracovnej zmluve a mzdovom výmere. Napiek tomu mu zamestnávateľ začal vyplácať oveľa menšiu mzdu. Na čo všetko má nárok? Odstupné, odchodné (nepožiadal oňv roku 2008), vyplatenie rozdielu medzi dohodnutou sumou na mzdovom výmere a reálne vyplatenou sumou. Prosím o radu.
Ďakujem.
Ak dostal výpoveď, má nárok na:
- 2 mesačné odstupné
- 2 mesačnú výpovednú dobu
- 1 mesačné odchodné

To s tou nižšou mzdou si musí vydiskutovať so zamestnávateľom, my nevieme, prečo mu začali vyplácať nižšiu sumu. Ak to bolo protizákonné, tak môže súdnou cestou vymáhať nevyplatenú mzdu. Ale zdôrazňujem, treba sa najprv spýtať zamestnávateľa, nech mu to buď zdôvodní alebo vysvetlí. My to nevieme - možno to bolo v súlade s pracovnoprávnymi predpismi.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dobrý deň. Môjmu priateľovi zamestnávateľ navrhol dohodu o ukončení PP s tým, že mu vyplatí odmenu v nejakej sume. Dohodli sme sa, že na uvedenú dohodu nepristúpi, pretože pri výpovedi zo strany zamestnávateľa má nárok na výpovednú dobu v dĺžke 3 mesiace a nárok na odstupné najmenej vo výške 3-násobku priemerného mesačnéo zárobku (u zamestnávateľa je zamestnaný viac ako 5 rokov), nakoľko z odmeny idú odvody do SP a platí sa daň z príjmu, pri odstupnom sa platí len daň z príjmu. A tu trochu vyvstáva problém. Zamestnávateľ jeho miesto nechce zrušiť, ani sa zamestnávateľ nezrušuje ani nepremiestňuje. Povedal mu, že chce postupovať v zmysle ZP, teda, že je ochotný kompenzovať jeho odchod z firmy aj prislúchajúcim odstupným. Ale tu sa pýtam, ak mu teda zamestnávateľ vyplatí odstupné aj napriek tomu, že nie sú splnené podmienky § 63 ZP, je to podľa mňa odstupné vyplatené bez právneho nároku, teda potom by musel môj priateľ takto vyplatené odstupné vrátiť?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rodina1 Pozri príspevok
Dobrý deň. Môjmu priateľovi zamestnávateľ navrhol dohodu o ukončení PP s tým, že mu vyplatí odmenu v nejakej sume. Dohodli sme sa, že na uvedenú dohodu nepristúpi, pretože pri výpovedi zo strany zamestnávateľa má nárok na výpovednú dobu v dĺžke 3 mesiace a nárok na odstupné najmenej vo výške 3-násobku priemerného mesačnéo zárobku (u zamestnávateľa je zamestnaný viac ako 5 rokov), nakoľko z odmeny idú odvody do SP a platí sa daň z príjmu, pri odstupnom sa platí len daň z príjmu. A tu trochu vyvstáva problém. Zamestnávateľ jeho miesto nechce zrušiť, ani sa zamestnávateľ nezrušuje ani nepremiestňuje. Povedal mu, že chce postupovať v zmysle ZP, teda, že je ochotný kompenzovať jeho odchod z firmy aj prislúchajúcim odstupným. Ale tu sa pýtam, ak mu teda zamestnávateľ vyplatí odstupné aj napriek tomu, že nie sú splnené podmienky § 63 ZP, je to podľa mňa odstupné vyplatené bez právneho nároku, teda potom by musel môj priateľ takto vyplatené odstupné vrátiť?
Ďakujem.
Ak skončí PP dohodou, nárok na odstupné nevznikne, ak mu ho vyplatí, vyplatí ho teda bez právneho nároku, ale to je problém zamestnáv., nie zamestnanca. Môže to definovať aj ako odmenu, ako už uvádzaš.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ďakujem. Len som si myslela, že v prípade odstupného sú odvody nižšie (len preddavková daň),v prípade odmeny sú odvody aj do SP a preddavková daň. Čiže pre zamestnanca je výhodnejšie vyplatenie odstupného. Ale ak teda zamestnanec nebude musieť nezákonne vyplatené odstupné vrátiť, tak je to potom na zamestnávateľovi. Takže treba prepočítať, aká výška odmeny je pre zamestnanca "kompezovateľná".
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rodina1 Pozri príspevok
Ďakujem. Len som si myslela, že v prípade odstupného sú odvody nižšie (len preddavková daň),v prípade odmeny sú odvody aj do SP a preddavková daň. Čiže pre zamestnanca je výhodnejšie vyplatenie odstupného. Ale ak teda zamestnanec nebude musieť nezákonne vyplatené odstupné vrátiť, tak je to potom na zamestnávateľovi. Takže treba prepočítať, aká výška odmeny je pre zamestnanca "kompezovateľná".
Odstupné nepodlieha odvodom, takže je to pre zamestnanca lepšie.
0 0
emik emik

emik je offline (nepripojený) emik

Rada by som sa uistila v tom, na co ma narok zamestnanec, ktory je poberatelom predcasneho dochodku a jeho pracovny pomer nebol predtym ukonceny (pocas poberania predcas. dochodku.)

Zamestnavatel da vypodved podla §63 ods1, pis b. Zamestnanec ma narok na odstupne aj odchodne?

Dakujem


Chobot Pozri príspevok
Ak dostal výpoveď, má nárok na:
- 2 mesačné odstupné
- 2 mesačnú výpovednú dobu
- 1 mesačné odchodné

To s tou nižšou mzdou si musí vydiskutovať so zamestnávateľom, my nevieme, prečo mu začali vyplácať nižšiu sumu. Ak to bolo protizákonné, tak môže súdnou cestou vymáhať nevyplatenú mzdu. Ale zdôrazňujem, treba sa najprv spýtať zamestnávateľa, nech mu to buď zdôvodní alebo vysvetlí. My to nevieme - možno to bolo v súlade s pracovnoprávnymi predpismi.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

emik Pozri príspevok
Rada by som sa uistila v tom, na co ma narok zamestnanec, ktory je poberatelom predcasneho dochodku a jeho pracovny pomer nebol predtym ukonceny (pocas poberania predcas. dochodku.)

Zamestnavatel da vypodved podla §63 ods1, pis b. Zamestnanec ma narok na odstupne aj odchodne?

Dakujem
áno
0 0
Ivík32 Ivík32

Ivík32 je offline (nepripojený) Ivík32

Chobot Pozri príspevok
Ak dostal výpoveď, má nárok na:
- 2 mesačné odstupné
- 2 mesačnú výpovednú dobu
- 1 mesačné odchodné

To s tou nižšou mzdou si musí vydiskutovať so zamestnávateľom, my nevieme, prečo mu začali vyplácať nižšiu sumu. Ak to bolo protizákonné, tak môže súdnou cestou vymáhať nevyplatenú mzdu. Ale zdôrazňujem, treba sa najprv spýtať zamestnávateľa, nech mu to buď zdôvodní alebo vysvetlí. My to nevieme - možno to bolo v súlade s pracovnoprávnymi predpismi.
Nižšiu mzdu môže dostávať aj preto, lebo ako dôchodca si od nasledujúceho roka ( teda rok 2009) nemôže uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.
1.Kedy im mám dať podpísať tie výpovede?
2.Počas výpovednej lehoty už môžu odísť aj tak dostanú odstupne?
3.V marci za február dostanú odstupné vo výplate?
4. Kedy ich treba poodhlasovať zo ZP, SP? 29.2.2009?
5. Aké všetky doklady potrebujú na úrad práce a či sa tam majú prihlásiť v marci?
6.Zamestnávateľ ich potom od 1.3.2010 chce prihlásiť na dohodu /kvôli menším odvodom/. §61 odst.3 píše o tom že sa nesmie prijať zamestnanec. Ale neviem či sa to vzťahuje aj na dohodárov?
7. Dokedy im bude zamestnávateľ vyplácať PN? Do 11. apríla?
Pre niekoho sú to ľahké otázky ale pre viacerých ktorý sa s týmto nestretli je to dosť komplikované ako aj v dátumoch, v sumách atd. Tak Vám veľmi pekne dakujem ak mi na všetky otázky odpoviete istotne to pomôže viacerým.
ešte k tým výpovediam všetkým zamestnancom,treba dat pozor ak je to viac ako 20 zamestnancov počas 90 dní ide o hromadné prepúštanie podla § 73ZP.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.

.
a ako treba tento dôvod zadefinovať v tej výpovedi? napíšem, že z dôvodu nadbytočnosti ? ako tú nadbytočnosť zdokladujem?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať