Zavrieť

Porady

faktúra za nájom

Vo firme sme časť priestorov, v ktorých sme v nájme, prenajali podnájomcovi. Uzavrela sa s ním zmluva k 1.12.2008. Niekto na tohto podnájomníka zabudol a nevystavili sa mu faktúry a samozrejme ani on neplatil. Prišli sme na to až v 11/09 a na výzvu zaplatil za obdobie 1.12.2008 - 28.02.2009. Čo teraz s tým? Môžem mu vystaviť jednu faktúru ku dňu 1.11.2009 za celé obdobie čiže 12/08 -12/09 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Ste platcovia DPH? Rátali ste v r.2008 s príjmom z nájmu vo výnosoch (zrejme vediete podvojné účtovníctvo, keďže píšeš o firme).

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    Sme kvartálny platcovia DPH. V roku 2008 s tým nikto nerátal. A účtujeme v podvojnom účte. Nechce sa mi opravovať uzávierku 2008 ani DPH. Ako z toho von?

    ipomoni je offline (nepripojený) ipomoni

    ipomoni
    Ja by som sa chcela opytat - do prijmu z prenajmu sa zapocitavaju aj energie, ked su uvedene v zmluve a platia sa preddavkovo.dakujem.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    psps Pozri príspevok
    Sme kvartálny platcovia DPH. V roku 2008 s tým nikto nerátal. A účtujeme v podvojnom účte. Nechce sa mi opravovať uzávierku 2008 ani DPH. Ako z toho von?
    Kedy Vám zaplatil za tie 3 mesiace? Najlepšie by bolo urobiť dodatok k zmluve, nájom počítať akože až od 1.1. a splatnosť nájmu za celý rok určiť v mesiaci, kedy Vám zaplatil - vtedy by bol dátum dodania. A od januára urobiť ´další dodatok a stanoviť splátkový kalendár, aspoň by ste nezabudli fakturovať (samozrejme nesmiete zabudnúť o tom účtovať).

    ľubka je offline (nepripojený) ľubka

    ľubka
    v zmysle parag. 19 odst. 3 zákona DPH ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar ale. služba za dodanú posledným dňom obdobia, ... a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kal. mesiacov, považuje sa služba dodaná najneskor posledným dnom mesiaca. Takže mohla by sivystaviť jednu faktúru za obdobie od 11/2008 do 11/2009, a v zmysle toho musíš upraviť zmluvu. DPH by si potom mala OK. Ale ak vám zaplatil vo 2/2009 mali ste povinnost odviesť DPH z prijatej platby. Musíte len "pasovať " zmluvu na platby.
    Naposledy upravil ľubka : 13.12.09 at 13:58

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    Nájomník zaplatil v 11/09 za obdobie 12/08 - 2/09. V zmluve máme uvedenú splatnosť vždy 25. v mesiaci za nájom na mesiac dopredu. V dodatku by som stanovila dátum splatnosti nájmu za celé obdobie, čiže 12/08 - 12/09 na dátum 30.11.2009. Faktúru by som vystavila na celé obdobie dňa 1.11.2009. Uvažujem správne? Zmluva je podpísaná 1.12.2008 a dodatok by som mala dať podpísať spätne k tomu istému dátumu?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    ľubka Pozri príspevok
    v zmysle parag. 19 odst. 3 zákona DPH ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar ale. služba za dodanú posledným dňom obdobia, ... a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kal. mesiacov, považuje sa služba dodaná najneskor posledným dnom mesiaca. Takže mohla by sivystaviť jednu faktúru za obdobie od 11/2008 do 11/2009, a v zmysle toho musíš upraviť zmluvu. DPH by si potom mala OK. Ale ak vám zaplatil vo 2/2009 mali ste povinnost odviesť DPH z prijatej platby. Musíte len "pasovať " zmluvu na platby.
    Ľubka, toto platí až do 1.1.2010.

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    Rozalka Pozri príspevok
    Ľubka, toto platí až do 1.1.2010.
    Rozalka vieš mi poradiť ako z tohto môjho galimatiašu von? Vyzerá, že s nájomníkom sa dá dohodnúť. Pristúpi aj na dodatok, ale chcem to mať správne v účte.

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    JarkaL Pozri príspevok
    Kedy Vám zaplatil za tie 3 mesiace? Najlepšie by bolo urobiť dodatok k zmluve, nájom počítať akože až od 1.1. a splatnosť nájmu za celý rok určiť v mesiaci, kedy Vám zaplatil - vtedy by bol dátum dodania. A od januára urobiť ´další dodatok a stanoviť splátkový kalendár, aspoň by ste nezabudli fakturovať (samozrejme nesmiete zabudnúť o tom účtovať).
    Nájomník zaplatil v 11/09 za obdobie 12/08 - 2/09. V zmluve máme uvedenú splatnosť vždy 25. v mesiaci za nájom na mesiac dopredu. V dodatku by som stanovila dátum splatnosti nájmu za celé obdobie, čiže 12/08 - 12/09 na dátum 30.11.2009. Faktúru by som vystavila na celé obdobie dňa 1.11.2009. Uvažujem správne? Zmluva je podpísaná 1.12.2008 a dodatok by som mala dať podpísať spätne k tomu istému dátumu?

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    Rozalka Pozri príspevok
    Ľubka, toto platí až do 1.1.2010.
    Ešte raz som si prečítala zákon o DPH a myslím, že Ľubka má pravdu. Tento paragraf by mal byť platný už 1.7.2009. Takže ak dodatkom upravím zmluvu z platnosti od 1.12.2008 na platnosť 1.1.2009 nemal by byť problém s uzávierkou 2008. A myslím, že v tom dodatku môžem dohodnúť splatnosť na konci roku 2009 a vystaviť faktúru za celé obdobie 2009 v novembri - vtedy nám prišli 3 splátky a zahrnúť celé nájomné do DPH za 4.Q. Čo poviete? Bude to dobre?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.