Zavrieť

Porady

DPH a odpisy

Ahojte,
SZČO - platca DPH predal auto autobazáru AAA, na príjmovom doklade je cena bez DPH, v kúpnej zmluve je "3800 € s DPH". Ide o osobné auto 6 rokov od nákupu, 4 roky odpisované vtedy kúpené za hotovosť, v čase kúpy nebol platcom DPH, nedodanil ho ani pri registrácii za platcu. Čo s tým?
Kupuje zároveň teraz v decembri v inej firme auto za hotovosť. Môže si celú DPH uplatniť v najbližšom DP k DPH a odpisuje 4 roky počnúc rokom 2009 rovnomerne 1/4 ceny bez DPH?
Ďakujem za odpoveď
vama
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    DPH pri kúpe osobného auta sa nedala odpočítať, a ani pri predaji sa neodvádzala, zmena nastane od 1.1.2010. Ak kúpi osobné auto do 31.12.2009 tak nárok na odpočet nemá a odpisovať bude 4 roky z ceny s DPH. Iné je to s DPH pri lízingu. Od 1.1.2010 ak je to už schválené by sa malo dať odpočítať aj DPH z osobného auta tak neviem či by sa mu neoplatilo vyčkať.

    vama je offline (nepripojený) vama

    vama
    Otázky som mala očíslovať, ale teraz som rozumela takto:
    1. Auto, ktoré predal a na kúpnej zmluve s AAA je uvedená DPH bolo osobné, ale keďže odpočet nebol možný, ani teraz aj keď je uvedené na kúpnej zmluve "cena s DPH 3800 €" DPH neodvádza a celých 3800 € ide do príjmu.
    2. v decembri kúpil úžitkové vozidlo kategorie N1, teda platí, že DPH si uplatní v januári v DP k DPH a odpisuje 4 roky rovnomerne z ceny auta bez DPH.
    Chápem to správne?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    vama Pozri príspevok
    Otázky som mala očíslovať, ale teraz som rozumela takto:
    1. Auto, ktoré predal a na kúpnej zmluve s AAA je uvedená DPH bolo osobné, ale keďže odpočet nebol možný, ani teraz aj keď je uvedené na kúpnej zmluve "cena s DPH 3800 €" DPH neodvádza a celých 3800 € ide do príjmu.
    2. v decembri kúpil úžitkové vozidlo kategorie N1, teda platí, že DPH si uplatní v januári v DP k DPH a odpisuje 4 roky rovnomerne z ceny auta bez DPH.
    Chápem to správne?
    Ak je na kúpnej zmluve uvedená DPH, tak predávajúci má povinnosť odvodu DPH vyčíslenej na kúpnej zmluve.
    Ak v decembri kúpil úžitkové vozidlo, pri ktorom mu vzniklo právo na odpočet, tak si DPH uplatní v DP za 12/2009, alebo 4.Q.2009 a auto odpisuje bez DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.