Zavrieť

Porady

Exekúcia - dieťa

Tých 600,-- na vyživované dieťa sa ráta, len ak je dieťa študentom? Ak dieťa pracuje, ale žije v spoločnej domácnosti, tak sa tých 600 už neráta.


Je to tak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Nariadenie vlády, ktorým sa ustanovuje rozsah zrážok pri nútenom výkone rozhodnutia hovorí, že nepostihnuteľná suma sa zvyšuje o 600 Sk na osobu, ktorej povinná osoba poskytuje výživné. Z uvedeného možno odvodiť, že by sa malo jednať o dieťa, ku ktorému má rodič vyživovaciu povinnosť a tá trvá do času, kým dieťa nie je schopné sa samé živiť, tzn., napr. do skončenia sústavne prípravy na povolanie.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Prosím Vás poraďte. Ako postupovať, keď je zamestnanec celý mesiac DPN. Nem. dávky mu vypláca soc. poisťovňa, u nás má príjem 0,- Sk. Má súdom stanovenú výšku výživného, zároveň sme obržali Rozhodnutie súdu o zrážkach zo mzdy. Ak mu tento mesiac nezrazím výživné, lebo nemám z čoho a na budúci mesiac mu zrazím 2x, ak už bude mať príjem urobím správne? Alebo ho mám písomne upovedomiť, že tento mesiac som mu nemohla zraziť výživné, aby si ho zaplatil sám a doručil mi doklad o zaplatení ?!

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    milanr
    Prosím Vás poraďte. Ako postupovať, keď je zamestnanec celý mesiac DPN. Nem. dávky mu vypláca soc. poisťovňa, u nás má príjem 0,- Sk. Má súdom stanovenú výšku výživného, zároveň sme obržali Rozhodnutie súdu o zrážkach zo mzdy. Ak mu tento mesiac nezrazím výživné, lebo nemám z čoho a na budúci mesiac mu zrazím 2x, ak už bude mať príjem urobím správne? Alebo ho mám písomne upovedomiť, že tento mesiac som mu nemohla zraziť výživné, aby si ho zaplatil sám a doručil mi doklad o zaplatení ?!
    Nie nezrazíš mu 2x. Tým písomným upozornením nič nepokazíš.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    milanr
    Prosím Vás poraďte. Ako postupovať, keď je zamestnanec celý mesiac DPN. Nem. dávky mu vypláca soc. poisťovňa, u nás má príjem 0,- Sk. Má súdom stanovenú výšku výživného, zároveň sme obržali Rozhodnutie súdu o zrážkach zo mzdy. Ak mu tento mesiac nezrazím výživné, lebo nemám z čoho a na budúci mesiac mu zrazím 2x, ak už bude mať príjem urobím správne? Alebo ho mám písomne upovedomiť, že tento mesiac som mu nemohla zraziť výživné, aby si ho zaplatil sám a doručil mi doklad o zaplatení ?!
    Ak nemôžete vykonávať zrážky , /pretože nemate z čoho/ ale Soc.poisťovńa mu vypláca nemocenské, zašlite exekučný príkaz prislušnej pobočke Soc. poisťovne. Doporučujem spojiť sa so Soc.poisťovňou. Pekný deň.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Úvodom by som chcel dať do povedomia, že s účinnosťou do 1.9.2005 súdy už nerealizujú výkony rozhodnutia, ale len súdni exekútori. Je samozrejme prechodné obdobie šesť mesiacov od účinnosti novely č. 341/2005, ktorou sa mení Občiansko súdny poriadok, v ktorom oprávnená osoba môže požiadať súdneho exekútora o výkon rozhodnutia a príslušný súd odstúpi spis zvolenému exekútorovi.

    Ale k otázke. Vyššie uvedeným zákonom sa zmenil a doplnil aj exekučný poriadok a síce o ustanovenie, v ktorom ukladá povinnosť platiteľovi mzdy (zamestnávateľovi) oznámiť exekútorovi skutočnosť, že DPN zamestnanca trvá dlhšie ako 10 dní a oznámiť, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne bude zamestnancovi vyplávať nemocenské. Samozrejme, aj skončenie DPN je zamestnávateľ povinný oznámiťč exekútorovi.

    Analogicky vychádzajúc z vyššie uvedeného, by som uvedenú skutočnosť a to, že zamestnanec je DPN a nemá príjem, z ktorého by sa realizoval výkon rozhodnutia oznámil príslučný súd, ktorý výkon rozhodnutia nariadil a oznámil by som ktorá pobočka SP vypláca zamestnancovi nemocenské.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Poznámka k vyššie uvedenému. Táto povinnosť sa vzťahuje aj ak povinný (zamestnanec) nastupuje na materskú a rodičovskú dovolenku. Exekučný príkaz zamestnávateľ neodstupuje, exekútor vydá nový príkaz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.