Zavrieť

Porady

konatel a nevlastne auto

Dosť som si tu ohladom toho prečítala a som trocha zmätená. Su tu rozne nazory.
Konatel pouziva na pracovne cesty cudzie/ osobne/ auto.
1. Dan z MV platit SRO nebude, kedze ako vlastnik vozidla v techn. preukaze nie je zapisany konatel.
2. Konatel nepotrebuje ziadnu zmluvu s vlastnikom auta.
3. má narok na stravne
4. ma narok na preplatenie výdavkov/ benzin, ubytovanie/
5. ma narok na základnu náhradu za každý 1 km jazdy /0,18€/

a prave v tom bode 5 nemam uplne jasno. Niekde tu bolo povedane ze nema narok kedze to nie je jeho auto. Ale v zakone som nic take nenasla.

Ako to teda vlastne je?

Uz som to našla, podla zákona o dani z prijmov len pri vlastnom si moze uplatnit aj náhrady. Ale považuje sa za vlastné aj také, v ktorom je zapísaný ako vlastník manžel podnikatela? Samozrejme pokial ide o bezp. vlast..

Ale ako je to potom z danou z MV? Zamestnávateľ má platiť len v prípade , že zamestnanec pouzije auto ktoré má v TP zapísané na seba. Platí aj ked je písané na manžela zamestnanca?
Naposledy upravil mariana11 : 19.12.09 at 08:24
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

    mariana11
    Ak niekto precita tuto otazku, tak dam aj odpoved na poslednú vetu. Zamestnávatel v prípade, že zamestnanec používa na pracovnú cestu auto ,ktorého je majitelom manžel zamestnanca/ aj ked ide o bezp. vlastnictvo/ , neplatí daň z MV. Našla som to na stránke danového riaditelstva.

    A este k tej predposlednej vete. Konateľ si môže uplatnit aj náhrady . Len ak by išlo o SZČO tak tam platí, ze uplatniť si náhrady za km jazdy si moze len pri vlastnom vozidle.

    Opravte ma ak sa mýlim.
    Naposledy upravil mariana11 : 14.01.10 at 17:01

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    mariana11 Pozri príspevok
    Dosť som si tu ohladom toho prečítala a som trocha zmätená. Su tu rozne nazory.
    Konatel pouziva na pracovne cesty cudzie/ osobne/ auto.
    1. Dan z MV platit SRO nebude, kedze ako vlastnik vozidla v techn. preukaze nie je zapisany konatel.

    2. Konatel nepotrebuje ziadnu zmluvu s vlastnikom auta.
    3. má narok na stravne
    4. ma narok na preplatenie výdavkov/ benzin, ubytovanie/
    5. ma narok na základnu náhradu za každý 1 km jazdy /0,18€/

    a prave v tom bode 5 nemam uplne jasno. Niekde tu bolo povedane ze nema narok kedze to nie je jeho auto. Ale v zakone som nic take nenasla.

    Ako to teda vlastne je?

    Uz som to našla, podla zákona o dani z prijmov len pri vlastnom si moze uplatnit aj náhrady. Ale považuje sa za vlastné aj také, v ktorom je zapísaný ako vlastník manžel podnikatela? Samozrejme pokial ide o bezp. vlast..

    Ale ako je to potom z danou z MV? Zamestnávateľ má platiť len v prípade , že zamestnanec pouzije auto ktoré má v TP zapísané na seba. Platí aj ked je písané na manžela zamestnanca?
    §85 ods 2
    daňovníkom je
    a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

    Teda podľa zákona nie je daňovníkom, ak nie je v dokladoch zapísaný zamestnanec.

    konatel a nevlastne auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.