Zavrieť

Porady

Prenajom vozidla a uplatnenie DPH

Dobry den,
potrebovala by som poradit ohladom uplatnenia DPH pri doslej fakture za prenajom vozidla.
Priklad: Dosla faktura od dodavatela (platca DPH), ktory nam fakturuje zapozicanie vozidla (audi), na fakture je uvedeny rozpis netto,DPH,brutto. Chcem sa spytat ja ako odberatel, ci mam narok na odpocitanie DPH z danej sluzby? Bolo mi povedane, ze je to podmienene ci je vozidlo uzitkove alebo osobne.
Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Ak si požičiaš auto v EU nad 30 dní, tak prechádza povinnosť na teba , ak do 30 dní tak sa použije DPH štátu kde sa vozidlo poskytlo, u nás je to §16.2 ak by si službu poskytol ty.


    §16

    (2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Bolo ti správne povedané.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ktokoľvek, kto je platiteľ Dph a prenajíma vozidlo (bez ohľadu či osobné alebo úžitkové) uvádza na faktúre dph. (pri mieste dodania tuzemsko)

    Rozdiel je iba pri uplatnení odpočítania Dph na vstupe u odberateľa, platiteľa Dph.

    Ak je prenájom úžitkového vozidla - je nárok na odpočet Dph.
    Ak je prenájom osobného vozidla - nie je nárok na odpočet Dph. -je to upravené v § 49

    (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
    a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
    b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
    c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
    d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.


    Pozor,s účinnosťou od 1.1.2010 je schválená v tomto § 49 - zmena. Ruší sa zákaz odpočtu, (len to ešte nie je zverejnené v Zbierke zákonov.)


    1. V § 49 ods. 7 sa vypúšťajú písmená a) a b).
    Doterajšie písmená c) a d) sa označujú ako písmená a) a b).
    Poznámka pod čiarou k odkazu 25 sa vypúšťa.

    2. V § 49 sa vypúšťajú odseky 8 a 9 .
    Doterajší odsek 10 sa označuje ako odsek 8.

    Yuya je offline (nepripojený) Yuya

    Yuya
    A co pri prenajme vozidla z EU. Podlieha to samozdaneniu u nas alebo ho zahranicna firma vyfakturuje z ich DPH?

    ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

    ivetkavrb
    Prosím o radu ohľadne nájmu auta nákladného ale hlavne osobného - ak v nájomnej zmluve mám uvedené, že ja ako vlastník-živnostník vozidla budem faktúrovať s.r.o. za r. 2010 nájom v decembri 2010, môže to tak byť? Nemala som faktúrovať nájom každý mesiac priebežne aj keď je to symbolická suma?
    A v prípade osobného auta si môže s.r.očka uplatniť odpočet DPH na vstupe??
    Prosím súrne, DPH sa blíži. Ďakujem za skorú odpoveď.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ivetkavrb Pozri príspevok
    Prosím o radu ohľadne nájmu auta nákladného ale hlavne osobného - ak v nájomnej zmluve mám uvedené, že ja ako vlastník-živnostník vozidla budem faktúrovať s.r.o. za r. 2010 nájom v decembri 2010, môže to tak byť? Nemala som faktúrovať nájom každý mesiac priebežne aj keď je to symbolická suma?
    A v prípade osobného auta si môže s.r.očka uplatniť odpočet DPH na vstupe??
    Prosím súrne, DPH sa blíži. Ďakujem za skorú odpoveď.
    V nájomnej zmluve si prenajimateľ a nájomca dohodne nájomne a spôsob platby. Ide o opakované dodanie služby. Ak si dohodnete, že sa bude fakturovať raz ročne k 31.12. môže to tak byť a bude fa na konci roku.

    Ohľadom Dph - osobné auto.
    Ak je nájomná zmluva podpísana v roku 2010 alebo predmet nájmu je odovzdaný v r. 2010 - nájomca má nárok na odpočet Dph (za štandardných podmienok).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.