Zavrieť

Porady

Predaj pozemku a dan

Dobry den,
rada by som Vas poziadala o radu - s manzelom sme pred rokom (november 2008) kupili stavebny pozemok do BSM a teraz by sme ho chceli predat bratovi. Je nutne odviest dan? Ak ano, je to 19% z predajnej ceny?
vopred dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    tinafa Pozri príspevok
    Dobry den,
    rada by som Vas poziadala o radu - s manzelom sme pred rokom (november 2008) kupili stavebny pozemok do BSM a teraz by sme ho chceli predat bratovi. Je nutne odviest dan? Ak ano, je to 19% z predajnej ceny?
    vopred dakujem!
    Áno je nutné. Nesplňate podmienku oslobodenia ( 5 rokov vlastníctva). Daň sa platí z rozdielu kúpnej a predajne ceny 19%.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    tinafa Pozri príspevok
    Dobry den,
    rada by som Vas poziadala o radu - s manzelom sme pred rokom (november 2008) kupili stavebny pozemok do BSM a teraz by sme ho chceli predat bratovi. Je nutne odviest dan? Ak ano, je to 19% z predajnej ceny?
    vopred dakujem!
    Vo vašom prípade nie je príjem podľa ZDP § 8 ods.1 písm. b) oslobodený od dane z príjmu(§ 9 ods.1 písm. b), je nutné ho priznať a 19% daň odviesť. K príslušnému príjmu z predaja si uplatníte ako výdavok kúpnu cenu. Ak je kúpna cena vyššia ako predajná, v DP sa výdavky uvádzajú max. do výšky predajnej ceny.

    tinafa je offline (nepripojený) tinafa

    tinafa
    velmi pekne vam obom dakujem!
    ten rozdiel kupnej a predajnej ceny chapem spravne ak, povedzme, ja som pozemok kupila za 33333 EUR a predam ho za 3 EUR, dan sa odvadza z 3 EUR? vopred dakujem!

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    tinafa Pozri príspevok
    velmi pekne vam obom dakujem!
    ten rozdiel kupnej a predajnej ceny chapem spravne ak, povedzme, ja som pozemok kupila za 33333 EUR a predam ho za 3 EUR, dan sa odvadza z 3 EUR? vopred dakujem!
    Nie, v takomto pripade by si dan nemala platit, lebo rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou je -33330 EUR.

    Ale ak kupis za 10 000 EUR a predas za 15 000 EUR, tak z 5000 EUR platis dan 19%.

    Ale ja v tom prvom pripade musi podat danove priznanie, aj ked dan nepatis.

    tinafa je offline (nepripojený) tinafa

    tinafa
    Aha, super, dakujem! Takze ak by som to predala co i len za 1 EUR menej, ako som to kupila, tak dan neplatim, ale danove priznanie podat musim.
    A k danovemu priznaniu by som teda pripojila moju kupnu zmluvu a kupnu zmluvu, ktoru teraz uzatvorim?
    Ak to mame v BSM, tak staci, ked to buduci rok poda iba jeden z nas v danovom?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Opačný prípad, ako uvádza Ivka,
    nákup = 30.000 €
    predaj = 20.000 €
    V DP sa uvedie
    P = 20.000 €
    V = 20.000 €(max. do výšky nákupnej ceny)
    základ dane = 0
    daň = 0
    Daň v DP sa však nemusí = 0, nepredpokladám, že sú to jediné príjmy za zdaňovacie obdobie, týkajú sa len § 8 ZDP.
    Daňové priznananie si povinná podať, pretože nespĺňaš podmienku oslobodenia od dane podľa § 9 ods.1 písm b)
    Ohľadom BSM čítaj tu http://www.porada.sk/t61454-bvm-a-dan-z-prijmov.html a klikaj aj na priložené linky.
    Naposledy upravil Marína : 16.12.09 at 12:44

    tinafa je offline (nepripojený) tinafa

    tinafa
    dakujem vsetkym!
    podstatne je, ze podat priznanie musim, ale dan platit nemusim, ak je predajna cena nizsia ako kupna.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    tinafa Pozri príspevok
    Aha, super, dakujem! Takze ak by som to predala co i len za 1 EUR menej, ako som to kupila, tak dan neplatim, ale danove priznanie podat musim.
    A k danovemu priznaniu by som teda pripojila moju kupnu zmluvu a kupnu zmluvu, ktoru teraz uzatvorim?
    Ak to mame v BSM, tak staci, ked to buduci rok poda iba jeden z nas v danovom?
    K DP neprikladáš žiadne zmluvy.
    Dovolím si pripomenúť oznamovacie povinnosti pre daň z nehnuteľnosti .

    tinafa je offline (nepripojený) tinafa

    tinafa
    Dobry den, este par otazok:
    1. podpisy na kupno-predajnej zmluve musia byt overene vsetky, alebo stacia len podpisy predavajucich?
    2. staci, ak navrh na vklad do katastra poda jeden zo zucastnenych stran - napr. jeden z kupujucich?
    3. co sa este priklada k navrhu na vklad okrem 2 originalov zmluv a kolkov?
    vopred dakujem!

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    tinafa Pozri príspevok
    Dobry den, este par otazok:
    1. podpisy na kupno-predajnej zmluve musia byt overene vsetky, alebo stacia len podpisy predavajucich?
    2. staci, ak navrh na vklad do katastra poda jeden zo zucastnenych stran - napr. jeden z kupujucich?
    3. co sa este priklada k navrhu na vklad okrem 2 originalov zmluv a kolkov?
    vopred dakujem!
    1. Stačí overiť podpisy predávajúcich
    2. Stači, ak návrh na vklad podá jeden z kupujúcich, závisí však, ako je to uvedené v kúpnej zmluve
    3. K návrhu sa priloží taký počet zmlúv, koľko je zúčastnených strán + 2x pre kataster nehnuteľností, t. z. napr. ak predávajúci dvaja, kupujúci jeden, počet zmlúv s overeným podpisom predávajúcich v počte 5.

    Toto všetko sa tu už preberalo mnohokrát, ak by si bola hľadala, určite by si bola našla, okrem iných, aj v tejto téme http://www.porada.sk/t105537-postupu...r-spravne.html

    omar55 je offline (nepripojený) omar55

    omar55
    dobrý den chcem sa spytat ako sa vypocítava dan v pripade ak je kupna cena v inej mene a v inom casovom období trebars v KSC a predavam za eur...vopred dakujem.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    omar55 Pozri príspevok
    dobrý den chcem sa spytat ako sa vypocítava dan v pripade ak je kupna cena v inej mene a v inom casovom období trebars v KSC a predavam za eur...vopred dakujem.
    môj názor....
    mena KCS bola 1:1 s SK
    a 30,126 Sk je jedno € ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.