Zavrieť

Porady

Dochodok 2010 vs 2009 a ziadost so spätnou platnostou

Dobry den
Podla vypoctov je vyhodnejsie poziadat o dochodok este do konca roku 2009 ako v roku 2010.
Zaujimalo by ma, ako sa dochodok rata ak bude ziadost podana az v roku 2010, ale so spatnou platnostou napriklad k 1.12.2009. Jedna sa o pani, ktora uz "nadsluhuje" (narok na dochodok mala uz pred rokom 2009).
V pripade ak by poberala dochodok a dalej pracovala, ako to ovplyvni odvody a danove zatazenie?
Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JMM je offline (nepripojený) JMM

    JMM
    Ano, tu temu som pozerala.

    Tj. Ak v roku 2010 poziada o dochodok spatne k 2009 bude dochodok = POMB(priemerny osobny mzdovy bod) x ODP (obdobie dochokoveho poistenia) x aktuálna dôchodková hodnota (ADH) za rok 2009 + valorizacia za rok 2009 a 2010.

    A adekvatne ak by ziadala spatne k roku 2008 ?
    Pocula som totiz ze sa da poziadat o dochodok az 3 roky spatne, len na oficialne info som k tomu zatial nikde nenasla.

    V pripade ak by poziadala spatne k roku 2008, treba potom podat opravne danove priznanie za rok 2008? Kedze pracujuci dochodca nema narok na nezdanitelnu polozku….

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    O dôchodok sa dá požiadať až tri roky spätne. Z vlastnej skúsenosti viem, ako mi takto počítali dôchodok, a po skončení pracovného pomeru aj doplatok k dôchodku.Preto každému radím prepočítať a porovnať viaceré možnosti určenia termínu odchodu do dôchodku, pričom treba zobrať do úvahy vek, počet rokov práce po dovŕšení dôchodkového veku, hodnoty OMB v jednotlivých rokoch, prípadné dodanenie uplatnenej nezdaniteľnej časti základu dane z príjmov. Ak by pani požiadala o dôchodok spätne ku koncu kalendárneho roka, napr. 2009 alebo 2008, tak je dobré si všimnúť a porovnať aj valorizáciu dôchodkov s valorizáciou OMB, keďže tieto sa valorizujú rozdielne. Pri rovnakých parametroch sú dôchodky priznané k 31.12. 2009 vyššie ako dôchodky priznané k 1.1.2010, naopak, dôchodky priznané k 1.1.2009 sú vyššie ako dôchodky priznané k 31.12.2008. Myslím si, že ak sa už niekto rozhodne, že je pre neho výhodnejší koniec roka, je lepšie požiadať o dôchodok až k 31.12., a nie k 30.12., lebo 31.12. sa počíta dôchodok už s hodnotou OMB z nasledujúceho roku, so zachovaním valorizácie vypočítaného dôchodku aj za príslušný rok. Ten, kto pracuje a popri tom poberá dôchodok, musí však pri skončení pracovného pomeru počítať s tým, že tento dopočet dôchodku za prácu popri poberaní dôchodku nie je vôbec výhodný. OMB za jednotlivé roky sa neupravujú (výhoda pre lepšie zarábajúcich), ale do výpočtu sa vezme len jedna polovica súčtu OMB určených za dobu práce popri poberaní dôchodku. Takto vypočítaný doplatok z mne neznámeho dôvodu zákon nepovažuje za dôchodkovú dávku, resp. jej časť, pretože sa bez valorizácie pripočíta k aktuálnemu dôchodku. Ak je teda tento doplatok priznaný k dátumu. k 2.1.2010, pripočíta sa k dôchodku valorizovanému od 1.1.2010 a ako súčasť dôchodku sa valorizuje až od 1.1. 2011.
    Myslím, že časť zákona o sociálnom poistení je protiústavná, pri úplne rovnakých parametroch totiž priznáva nerovnaké práva.

    Dochodok 2010 vs 2009 a ziadost so spätnou platnostou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.