Zavrieť

Porady

Pokuta od daňového úradu

Dobrý deň, mám 1 otázku na skúsenejších účtovníkov.

Daňový úrad mi vyrubil sankčný úrok podľa §35 ods. 1 pism. f zákona 511/1992 za to, že som zaplatil cestnú daň dňa 2.2.2004, pričom:
sa odvolávajú na §12 ods. 1 zákona č. 87/1994 (cestná daň), podľa ktorého som mal daň zaplatiť najneskôr do 31. 01. daného roku (2004).

Lenže posledný dátum na úhradu ( 31.01.2004 ) pripadal na sobotu, a najbližší pracovný deň bol 2.2.2004.

Otázka: Neplatí aj tu, ako v prípade podávania daňového priznania napr. dane z príjmu a jeho úhrady, STAV, že ak posledný deň pripadá na deň pracovného pokoja alebo voľna, tak sa dátum posúva na najbližší pracovný deň ?

Ak daný STAV platí aj pri cestnej dani, neviete, ktorý paragraf to je presne.

Vopred všetkým ďakujem a nech sa darí.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    tatramat Pozri príspevok
    Otázka: Neplatí aj tu, ako v prípade podávania daňového priznania napr. dane z príjmu a jeho úhrady, STAV, že ak posledný deň pripadá na deň pracovného pokoja alebo voľna, tak sa dátum posúva na najbližší pracovný deň ?
    Jednoznačne platí.
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 21.12.09 at 18:27

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tatramat Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám 1 otázku na skúsenejších účtovníkov.

    Daňový úrad mi vyrubil sankčný úrok podľa §35 ods. 1 pism. f zákona 511/1992 za to, že som zaplatil cestnú daň dňa 2.2.2004, pričom:
    sa odvolávajú na §12 ods. 1 zákona č. 87/1994 (cestná daň), podľa ktorého som mal daň zaplatiť najneskôr do 31. 01. daného roku (2004).

    Lenže posledný dátum na úhradu ( 31.01.2004 ) pripadal na sobotu, a najbližší pracovný deň bol 2.2.2004.

    Otázka: Neplatí aj tu, ako v prípade podávania daňového priznania napr. dane z príjmu a jeho úhrady, STAV, že ak posledný deň pripadá na deň pracovného pokoja alebo voľna, tak sa dátum posúva na najbližší pracovný deň ?

    Ak daný STAV platí aj pri cestnej dani, neviete, ktorý paragraf to je presne.

    Vopred všetkým ďakujem a nech sa darí.
    Skús sa voči rozhodnutiu DU odvolať, prilož kopiu výpisu z BU alebo ústrižku poštovej poukážky.
    Monika Kováčová
    Zákon o cestnej dani 87/1994 §12 pojednáva o registračnej povinnosti:
    § 12
    Daňová registrácia a oznamovacia povinnosť
    Daňovníci sú povinní prihlásiť sa na daňovom úrade
    príslušnom podľa miesta ich trvalého pobytu alebo sídla
    na daňovú registráciu do 15 dní od vzniku daňovej
    povinnosti s výnimkou daňovníkov uvedených v 2 ods. 2
    za predpokladu, že sa ich vozidlá nezdržujú v tuzemsku
    dlhšie ako jeden rok bez prerušenia trvajúceho dlhšie
    ako tri mesiace; ďalej sú povinní oznámiť v rovnakej
    lehote zánik daňovej povinnosti, ako aj všetky zmeny,
    ktoré majú vplyv na určenie a vyberanie dane.
    Monika Kováčová
    Okrem toho v § 17 ods. 3 sa píše o 3ročnej lehote na vyrúbenie penále:
    § 17
    Penále a úrok
    (1) Ak nebola daň alebo splátka dane zaplatená najneskôrv deň jej splatnosti v správnej výške, daňový dlžník je povinný zaplatiť penále vo výške 0,3 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo splátky dane až do dňa platby vrátane, a úrok vo výške určenej osobitným predpisom (22). Penále a úrok sa počítajú za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti
    až do dňa platby vrátane, a to od pôvodného dňa splatnosti. Penále a úrok zo splátok dane sa počítajú najdlhšie do konca zdaňovacieho obdobia.
    (2) Z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní a uvedenou daňovým dlžníkom v dodatočnom priznaní, alebo ak skrátenie dane zistí daňovník, vypočíta sa penále podľa odseku 1 polovičnou sadzbou. Obdobne sa kráti aj výška úroku určená podľa § 22. Ak bolo skrátenie dane zistené správcom dane, vypočíta sa penále a úrok vo výške podľa odseku 1. Pri tomto výpočte sa neprihliada na platby uskutočnené pred vydaním
    rozhodnutia o vyrubení penále a úroku. Ak je daň upravená dodatočným daňovým priznaním, na platby uskutočnené pred jeho predložením sa neprihliada.
    (3) Správca dane vyrubí penále a úrok najneskôr do troch rokov od doby splatnosti dane, alebo ak ide o splátky dane, najneskôr do jedného roka po ukončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré mali byť uhradené. Penále je splatné do pätnástich dní odo dňa doručenia platobného výmeru.
    (4) Ak bola rozhodnutím o dovolaní proti vyrubenej dani alebo iným rozhodnutím o daňovej povinnosti daň celkom alebo sčasti odpísaná, odpíše sa z úradnej moci v pomernej časti aj penále a úrok, ktoré z odpísanej dane boli vyrubené, ak v rozhodnutí nie je určené inak.
    (5) Penále a úrok sa nevyrubia, ak nepresiahnu v úhrne sumu 100 Sk za jedno zdaňovacie obdobie.

    Pokuta od daňového úradu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.