Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane pri registrácii §55

Ahojte, chcem sa poradiť. Mám firmu (s.r.o.), ktorá bola založená v 9/2009. V 10/09 si v hotovosti (nie na leasing) kúpila nákladný automobil v cene s DPH. Plátcom DPH ("kvartálnym") sa stala od 16.12.2009. Môže si táto firma za 4Q/2009 odpočítať DPH z nákladného automobilu? Firma ho zatiaľ eviduje v majetku, ale nevyužíva na podnikanie, teda nepodala oznámenie k dani z MV. Myslíte, že ak si chce uplatniť odpočet DPH v 4Q/09 z toho auta, bolo by dobré aby podala oznámenie na DÚ k dani z MV, napr. od 1.12.2009. A ešte si nie som istá výškou DPH, ktorú si môže odpočítať, nakoľko sa jedná o hnuteľný majetok odpisovaný. Niekde som čítala, že by sa malo niečo odrátať, ale neviem koľko %. Poraďte mi prosím! Čas kvapí. Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    r. 26 DP DPH - odpočítanie dane pri registrácií platiteľa dane podľa par. 55 zákona

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Ak bude firma používať vozidlo na svoje zadaniteľné plnenia, tak si môže odpočítať celú DPH, ku kráteniu DPH nepríde, keďže vozidlo ešte nebolo odpisované. Čo sa týka dane z MV, tak tá nemá na to či si môžte DPH z vozidla uplatniť alebo nie vplyv.

    Sissim je offline (nepripojený) Sissim

    Sissim
    IvoM Pozri príspevok
    Ak bude firma používať vozidlo na svoje zadaniteľné plnenia, tak si môže odpočítať celú DPH, ku kráteniu DPH nepríde, keďže vozidlo ešte nebolo odpisované. Čo sa týka dane z MV, tak tá nemá na to či si môžte DPH z vozidla uplatniť alebo nie vplyv.
    Ďakujem ti krásne. Veľmi si mi pomohol.

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Prosím Vás ak firmy pred registráciou DPH kúpila drobný majetok - zariadenie,kde jednotková cena je do cca 300 Eur, moze si z toho majetku odpocitat DPH? Majetok účtovala priamo do nakladov bez odpisov.

    Evana je offline (nepripojený) Evana

    Evana
    Mikolajova Pozri príspevok
    Prosím Vás ak firmy pred registráciou DPH kúpila drobný majetok - zariadenie,kde jednotková cena je do cca 300 Eur, moze si z toho majetku odpocitat DPH? Majetok účtovala priamo do nakladov bez odpisov.
    Myslím, že je to možné, aspoň som sa tu tak dočítala, mňa by ale zaujímalo, ako to zaúčtujem. V mesiaci, keď som nebola plátcom mám drobný majetok na 501-ke a keď sa stanem plátcom, čo s tým urobím? Ak by som len sumu DPH vyňala z 501 - 343/501, nebudem mať nikde zaúčtovaný základ DPH. Poradíte prosím?

    Evana je offline (nepripojený) Evana

    Evana
    Evana Pozri príspevok
    Myslím, že je to možné, aspoň som sa tu tak dočítala, mňa by ale zaujímalo, ako to zaúčtujem. V mesiaci, keď som nebola plátcom mám drobný majetok na 501-ke a keď sa stanem plátcom, čo s tým urobím? Ak by som len sumu DPH vyňala z 501 - 343/501, nebudem mať nikde zaúčtovaný základ DPH. Poradíte prosím?
    Poradí mi niekto, prosím?

    jaanna je offline (nepripojený) jaanna

    jaanna
    Dobrý deň, prosím o radu, akým spôsobom sa uvedie DPH z hmotného majetku zakúpeného pred registráciou do daňového priznania. Ďakujem

    Odpočítanie dane pri registrácii §55

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.