Zavrieť

Porady

Preddavok na rok 2010

Ahojte. Prosím Vás. Zaplatila som preddavok za plyn na január 2010. Ako to mám naúčtovať. Mohla som vôbec zaplatiť preddavok na rok 2010? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Smolkat je offline (nepripojený) Smolkat

    Smolkat
    Dobry den,

    preddavok na plyn na 2010 sa uctuje ako naklady buducich obdobi.

    fa: 381/321
    platba: 321/222 RP

    v roku 2010: 5xx/381

    papa

    Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

    Lilly34
    A neúčtuje sa 314, keď je to preddavok? Potom, keď príde vyúčtovacia faktúra ako?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Ja by som to asi zaúčtovala takto :
    314/221 zaplatený preddavok
    381/321 vyúčtovacia faktúra
    343/321 odpočítanie DPH..ak si platca
    321/314 zúčtovanie preddavku
    a 1.1. 502/381 zúčtovanie nákladov budúcich období

    Smolkat je offline (nepripojený) Smolkat

    Smolkat
    Ospravedlnujem sa, u nas na skole preddavky zapisuju priamo do knihy faktur akoby to bola faktura, tak som to tak napisala.

    Uplne presne by to malo byt:
    zapis do knihy zaloh. fa: 321/314
    spravi sa PLP: 314/222 RP - ucet 222 plati pre RO
    stiahne sa v banke cez polozky PLP

    pride fa, zapise sa do knihy fa: 381/321 a zaroven sa k nej stiahne zalohova faktura - "sparuje sa"

    a na dalsi rok sa cez ID: 5xx/381

    papa
    Naposledy upravil Smolkat : 02.01.10 at 19:14

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Ahojte....Môžem mať ako RO zostatok na 314? Šeft mi totiž neposlal vyúčtovaciu faktúru a tak mi tam visí nejakých 250 €. Ak nie, ako by ste to zúčtovali. Ja by som povedala že 381/314 a 357/693.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    blazonko Pozri príspevok
    Ahojte....Môžem mať ako RO zostatok na 314? Šeft mi totiž neposlal vyúčtovaciu faktúru a tak mi tam visí nejakých 250 €. Ak nie, ako by ste to zúčtovali. Ja by som povedala že 381/314 a 357/693.
    RO musia mať všetky zálohy, okrem záloh na energie a tlač vysporiadané do konca rozpočtového obdobia, je to uvedené v zákone 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách.
    §19 ods.8 a 10
    (8)Subjekt verejnej správy môže poskytovať preddavky, ak*boli vopred v*zmluve o*dodávke výkonov a*tovarov písomne dohodnuté, a to najviac na obdobie troch mesiacov v*závislosti od vecného plnenia dodávok výkonov a*tovarov; poskytovanie preddavkov subjektmi verejnej správy podľa osobitných predpisov22a) týmto nie je dotknuté.
    (10)Preddavky poskytnuté podľa odseku 8 musia byť finančne vyporiadané najneskôr do konca rozpočtového roka, v*ktorom sa poskytli, s*výnimkou preddavkov za dodávku tepla, vody, elektrickej energie, plynu, periodickej a*neperiodickej tlače, na úhradu nájomného a*preddavkov na pohonné hmoty poskytované prostredníctvom platobných kariet, pri ktorých sa nevyžaduje ani splnenie podmienok podľa odseku*8.

    Vyžiadaj si vyúčtovaciu faktúru a zúčtuj zálohu ešte do roku 2009. Okrem iného to vôbec nemalo byť účtované ako záloha, zákon to RO neumožňuje.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Od Ševtu dostávam len zálohové faktúry. Viem, že zákon to neumožňuje, ale realita je úplne iná. Ak sa dá, vždy sa tomu snažím vyhnúť. A vyúčtovaciu faktúru mi v Ševte odmietli poslať, kým nebude vybavená. Takže musím počkať, kým ju vybavia a potom ju zaúčtujem ešte do r. 2009.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Mne sa v ŠEVTe doteraz vždy podarilo dohodnúť. Pošlú mi predfaktúru, zavolám im, že chcem rovno ostrú a v pohode. Ale sú firmy, kde sa mi dohodnúť nepodarí, najčastejšie predplatné.

    Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

    Lilly34
    Ahojte ďakujem za odpovede, ale nejak ešte neviem ako to mám naúčtovať? 314/222 a nič viac. Je to preddavok na plyn na január 2010 hradený na základe oznámenia o preddavkoch. Nechať to tak vysieť na 314?

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    Lilly34 Pozri príspevok
    Ahojte ďakujem za odpovede, ale nejak ešte neviem ako to mám naúčtovať? 314/222 a nič viac. Je to preddavok na plyn na január 2010 hradený na základe oznámenia o preddavkoch. Nechať to tak vysieť na 314?
    Ja by som to účtovala ako náklady budúcich období.

    v r. 2009 v prípade, že je úhrada z prostriedkov ŠR
    381/222
    357/384
    v r. 2010
    502/381
    384/693

    ak ide o prostriedky zriadovateľa
    r.2009
    381/222
    354/691
    v r.2010
    502/381

    Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

    Lilly34
    Susann 2 . Nedávať tu 314? je to predsalen preddavok? A ináč všetko najldeúpšie v novom roku. Hlavne zdravie , pevné nervy, lásku a všetko naj., naj. želám Tebe aj všetkým ostatným.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.