Zavrieť

Porady

Nárok na rodič.príspevok SZČO

Práve som si pozrela videoškolenie ohľadom poskytovania rodičovského príspevku a mám takúto otázku:

Mamička nastúpila na materskú v apríli 2008, následne na to vzniká nárok na rodičovský príspevok od novembra 2008. V tomto roku je ešte dovolené mať príjem zo závislej činnosti aj popri tom, že rodič poberá rodičovský príspevok.
No mamina si otvorí živnosť v auguste 2009, nemá informáciu, že v roku 2009 už nie je dovolené mať príjem zo závislej činnosti a naďalej poberá rodič. príspevok.
V januári 2010 sa táto živnosť pozastaví, pretože vykazuje straty, žiaden zisk.
Môže mať mamička s týmto problém, že si živnosť otvorila v r. 2009, aj keď nevykázala žiaden príjem a poberala popri tom rodičovský príspevok? Od januára chce žiadať o zvýšený rodičovský príspevok, pretože dieťatko dovŕši dva roky až začiatkom leta 2010.
Poradíte mi prosím?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    smia Pozri príspevok
    Práve som si pozrela videoškolenie ohľadom poskytovania rodičovského príspevku a mám takúto otázku:

    Mamička nastúpila na materskú v apríli 2008, následne na to vzniká nárok na rodičovský príspevok od novembra 2008. V tomto roku je ešte dovolené mať príjem zo závislej činnosti aj popri tom, že rodič poberá rodičovský príspevok.
    No mamina si otvorí živnosť v auguste 2009, nemá informáciu, že v roku 2009 už nie je dovolené mať príjem zo závislej činnosti a naďalej poberá rodič. príspevok. ona môže mať živnosť a zároven poberať RP, lebo poberá RP podla zákona účinného do 31.12.2008 a RP poberá podla tohto zákona aj v r.2009 pokial nepožiada o zvýšenie RP.
    V januári 2010 sa táto živnosť pozastaví, pretože vykazuje straty, žiaden zisk.
    Môže mať mamička s týmto problém, že si živnosť otvorila v r. 2009, aj keď nevykázala žiaden príjem a poberala popri tom rodičovský príspevok? Od januára chce žiadať o zvýšený rodičovský príspevok, pretože dieťatko dovŕši dva roky až začiatkom leta 2010.
    Poradíte mi prosím?
    takže nie je v tom problém, ale samozrejme až do ukončenia poberania RP už nesmie mať aktívnu živnosť, lebo od požiadania o zvýšený RP už poberá RP podla zákona účinného od 1.1.2010.

    smia je offline (nepripojený) smia

    smia
    Ďakujem pekne za odpoveď, tak som si aj potichúčky myslela, no pre istotu som si nechala aj poradiť...lebo ako sa vraví (aj tu na PORADE) viac hláv - viac rozumu.

    Nárok na rodič.príspevok SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.